Yatay Geçişler

Yatay Geçişler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1-Yatay Geçiş Nedir , Nerden Nereye Geçebilirim ?

Yatay Geçiş üniversitelerin bölümleri arasında ; öğrencinin bir üniversiteden diğerine geçmesidir.

2-Özel üniversiteden devlete , devletten özel üniversiteye geçiş var mıdır ?

Evet.Her ikisi de mevcuttur.Yatay geçişlerde üniversiteler özel-devlet diye değil Yurt İçi – Yurt Dışı diye ayrılır.Ancak bazı üniversitelerin bazı bölümleri sadece anlaşmalı üniversitelerden(ya da vakıf dışı) yatay geçiş kabul etmektedir.Böyle bir durumda ilgili üniversitenin kontenjan sayfasında bu durum açıkça belirtilir.

3-Yurt İçi – Yurt Dışı farkı nedir ?

Yurt İçi Türkiye’deki üniversiteleri , Yurt Dışı ise Türkiye sınırı dışındaki üniversiteleri kapsar(Bazı üni.lerde Yurt İçi – Yurt dışı yerine sadece Kurumlarası Kontenjan yer alır).

4-Yurt İçi – Yurt Dışı kontenjanları farklı mıdır ?

Evet.İkisi farklı değerlendirmeye alınır.Ek olarak yurt içi kontenjanları her zaman yurt dışına göre fazla olmuştur.

5-Yatay Geçişler Ne Zaman Başlıyor ?

Yatay Geçişler 1. dönem (güz) ve 2. dönem(yaz) olmak üzere iki dönemde yapılır.Güz döneminde(sonunda) 2. yarıyıl için(bahar) , yaz döneminde ise öbür senenin güz yarılı için başvurulur.2. yarıyıl için(bahar) başvurular ocak sonu-şubat arası gibi bir tarihte yer alır.Gelecek senenin güz dönemi için başvurular ise Temmuz ortası – Ağustos sonu gibi bir aralıkta yer alır.

6-Yatay Geçiş yapmak için nasıl bir ortalamanın olması lazım ?

Merkezi Yerleştirme Puanına Göre Yatay Geçişte not ortalamasının önemi yok. Üniversiteye yerleştiğiniz yılki ÖSYS puanınızın geçmek istediğiniz üniversite/bölümün puanına eşit veya yüksek olması gereklidir.

Diğer yatay geçişimizde ise not ortalamasına göre daha iyi üniversiteye yatay geçiş için başvurabilirsiniz.

 

7-Yatay Geçiş bilgilerini nerden öğrenebilirim ?

Yatay Geçişler YÖK’ün belirlediği yönetmeliğe göre yapılır.

8-Yatay Geçiş Kontenjanlarını nerden öğrenebilirim ?

Yatay geçiş başvuru döneminden önce , YÖK’ün sitesinde arama kısmında Yatay Geçiş yazarak Lisans ve Önlisans kurumları arası yatay geçiş kontenjanlarına ve başvuru tarihlerine(yurt içi bütün üniversitelerin) ulaşabilirsiniz.Kontenjanlar YÖK’te yayınlandıktan sonra ilgili üniversitenin Duyuru sayfasında – Öğrenci İşleri Sayfasında – İlgili Fakülte Sayfasında yer alır.

 

9-Yatay Geçiş başvurusu ücretli midir ?

Ücretsizdir.

10-Yatay Geçiş için başvurdum ve kazandım , ancak gitmek istemiyorum.Bir sorun olur mu ?

Hayır.hiçbir sorun teşkil etmez.Eski üniversitenize devam edebilirsiniz.

11-Yatay Geçiş için başvurma da sınırlama var mıdır ?

Hayır.İstediğiniz kadar üniversitenin istediğiniz kadar bölümüne başvurabilirsiniz.

 

12-Ne zaman Yatay Geçiş yapabilirim ?

Yatay geçiş yapabilmeniz için hazırlık sınıfı hariç 1 yarıyıl okumuş olmanız gerekmektedir. ( Merkezi Yerleştirme Puanına göre Yatay Geçişte Hazırlık sınıfı sonunda geçiş yapabilirsiniz.)

 

13-Yatay Geçiş sonuçları ne zaman açıklanır ?

Güz dönemi için yapılan başvurular ; üniversiteler ağustos ortasına kadar başvuru aldıkları için , ortalama olarak ağustosun son haftası-eylülün ilk haftası gibi bir zamanda açıklanır.Bahar yılı için yapılan başvurular ise şubat ayı içinde açıklanmaktadır.

 

14-Yatay Geçiş için gerekli belgeler nelerdir ?

Her üniversite farklı belgeler isteyeceği için bunu ilgili üniversitenin güncel yatay geçiş bölümünden(Öğrenci İşleri sayfasında yer alır) bakarak görmeniz daha sağlıklı olacaktır.Ancak nerdeyse istisnasız istenen belgeler şunlardır :

1-Transkript : Aldığınız bütün notları gösteren belge.Öğrenci İşlerinden alınır.Öğrenci kopyası yerine kapalı zarfta olanını almanız hem işinizi garantiye alır ( çünkü bazıları kapalı istiyor ) hem de işe gösterdiğiniz ciddiyeti belli eder.
2-Öğrenci Belgesi
3-Disiplin Belgesi
4-Ders müfredatı
5-Derslerin içerikleri
6-ÖSYM sonuç belgeniz.

15-Okuduğum bölümde hazırlık yoktu ancak geçmek istediğim üniversite de o bölümde hazırlık var , bir sorun teşkil eder mi ?

Bu durumda iki farklı uygulama vardır.Ya başvurulardan sonra başvuran adaylar hazırlık atmalaya tabi tutulur ; hazırlık atlamayı geçenlerin başvurusu değerlendirmeye alınır ; diğerleri elenir.Ya da yatay geçiş hakkı kazandığınız yere kayıt yaptırdıktan sonra size hazırlık sınavı yapılır.Geçerseniz bölüme başlarsınız , geçemezseniz ya hazırlık okursunuz , ya da okuldan mezun oluncaya dek(eylülde-ocakta-ağustosta olmak üzere sene de 3 defa yapılıyor sanırım sanırım) o hazırlık sınavını vermeyi kabul ederek direk bölüme geçebilirsiniz.Bu konuda da her üniversitenin tutumu farklı olmaktadır.Öğrenci İşleri’ni arayıp sormanız daha sağlıklı bilgi verecektir.

16-Yatay Geçiş başvuruları neye göre değerlendirilir ?

Kimi üniversiteler sadece sene sonu ağırlıklı not ortalamasına göre sıralama yaparken , kimi üniversiteler ÖSYS puanınızı da katarak kendi belirlediği bir hesaplamaya göre sıralama yapabiliyor.ÖSYS puanını katılarak yapılan sıralamalar da ÖSYS puanınız o bölümün sınava girdiğiniz seneki taban puanına ne kadar yakınsa , o kadar çok avantaj elde edersiniz(hatta öyle ki sizden ortalaması yüksek çoğu kişiyi bile eleyebilirsiniz).

 

17-Yatay Geçiş için nereye başvurmamız gerekmektedir ?

Gerekli belgeleri eksiksiz topladıktan sonra ya üniversitenin öğrenci işlerine ya da bölümün öğrenci işlerine(bunu üniversite kendisi belirleyecek) bizzat giderek elden başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak bazı üniversiteler online başvuru da kabul edebilmektedir.

 

18-Özel bir üniversitede burslu okuyorum , başka bir özel üniversiteye geçersem bursumu kaybeder miyim ?

Evet kaybedersiniz.Ancak bu konu hakkında o üniversitenin yatay geçiş yönetmeliğine bakmanızı öneririm.Eğer ÖSYM tarafından burslu kontenjana yerleştirildiyseniz bursunuzu geçiş yapınca kaybedersiniz fakat sene sonu ağırlıklı not ortalamanız ; yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin burs yönetmeliğine göre burs almaya yetecek düzeydeyse , akademik başarı bursu alarak gene burslu şekilde devam edebilirsiniz(bu da her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir ; dediğim gibi yönetmliğine bakmanız , eğer orda yoksa ilgili üniversitenin öğrenci işlerine sormanız daha yararlı olur.)

 

19-Örgün öğretimden ikinci öğretime , ikinci öğretimden örgün öğrenime yatay geçiş yapabilir miyiz?

Evet.Örgünden ikinci öğretime başvurabilirsiniz.Ancak ikinci öğretimden örgüne başvurmanız için bölümünüzde ilk %10 ‘ a girmeniz gerekmektedir.İlk %10’a giremeyenler örgün öğ. için yatay geçiş başvurusu yapamaz.İlk %10’a girip örgüne başvuracaksanız mutlaka ilk %10’a girdiğinize dair belgeyi almayı unutmayın.Yoksa başvurunuz eksik belge nedeniyle değerlendirmeye alınmaz.

20-Açık veya uzaktan öğretimden örgün öğretime yatay geçiş yapılabilir mi ?

Evet. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80(4 üzerinde 3.2) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

21-Dersten başarısız olmam yatay geçiş için engel teşkil eder mi ?

Not ortalamasına göre geçişlerde engel olabilir. Ancak Merkezi Yerleştirme Puanına göre Yatay Geçişte sıkıntı değil.

22-Kendi bölümümden başka üniversitenin aynı adlı bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum fakat farklı derslerimiz var , bir sorun olur mu ?

Hayır bir sorun teşkil etmez.Eğer sizin almadığınız dersler geçeceğiniz yerde varsa bunları sonradan fakülte tarafından belirlenerek alırsınız.Sizin gördüğünüz ancak geçmek istediğiniz yerde olmayan dersler varsa da , ilgili fakülte tarafından bu derslere karşılık gelen derslerden muaf tutulursunuz

 

23- Yatay Geçişte KYK Bursu / Öğrenim Kredisi kesilir mi ?

Hayır. KYK’ya gerekli belgeleri ve dilekçeyi göndermeniz durumda bursunuz/ krediniz kesilmez.

 

24- Yatay Geçiş haricinde üniversite değiştirebilir miyim ? 

Evet. Farabi Değişim Programı ile 1 ya da 2 dönem başka üniversitede YÖK tarafından burs da verilerek okuyabilirsiniz.

Farabi Değişim Programı Nedir?

İlgili Yazılar

18 Yorumlar

  1. Şu an okuduğum üniversite devlet ve ben özel üniversiteye yatay geçiş yapmak istiyorum ancak bursum kesilir mi bilmiyorum bu konuda bir fikriniz var mı?

  2. Su anda bir devlet unisinde yuksekokulda burslu okuyorum babam gazi oldugu icin kyk da ucretsiz oturuyorum eger geçiş yaparsam yine ucretsiz mi gecerim yoksa ben de ücret oder miyim

  3. Yatay geçişten sonra yeni üniversitemize kayıt yaptırmadan önce diğer okuduğumuz üniversiteden gidip kaydımızı aldırmamız gerekiyor mu?

  4. İyi günler ben merkezi yerleştirme ile yatay geçiş yapmıştım .Ben direk gidip kaydını yaptırdım diğer okulumdan kaydını aldırmamak gibi bir şey yapmadım .Şimdi gidip diğer okulumdan kaydımı aldırmam gerekiyor.

  5. Merhaba, lisans öğrencileri bahar dönemi için yatay geçiş yapabilirler mi? 2. yarıyıl için yani.

  6. Merhaba, 1.sınıf önlisans öğrencisiyim önümüzde ki bahar döneminde yatay geçiş yapabilir miyim?

  7. özel bir üniversitede okuyorum genel not ortalaması ile farklı bir bölüme geçiş yaptım kurumiçinde tekrar genel not ortalaması ile başka bir üniversiteye geçiş yapabilir miyim merkezi yerleştirme puanıyla bir kerelik yatay geçiş hakkı varmış genel not ortalama ile geçişlerde bir sınır var mı

  8. Merkezi sistem ile yatay geçiş yaparsam daha sonra ortalamam ile de yatay geçiş de yapabilir miyim? Yoksa birini yapınca ileride diğerini yapamıyor muyuz?

  9. merhaba ben okul öncesi 1. sınıftayım 1.yarıyılda yatay geçiş yapapabilirmiyim İzmir demokrasi üniversitesine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close