TEB Akıl Fikir Yarışması : İcat Çıkar

2006 yılından bu yana finans alanında yenilikçi ve yaratıcı fikirlerin ödüllendirildiği TEB Akıl Fikir Yarışması, yeni başvuruları kabul etmeye başladı. Tam 11 yıldır sektöre yenilikçi fikirler ve yaratıcı projeler kazandıran TEB Akıl Fikir Yarışması için 15 Ocak’a kadar yarışmanın web sitesi  www.icatcikar.com  üzerinden başvuru yapılabilecek.

 

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ‘İcat Çıkar’ sloganıyla bu yıl 11.’sini düzenlediği Akıl Fikir Yarışması’nın başvurularını almaya başladı. TEB tarafından sektöre yenilikçi ve yaratıcı ürünler kazandırmak, müşteri deneyimini iyileştirmek ve inovasyon kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Akıl Fikir Yarışması, bu yıl da ‘Üniversite Öğrencisi-Yeni Mezun’, ‘Müşteri’ ve ‘Teknolojik Girişimci’ olmak üzere üç ayrı kategoride düzenlenecek.

 

Üniversite öğrencisi-yeni mezun ve TEB müşterisi kategorilerinde bankacılık ürün ve hizmetleriyle ilgili yenilikçi, yaratıcı fikir ve projeler, teknolojik girişimci kategorisinde ise sektör bağımsız teknoloji tabanlı projeleri olan tüm girişimciler 15 Ocak’a kadar www.icatcikar.com üzerinden başvurabilecek.

 

 

İcat çıkaran en iyi ‘fikir’ler ödüllendiriliyor

 

Jürinin sektörün önde gelen isimlerden oluştuğu yarışmada, katılımcıları finansal ödüllerin yanı sıra TEB’de kariyer fırsatları, Roland Garros Seyahati ve TEB Girişim Evi’ne katılım önceliği bekliyor. Ayrıca en inovatif 3 proje sahibi ise Bahçeşehir Üniversitesi tarafından MBA bursu ile ödüllendiriliyor.

 

Son Başvuru Tarihi :  15 Ocak 2018
Jüri Toplantısı – Finalistlerin Belirlenmesi :  21 Şubat 2018
Finalistlerin Duyurulması : 26 Şubat 2018
Final Kampı : 3-4 Mart 2018
Jüri Toplantısı – Finalistlerin Jüriye Sunumu  :21 Mart 2018
Ödül Töreni – Akıl Fikir Buluşması : Mayıs 2018

 

‘Üniversite Öğrencisi-Yeni Mezun’ Kategorisi’nin birincisi 20 bin TL, ikincisi 10 bin TL, üçüncüsü ise 5 bin TL ödül kazanıyor.

 

‘Müşteri’ kategorisinde birinci olan yarışmacı 20 bin TL ödülün yanı sıra Fransa Açık Tenis Turnuvası Roland Garros’a katılma hakkı kazanıyor. İkinci olan TEB müşterisi 10 bin TL, üçüncü ise 5 bin TL’lik ödülün sahibi oluyor.

 

‘Teknolojik Girişimci’ kategorisinin birincisi 20 bin TL, ikincisi 10 bin TL, üçüncüsü ise 5 bin TL ödül kazanıyor. Ayrıca bu kategoride finale kalan yarışmacılar TEB Girişim Evi’ne öncelikli katılım hakkı elde ediyor.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 

Kimler katılabilir?

• Bankacılık ürün ve hizmetleriyle ilgili yenilikçi, yaratıcı fikirleri olan,
• Bölüm ve sınıf fark etmeksizin tüm üniversite öğrencileri,
• Mezuniyeti üzerinden en fazla 5 yıl geçmiş, yeni mezun genç profesyoneller,
• TEB müşterileri, müşteri adayları başvurabilirler.
• Ayrıca bunların dışında Girişim Fikirleri olan ve TEB Girişim Evine Başvurmak isteyen Teknolojik Girişimcilerde kendileri için ayırılmış olan kategoriden başvurabilirler.

 

 

Fikirlerimi hangi formatta ileteceğim? Proje dokümanı hazırlayacak mıyım?

Önerilerinizi sadece başvuru formunu doldurarak iletebileceğiniz gibi istediğiniz formatta hazırlayabileceğiniz proje dokümanınızı ekleyerek de yapabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kısıtlamamak için hazır bir proje dokümanı vermiyoruz.

 

 

Birden fazla fikir gönderebilir miyim?

Elbette. Yarışmamıza istediğiniz sayıda fikir/proje ile katılabilirsiniz. Unutmayın! İstediğiniz sayıda yeni başvuru yaparak şansınızı artırabilirsiniz.

 

 

Kazandığım ödülleri değiştirebilir miyim? Başkasına devredebilir miyim?

Maalesef. Yarışmacılar kazandığı ödüllerden kaynaklanan hak ve yükümlülüklerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredemez ve nakdi olarak talep edemezler. MBA Bursu kazanan adayların kesin kayıt için bekleme süreleri en fazla iki kayıt dönemidir. MBA Bursu kazanan adayların iki kayıt döneminden önce kayıt yaptıramayacak olmaları durumunda (Mezuniyet, ALES Sınav Sonucu, Bölüm Kısıtı, Askerlik vb.) TEB – BAU MBA bursunu bir sonraki derecedeki finaliste devredebilir. Yurtdışı seyahati kazanan finalistlerin vize ile ilgili yeterlilikleri sağlayamamaları durumunda TEB seyahati bir sonraki derecedeki finaliste devredebilir.

 

 

Hangi örnek konularda fikirlerimi iletebilirim?

• Bankacılıkta yeni iş modelleri neler olabilir?
• İnternet, ATM, Telefon Bankacılığı kanalında sunduğumuz hizmetleri nasıl farklılaştırabiliriz? Yeni sunacağımız özellikler neler olabilir?
• TEB kredi kartlarına hangi yeni özellikleri ekleyebiliriz? Yenilikçi, yaratıcı kredi kartı kampanyaları neler olabilir?
• Otomatik ödeme kullanıcı sayısını nasıl daha fazla artırabiliriz? Yenilikçi kampanyalar neler olabilir?
• MTV, OGS, Bağış ödemelerinde kullanıcıların TEB’i tercih etmelerini nasıl sağlayabiliriz?
• Özel ve Yıldız Bankacılık müşterilerine hangi yeni ürün ve hizmetleri sunabiliriz?
• Kurumsal bankacılık müşterilerimize sunabileceğimiz yenilikçi hizmetler neler olabilir?
• Yenilikçi ve yaratıcı sigorta ürünleri neler olabilir?
• Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcı sayısını daha fazla nasıl artırabiliriz?
• Müşterilerimizin mevduatlarını TEB’de değerlendirmesi için daha hangi yenilikçi ürün ve hizmetleri sunabiliriz?
• Altın mevduatı sahibi müşterilerimizi daha fazla nasıl artırabiliriz? Yenilikçi kampanyalar neler olabilir?
• Yatırım fonlarının kullanımını daha fazla nasıl artırabiliriz?
• TEB Konut Kredisi ürünlerini diğer konut kredilerinden ayıran nasıl özellikler ekleyebiliriz?
• Bireysel kredilerde TEB’i farklılaştıracak yeni kampanyalar neler olabilir?
• Maaş anlaşmalı müşterilerimize sunacağımız farklı hizmetler neler olabilir?
• Emeklilere yönelik yenilikçi ürün ve hizmetler neler olabilir?
• Belirli sektörlere veya meslek gruplarına sunabileceğimiz yenilikçi ürün ve hizmetler neler olabilir?
• Kiralık kasa kullanımını daha fazla nasıl artırabiliriz?
• Western Union kullanımını daha fazla nasıl artırabiliriz?
• Sosyal medyayı bankamızı ve ürünlerini tanıtmak için nasıl daha etkin kullanabiliriz?
• Şubelerimizi, ATM’lerimizi müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda nasıl farklı dizayn edebiliriz?
• Şubelerimizde müşterilerimize mükemmel bir deneyim yaşatabilmek için kullanabileceğimiz yenilikçi uygulamalar neler olabilir?
• KOBİ’lerin dönemsel ve sürekli ihtiyaçlarına cevap verecek ürün, hizmet ve kampanyalar neler olabilir?
• Tarım bankacılığında yeni ürün ve hizmetler neler olabilir?
• TEB POS kullanımı artırmak için hangi yenilikçi kampanyaları sunabiliriz?
• Leasing, Factoring ve Filo kiralamada hangi yenilikçi yöntemleri kullanabiliriz?
• Hiçbir banka ile çalışmayan ve bankacılık ürünlerini kullanmayan müşterileri kazanmak için neler yapabiliriz?

 

 

 

Takım olarak katılabilir miyiz?

Elbette. En fazla 3 kişiden oluşan gruplar halinde katılabilirsiniz. Takım olarak katılım olması durumunda sadece bir kişinin kayıt olması yeterli olacaktır. Başvuru içinde diğer ekip üyelerini de ayrıca belirtebilirsiniz. Ödül sadece takıma verileceği için her bir takım üyesi ayrı ayrı ödüllendirilmeyecektir.

 

 

İcat Çıkar Yarışması ile hayallerine kavuşan Tıp Öğrencisinin anlattıkları

Saat gece 01:15, bir doğumhane nöbetindeyim. Anne olmayı bekleyen hastalar eşliğinde TEB İcat Çıkar Yarışması’na başvurdum. Heyecanla bekliyordum, acaba 7.000 civarı proje arasından finalist olabilir miydim?

Yarışma başvuruları bittikten sonra hastaneden çıkıp, ara sıra gittigim bir cafede otururken telefonuma e-mail geldi. “İcat Çıkar Yarı Finalistleri belli oldu!”. Merak içinde yarışmanın sitesini (www.icatcikar.com) ziyaret ettim. Adımı kazananlar arasında görünce bir yanlışlık olduğunu düşündüm. Emin olmak için bir e-mail gönderdim. “Tebrik ederiz. Yarı finalist oldunuz.” şeklinde geri dönüş yaptılar. Ağrısız doğumu icat etmiş bir doktor kadar mutlu oldum.

Finalistlerin açıklandığı gün gelip çattığında bir de baktım finalist olmuşum!

Final kampına giderken uçak kar dolayısıyla Sivas’tan kalkamadı, uçak biletimi Kayseri’ye çevirdiler. Uçağımız yine hava muhalefeti nedeniyle geç kalktığı için İstanbul’a çok geç inebildik. TEB Formasyon Akademisi’ne geldiğimde saat gece 01:30’du. Uyumamış, benim ulaşmamı beklemişlerdi, şaşırdım!

Güzel bir uyku ve kahvaltının ardından sabah eğitim alacağımız sınıfa girdim. Üniversitede okuduğum dönemlerde sınıfta ders ortamından çok sıkılırdım, ama bu eğitmen ve eğitim bambaşkaydı. Kısa sürede uyumlu bir grup oluşturduk. İkinci gün “Etkili Sunum Becerileri” ile ilgili eğitim başladı. Gün sonunda çıkan sonuçlara bakarak “Bu biz miyiz?” dedik. Jüri önüne çıkmadan önce çok iyi hazırlanmıştık.

Sunum günü sırayla arkadaşlarım içeriye girip çıktıkça heyecanım kat kat arttı. Sunum yapıcağımız odaya girdiğimde ilk sözlerime jürinin “seni ilgiyle dinliyoruz” mesajını veren bakışları arasında başladım. O kadar dikkatli bakıyorladı ki, öyle bir şevk verdiler ki, detaylı bir şekilde projemi anlattım ve jürinin alkışlarıyla salondan ayrılırken, içimden “6 Nisan ödül töreninden görüşürüz” dedim. Bana öyle bir özgüven katmışlardı!

Jüriye şunu söyleyemeden de geçemedim; “Bir hekim adayına ilk ameliyatındaki kadar büyük bir heyacan yaşatan TEB’e teşekkür ederim.”

Aslında şu günlerde popüler olan yüz naklini bir hekimden bir bankacı çıkararak TEB yapmıştı. Bankanın nazar boncuğu Sn. Nilsen Altıntaş’a ve süreç boyunca bize gözü gibi bakan Murat Bey’e bir kez daha teşekkür ederim.

Hakan Çelik – Cumhuriyet Üniv. / Tıp Fakültesi Öğrencisi
TEB Akıl Fikir Yarışması Öğrenci – Yeni Mezun Kategorisi 3.sü

 

 

 

Başvuru Formu

 

 

Detaylı Bilgi İçin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu