Yatay Geçişler

Yatay Geçişler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1-Yatay Geçiş Nedir , Nerden Nereye Geçebilirim ?

Yatay Geçiş üniversitelerin bölümleri arasında ; öğrencinin bir üniversiteden diğerine geçmesidir.

2-Özel üniversiteden devlete , devletten özel üniversiteye geçiş var mıdır ?

Evet.Her ikisi de mevcuttur.Yatay geçişlerde üniversiteler özel-devlet diye değil Yurt İçi – Yurt Dışı diye ayrılır.Ancak bazı üniversitelerin bazı bölümleri sadece anlaşmalı üniversitelerden(ya da vakıf dışı) yatay geçiş kabul etmektedir.Böyle bir durumda ilgili üniversitenin kontenjan sayfasında bu durum açıkça belirtilir.

3-Yurt İçi – Yurt Dışı farkı nedir ?

Yurt İçi Türkiye’deki üniversiteleri , Yurt Dışı ise Türkiye sınırı dışındaki üniversiteleri kapsar(Bazı üni.lerde Yurt İçi – Yurt dışı yerine sadece Kurumlarası Kontenjan yer alır).

4-Yurt İçi – Yurt Dışı kontenjanları farklı mıdır ?

Evet.İkisi farklı değerlendirmeye alınır.Ek olarak yurt içi kontenjanları her zaman yurt dışına göre fazla olmuştur.

5-Yatay Geçişler Ne Zaman Başlıyor ?

Yatay Geçişler 1. dönem (güz) ve 2. dönem(yaz) olmak üzere iki dönemde yapılır.Güz döneminde(sonunda) 2. yarıyıl için(bahar) , yaz döneminde ise öbür senenin güz yarılı için başvurulur.2. yarıyıl için(bahar) başvurular ocak sonu-şubat arası gibi bir tarihte yer alır.Gelecek senenin güz dönemi için başvurular ise Temmuz ortası – Ağustos sonu gibi bir aralıkta yer alır.

6-Yatay Geçiş yapmak için nasıl bir ortalamanın olması lazım ?

Merkezi Yerleştirme Puanına Göre Yatay Geçişte not ortalamasının önemi yok. Üniversiteye yerleştiğiniz yılki ÖSYS puanınızın geçmek istediğiniz üniversite/bölümün puanına eşit veya yüksek olması gereklidir.

Diğer yatay geçişimizde ise not ortalamasına göre daha iyi üniversiteye yatay geçiş için başvurabilirsiniz.

 

7-Yatay Geçiş bilgilerini nerden öğrenebilirim ?

Yatay Geçişler YÖK’ün belirlediği yönetmeliğe göre yapılır.

8-Yatay Geçiş Kontenjanlarını nerden öğrenebilirim ?

Yatay geçiş başvuru döneminden önce , YÖK’ün sitesinde arama kısmında Yatay Geçiş yazarak Lisans ve Önlisans kurumları arası yatay geçiş kontenjanlarına ve başvuru tarihlerine(yurt içi bütün üniversitelerin) ulaşabilirsiniz.Kontenjanlar YÖK’te yayınlandıktan sonra ilgili üniversitenin Duyuru sayfasında – Öğrenci İşleri Sayfasında – İlgili Fakülte Sayfasında yer alır.

 

9-Yatay Geçiş başvurusu ücretli midir ?

Ücretsizdir.

10-Yatay Geçiş için başvurdum ve kazandım , ancak gitmek istemiyorum.Bir sorun olur mu ?

Hayır.hiçbir sorun teşkil etmez.Eski üniversitenize devam edebilirsiniz.

11-Yatay Geçiş için başvurma da sınırlama var mıdır ?

Hayır.İstediğiniz kadar üniversitenin istediğiniz kadar bölümüne başvurabilirsiniz.

 

12-Ne zaman Yatay Geçiş yapabilirim ?

Yatay geçiş yapabilmeniz için hazırlık sınıfı hariç 1 yarıyıl okumuş olmanız gerekmektedir. ( Merkezi Yerleştirme Puanına göre Yatay Geçişte Hazırlık sınıfı sonunda geçiş yapabilirsiniz.)

 

13-Yatay Geçiş sonuçları ne zaman açıklanır ?

Güz dönemi için yapılan başvurular ; üniversiteler ağustos ortasına kadar başvuru aldıkları için , ortalama olarak ağustosun son haftası-eylülün ilk haftası gibi bir zamanda açıklanır.Bahar yılı için yapılan başvurular ise şubat ayı içinde açıklanmaktadır.

 

14-Yatay Geçiş için gerekli belgeler nelerdir ?

Her üniversite farklı belgeler isteyeceği için bunu ilgili üniversitenin güncel yatay geçiş bölümünden(Öğrenci İşleri sayfasında yer alır) bakarak görmeniz daha sağlıklı olacaktır.Ancak nerdeyse istisnasız istenen belgeler şunlardır :

1-Transkript : Aldığınız bütün notları gösteren belge.Öğrenci İşlerinden alınır.Öğrenci kopyası yerine kapalı zarfta olanını almanız hem işinizi garantiye alır ( çünkü bazıları kapalı istiyor ) hem de işe gösterdiğiniz ciddiyeti belli eder.
2-Öğrenci Belgesi
3-Disiplin Belgesi
4-Ders müfredatı
5-Derslerin içerikleri
6-ÖSYM sonuç belgeniz.

15-Okuduğum bölümde hazırlık yoktu ancak geçmek istediğim üniversite de o bölümde hazırlık var , bir sorun teşkil eder mi ?

Bu durumda iki farklı uygulama vardır.Ya başvurulardan sonra başvuran adaylar hazırlık atmalaya tabi tutulur ; hazırlık atlamayı geçenlerin başvurusu değerlendirmeye alınır ; diğerleri elenir.Ya da yatay geçiş hakkı kazandığınız yere kayıt yaptırdıktan sonra size hazırlık sınavı yapılır.Geçerseniz bölüme başlarsınız , geçemezseniz ya hazırlık okursunuz , ya da okuldan mezun oluncaya dek(eylülde-ocakta-ağustosta olmak üzere sene de 3 defa yapılıyor sanırım sanırım) o hazırlık sınavını vermeyi kabul ederek direk bölüme geçebilirsiniz.Bu konuda da her üniversitenin tutumu farklı olmaktadır.Öğrenci İşleri’ni arayıp sormanız daha sağlıklı bilgi verecektir.

16-Yatay Geçiş başvuruları neye göre değerlendirilir ?

Kimi üniversiteler sadece sene sonu ağırlıklı not ortalamasına göre sıralama yaparken , kimi üniversiteler ÖSYS puanınızı da katarak kendi belirlediği bir hesaplamaya göre sıralama yapabiliyor.ÖSYS puanını katılarak yapılan sıralamalar da ÖSYS puanınız o bölümün sınava girdiğiniz seneki taban puanına ne kadar yakınsa , o kadar çok avantaj elde edersiniz(hatta öyle ki sizden ortalaması yüksek çoğu kişiyi bile eleyebilirsiniz).

 

17-Yatay Geçiş için nereye başvurmamız gerekmektedir ?

Gerekli belgeleri eksiksiz topladıktan sonra ya üniversitenin öğrenci işlerine ya da bölümün öğrenci işlerine(bunu üniversite kendisi belirleyecek) bizzat giderek elden başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak bazı üniversiteler online başvuru da kabul edebilmektedir.

 

18-Özel bir üniversitede burslu okuyorum , başka bir özel üniversiteye geçersem bursumu kaybeder miyim ?

Evet kaybedersiniz.Ancak bu konu hakkında o üniversitenin yatay geçiş yönetmeliğine bakmanızı öneririm.Eğer ÖSYM tarafından burslu kontenjana yerleştirildiyseniz bursunuzu geçiş yapınca kaybedersiniz fakat sene sonu ağırlıklı not ortalamanız ; yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin burs yönetmeliğine göre burs almaya yetecek düzeydeyse , akademik başarı bursu alarak gene burslu şekilde devam edebilirsiniz(bu da her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir ; dediğim gibi yönetmliğine bakmanız , eğer orda yoksa ilgili üniversitenin öğrenci işlerine sormanız daha yararlı olur.)

 

19-Örgün öğretimden ikinci öğretime , ikinci öğretimden örgün öğrenime yatay geçiş yapabilir miyiz?

Evet.Örgünden ikinci öğretime başvurabilirsiniz.Ancak ikinci öğretimden örgüne başvurmanız için bölümünüzde ilk %10 ‘ a girmeniz gerekmektedir.İlk %10’a giremeyenler örgün öğ. için yatay geçiş başvurusu yapamaz.İlk %10’a girip örgüne başvuracaksanız mutlaka ilk %10’a girdiğinize dair belgeyi almayı unutmayın.Yoksa başvurunuz eksik belge nedeniyle değerlendirmeye alınmaz.

20-Açık veya uzaktan öğretimden örgün öğretime yatay geçiş yapılabilir mi ?

Evet. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80(4 üzerinde 3.2) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

21-Dersten başarısız olmam yatay geçiş için engel teşkil eder mi ?

Not ortalamasına göre geçişlerde engel olabilir. Ancak Merkezi Yerleştirme Puanına göre Yatay Geçişte sıkıntı değil.

22-Kendi bölümümden başka üniversitenin aynı adlı bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum fakat farklı derslerimiz var , bir sorun olur mu ?

Hayır bir sorun teşkil etmez.Eğer sizin almadığınız dersler geçeceğiniz yerde varsa bunları sonradan fakülte tarafından belirlenerek alırsınız.Sizin gördüğünüz ancak geçmek istediğiniz yerde olmayan dersler varsa da , ilgili fakülte tarafından bu derslere karşılık gelen derslerden muaf tutulursunuz

 

23- Yatay Geçişte KYK Bursu / Öğrenim Kredisi kesilir mi ?

Hayır. KYK’ya gerekli belgeleri ve dilekçeyi göndermeniz durumda bursunuz/ krediniz kesilmez.

 

24- Yatay Geçiş haricinde üniversite değiştirebilir miyim ? 

Evet. Farabi Değişim Programı ile 1 ya da 2 dönem başka üniversitede YÖK tarafından burs da verilerek okuyabilirsiniz.

Farabi Değişim Programı Nedir?

İlgili Makaleler

101 Yorum

 1. Şu an okuduğum üniversite devlet ve ben özel üniversiteye yatay geçiş yapmak istiyorum ancak bursum kesilir mi bilmiyorum bu konuda bir fikriniz var mı?

 2. Su anda bir devlet unisinde yuksekokulda burslu okuyorum babam gazi oldugu icin kyk da ucretsiz oturuyorum eger geçiş yaparsam yine ucretsiz mi gecerim yoksa ben de ücret oder miyim

 3. Yatay geçişten sonra yeni üniversitemize kayıt yaptırmadan önce diğer okuduğumuz üniversiteden gidip kaydımızı aldırmamız gerekiyor mu?

 4. İyi günler ben merkezi yerleştirme ile yatay geçiş yapmıştım .Ben direk gidip kaydını yaptırdım diğer okulumdan kaydını aldırmamak gibi bir şey yapmadım .Şimdi gidip diğer okulumdan kaydımı aldırmam gerekiyor.

  1. Ya bende mypyle gecis yapicam ama devlette okuyorum özele geçmek istiyorum. Mesela bölümün burssuz 15 bin tl ben direk 15 bin tl mi vericem yoksa puanım yuzde 50 bursa tutup 7 , 8 bin mi ? Cok merak ediyorum

 5. Merhaba, lisans öğrencileri bahar dönemi için yatay geçiş yapabilirler mi? 2. yarıyıl için yani.

 6. Merhaba, 1.sınıf önlisans öğrencisiyim önümüzde ki bahar döneminde yatay geçiş yapabilir miyim?

 7. özel bir üniversitede okuyorum genel not ortalaması ile farklı bir bölüme geçiş yaptım kurumiçinde tekrar genel not ortalaması ile başka bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim merkezi yerleştirme puanıyla bir kerelik yatay geçiş hakkı varmış genel not ortalama ile geçişlerde bir sınır var mı

 8. Merkezi sistem ile yatay geçiş yaparsam daha sonra ortalamam ile de yatay geçiş de yapabilir miyim? Yoksa birini yapınca ileride diğerini yapamıyor muyuz?

   1. Birinci dönem merkezi yerleştirme puanımla yatay geçiş yaptıktan sonra yıl sonunda not ortalamamla da yatay geçiş yapabilir miyim yani ?

 9. merhaba ben okul öncesi 1. sınıftayım 1.yarıyılda yatay geçiş yapapabilirmiyim İzmir demokrasi üniversitesine

 10. Mrb ben %75 burslu hazırlık okuyorum hazırlık bittikten sonra gekecek sene dersleri ingilizce görecez ve ben normal Türkçe görmek istediğim için merkezi geçiş yapmak istiyorum nasıl olacak bana bilgi verirmisiniz merkezi geçiş tam olarak nedir?

 11. Merhaba ben İstanbulda ücretli hukuk okuyorum 2. Dönem mersine yatay geçiş yapacam ben orda puanımı yükseltip devlet üniversitesine geçiş yapabilir miyim sene sonunda

 12. Selam, ben özel bir üniversitede önlisans bölümünde tam burslu okumaktayım. Şimdi ben sadece yatay geçiş başvurusu yapsam ama kazanamasam bile bursum kesilir mi?

 13. Okuduğum üniversiteyi ailevi sebeplerden dolaylı henüz birinci dönem bitmeden dondurup geldim merkezi puanla memleketimdeki üniversiteye yatay geçiş yapma hakkım var mı acaba

 14. Selam, şu an sınıf öğretmenliği okuyoru m 2.sınıfım yatay geçiş yaptığım taktirde alttan ders alırsam bursum krediye dönüşür mü?

 15. İyi günler.Ben şuan özel bir üniversitede 1.sınıf psikoloji okumaktayım.Başka bir üniversitenin Hukuk programına merkezi yerleştirme puani ile bahar döneminde geçiş yapmak istiyorum.Eğer onaylanirsa geçecegim programin ilk yariyil derslerini alacakmıyım nasıl olacak.Bir de birkac yere yatay geçiş başvuru yapabilirmiyim.Teşekkürler..

 16. Merhaba
  Ben kamu yönetiminden coğrafya bölümüne merkezi yatay geçiş yaptım ancak memnun kalmadım eski üniversiteme geri döneceğim geçiş yaptığım coğrafyadaki sınavlara girmesem bahar yarıyılı için eski üniversiteme döneceğim kyk bursum kesilirmi

 17. Merhaba ben devlet universitesinde tıp okuyorum tam burslu pilotaja puanım yetiyor beni tam burslu olarak yatay gecisle kabul ederler mi

 18. Merhaba ben şu an KYK yurdunda kalıyorum fakat merkezi puanla seneye başka bir üniversiteye geçmeyi düşünüyorum geçeceğim il de tekrardan KYK yurdunda kalma olasılığını öğrenebilir miyim acaba ?

   1. Merhaba bende ankarada okuyorum yurtta kalmıyorum bahar yarıyılinda yatay geçiş yapacağım ama yurt başvuruları bahar yarıyılında oluyormu bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim ..

 19. İnşaat müh. 1. Sınıfım bana kyk bursu çıktı ve bitiş tarihi 4 yıl sonra yani 2022 yılı gözüküyor bahar döneminde veteriner fakültesine geçeceğim o fakülte eğitim süresi 5 yıl bursum 2022 de mi biter yoksa 2023 de mi biter?

 20. merhaba. sağlık anadolu meslek lisesi anestezi mezunuyum. yatay geçişi kullananma hakkım vardı fakat kullanmadım. sonradan müfredatı okurken kaldırklarını duydum. şuan da yatay geçişimi kullanma hakkım varmıdır ?

 21. Bahar dönemi başka bir şehirdeki üniversiteye geçiş yapınca kyk yurdu hakkım yanıyor mu yoksa dilekçe verip kalabilir miyim telaştaysan ?

 22. Merhaba öncelikle cevap aradığım en önemli soru şu ki
  Ben bu sene YKS ile yerleştim 1. Sınıfım ve 2019 Ocak ayında Yatay geçiş yapacağım Özelde tam burslu okuyorum Ekonometri bölümünden Özelde Hukuk bölümüne geçeceğim Hukuka 2. Dönem başlayacağım ve 1. Dönem almadığım hukuk derslerini İkinci senenin birinci döneminde alttan alacağım peki ben Bahar dönemi geçiş yaparsam dönem sonunda not ortalamam nasıl hesaplanacak ? Birinci dönem Hukuk okumadım sonuçta ve Kyk yönetmeliğinde 100lük sistemde 60ın altına düşersem Bursum Krediye dönüşecek İkinci dönem Hukuka geçersem yıl sonu ortalamam sadece ikinci dönem üzerinden mi hesaplanır ? birinci dönemi okumadım sonuçta lütfen bilgi verin yoksa geçişimi yıl sonuna ertelemem gerek eğer yıl sonu ortalamam sadece ikinci dönem üzerinden hesaplanırsa Bursum Krediye dönüşmez ama Birinci dönemin de neyi hesaplanıcak ki okumadan ? Açıklarsanız çok sevinirim..

 23. Merhaba. Ben 1.sınıf ilk.mat.öğrt okuyorum meb bursu kazandım 5.tercihime yerleşerek bahar döneminde geçiş yapmayı düşünüyorum acaba meb bursum kesilir mi?

  1. farklı bir bölüme geçerseniz kesilebileceğini düşünüyorum aynı bölümde sıkıntı olmayacaktır. KYK İletişim Merkezi 444 19 61’den bilgi alabilirsiniz

 24. Merhaba, okulumda %50 burslu işletme okumaktayım. bahar dönemi yatay geçiş yapacağım okulda benim yılıma göre ücretli ve %50 burslu geçişin taban puanları aynı, okulda yatay geçiş için başvuru yaparken burs almak için dilekçe yazılacak ve komiteye gidecekmiş benim puanım okulun %50 burslu taban puanından yüksek sizce dilekçe yazdığımda burs verirler mi

 25. Merhabalar, ben devlet universitesinde bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Ama bölümü sevmedigim için halen 2. sınıfı okuyorum. Yaklaşık 2 -3 senedir cesaret edip bölümü degistiremiyorum. Şimdi benim sormak istediğim ben ekmadde-1 dedikleri merkezi yerleştirme puanıma gore bu yariyil onlisans programlarindan herhangi birisine yatay gecis yapabilirmiyim. Kafama takilan konu lisanstan onlisansa gecislerde azami ogrenim suresi sikintisi var diye algıladım. Günlerdir araştırıyorum tam olarak cevap veren olmadı. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz… Teşekkürler…

 26. Merhaba . Ben ankarada okuyorum yurtta kalmıyorum bahar yarıyılında yatay geçis yaparsam farkli sehirde yurtta kalmak zorunda olacağım ama yurt başvurulari bahar yarıyilında oluyormu ögrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim …

 27. Merhaba ben fakülte içinde elektrik mühendisliğinden bilgisayara geçmek istiyorum bunu merkezi puanla yapabilir miyim ? İstedikleri belgelerde değişiklik olur mu? Ayrıca 2. öğretimim bilgisayarın hem 2. hem 1. öğretimine başvuru yapabilir miyim ? Cevaplarsanız sevinirim 🙂

 28. Ben bahar yarıyılında merkezi yatay gecisle farklı bir bolume geçeceğim şuan KYK da kalıyorum dilekçe ile gidecegim üniversitedeki KYK yurdunda kalabilir miyim
  Şimdiden teşekkür ederim

 29. merhaba ben özel bir üniversitede burslu okuyorum 3. sınıf öğrencisiyim ff olan dersim var ve okulum bir yıl uzayacak bu şartlar altında 4. yılımda 3. sınıfı tekrar almış olacağım başvurum değerlendirilir mi?

 30. Merhaba, benm yatay geçiş yapmak istediğim universitenin koşullarında alttan ders olmama şartıyle ilgili bir şey yazmiyor. Benim de bir tane FF dersim var. Başvurum kabul edilir mi?

 31. Merhaba. Ben bahar donemi icin yatay gecis basvurusu yaptim ve kabul edildi. Kayit yaptirdim. 1 hafta gittim memnun kalmadim yeni okulumdan. Tekrar önceki okuluma geri dönebilir miyim ? Bunun süresi var mıdır ? Donem sonunu beklemem gerekiyor mu?
  Bilgilendirirseniz cok sevinirim.

 32. Merhaba. Ben bahar donemi icin yatay gecis basvurusu yaptim ve kabul edildi. Kayit yaptirdim. 1 hafta gittim memnun kalmadim yeni okulumdan. Tekrar önceki okuluma geri dönebilir miyim ? Bunun süresi var mıdır ? Donem sonunu beklemem gerekiyor mu?
  Bilgilendirirseniz cok sevinirim….

 33. Ben yaşadığım şehirde değilde başka bir şehirde okuyorum.Yatay geçişle yaşadığım şehirdeki üniversiteye geçiş yapsam kyk bursum kesilir mi ?

 34. Merhaba ben dicle üniversitesinde ilahiyat 1.öğretimde okuyorum çukurova üniversitesi ilahiyat 2.öğretime merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapsam bursum kesilir mi?

 35. Merhaba ben DGS ek yerleştirme puanıyla Selçuk üniversitesi Ziraat Fakültesini kazandım . Bulunduğum şehirdeki üniversite ek yerleştirmede öğrenci almadı, yani puanı yok. . Ben yatay geçiş yaparken o yılki DGS puanıyla mı yoksa YKS puanıyla mı geçiş yapabilirim. Bu konuda kimse net bir bilgi vermiyor. Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 36. Merhaba ben Urfa üniversitesinde ilahiyat okuyorum Dicle üniversitesine aynı anda hem merkezi yatay geçiş sistemi ile hemde genel not ortalaması ile yatay geçiş başvurusu yapabilir miyim ilahiyat bölümüne garanti olması için

 37. Merhaba yatay geçiş yaptığımızda geçeceğimiz üniversitede örneğin fizik dersinin o üniversitedeki akts puanı 5 ise bizim okuduğumuz üniversitede akts puanı 4 ise o dersi alttan mi almamız gerekir

 38. Merhaba yatay geçiş yaptığımızda gideceğimiz üniversitede fizik dersinin Akts puanı 5 ise bizim yatay geçiş yaptığımız üniversitede fizik dersinin Akts puanı 4 ise biz bu dersi alttan mı alacağız

 39. Merhaba yatay geçiş yaptığımızda geçeceğimiz üniversitenin Fizik dersi AKTS puanı 5 bizim geçiş yaptığımız üniversitenin AKTS puanı 4 ise sınavdan geçmiş olsak dahi o dersi alttan mı alacağız AKTS puanı düşük diye bilgi verebilir misiniz

 40. Meraba ben kıbrısta tam burslu bi bölüm kazandım ama yanlış tercihti kayıttan sonra hiç gitmedim birinci sınıftayım seneye merkezi geçiş yapacam hiç gitmemem sorun olur mu ve geçişte özel üniversiteler sorun çıkarabilir mi son olarak da burs yada krediye başvurmadım seneye başvurma hakkım var mı şimdiden teşekkür ederim

 41. Özel üniversitede burslu okuyorum aynı üniversitenin farklı bir bölümşne geçiş yapmak istiyorum. Okula yerleştiğim burslu olma hakkım geçtiğim taktirde sonlanır mı?

 42. Inşaat mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim yatay geçişle Hemsirelige geçmek istiyorum inşaat mühendisliği 1. Sınıf ortalamam 2 nin altında olursa bursum krediye döner mi? Teşekkür ederim.

 43. meraba bn kırklarelinde ilahiyat hazırlık sınıfında okuyorum hazırlıktan kalma durumum söz konusu myp ile okudugum bölümün hazırlık olmayan üniversitelere geçiş yapabilir miyim puanım yetiyor ve on puan fazla hatta bide şunu merak ediyorum belgelerimi bi ay önceden hazırlasam geçerli olur mu acaba illa o hafta mı toplamam gerekiyo belgeleri yardımcı olur musunuz lütfen

 44. Merhaba alttan dersimiz olursa merkezi yatay geçiş sistemiyle geçiş yapabilir miyiz yoksa üniversitelerin insiyatifine mi kalmış

 45. Ben Kocaeli Üniversitesinde makine mühendisliği okuyorum-seneye başlıyacağım.KOÜ’nün hazırlığını bu sene yaza girmeden tamamlıyacağım.Bölümümün 1.sınıfını ilk 3 gibi bir sıralamada veyahutta yüksek bir ortalama ile tamamladığımda atıyorum İTÜ için yatay geçiş hakkı kazanabilir miyim?Çünkü ben buraya girdiğimde sıralamam 36.636 idi ancak İTÜ’nün sıralaması 12 bin gibi bir sıralamaydı.Diyelim böyle bir şansım var yani İTÜ için yatay geçişim onaylandı lakin İTÜ’nün hazırlığını geçebilecek düzeyde olamazsam ve 1 senemi hazırlığa ayırıp toplamda 2 sene 2 farklı üniversitede hazırlık okusam devletten aldığım karşılıksız burs kesilir mi?Ek olarak İTÜ’nün hazırlığını başarılı bir şekilde tamamladığımda makine mühendisliği bölümünün 2.sınıfından mı devam ederim yoksa 1. sınıfından mı?Teşekkürler…

 46. Merhabalar şuan özel bir üniversitede burslu(1.sınıfı bitirdim) okuyorum.Merkezi yerleştirme puanım ile puanımın %100 burslu tuttuğu başka bir özel üniversiteye geçiş yaptığımda %100 burs alamıyor muyum?Teşekkürler.

 47. Merhaba merkezi sistemle yatay geçiş yaptığımızda alttan bir kaç tane dersimiz olsa geçiş yapabilir miyiz istediğimiz üniversitelere yoksa üniversiteden üniversiteye değişiyor mu şartlar

 48. Merhaba alttan bir kaç tane dersimiz olsa merkezi sistemle geçiş yapabilir miyiz istediğimiz üniversitelere yoksa üniversiteden üniversiteye koşullar değişiyor mu

 49. Merhaba ben ilahiyat okuyorum merkezi sistemle başka bir üniversitede aynı bölüme alttan dersim olsa geçiş yapabilir miyim birde ben şuan birinci öğretimim başka üniversinin ikinci öğretimine geçebilir miyim aynı bölüme

 50. Merhaba ben ilahiyat okuyorum 1.öğretimim başka üniversiteye ilahiyatın 2.öğretimine merkezi yatay geçiş sistemiyle geçiş yapabilir miyim

 51. Ben özel bir üniversite okuyorum ortalamam düşük sınıf tekrarı yapacağım ve ben geçiş için bir üniversiteye danışman tarafından başvuru yaptım kesin diyor danışman ben bunun için yaz okuluna kalmayacağım kendi okulumda sence bu doğru mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close