Farabi Değişim Programı Nedir?

Farabi Kimdir ?

 

Farabi, 871 yılında Türkistan’ın Farab şehrinde doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran, Halep gibi dönemin önemli şehirlerini gezmiştir. Felsefe, matematik, mantık, siyaset bilimi ve musiki alanlarında uzmanlaşmış ve önemli eserler bırakmıştır. İslam dünyasında Muallim-i Evvel yani ilk öğretmen olarak anılan felsefeci Aristo ile kıyaslanacak kadar büyük bir ilme sahiptir hatta kendisine Muallim-i Sani yani ikinci öğretmende denmektedir. Batı dünyasında Alpharibius olarak tanınır. Farabi 950 yılında Şam’da vefat etmiştir.

 

Kısaca “Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.Daha çok yatay geçiş yapamayan öğrencilerin başvurduğu yoldur.

 

 

 • Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

 

 • Türkiye sınırları içinde örgün eğitim veren yüksek öğretim kurumlarında okuyan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile idari kadroda yer almayan tüm öğretim üyeleri Farabi programından faydalanabilir.

 

 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri hazırlık, bilimsel hazırlık dönemleri ve asıl eğitimin ilk döneminde Farabi değişiminden yararlanamazlar.

 

 • Her öğrenci bir defaya mahsus olmak üzere, 1 veya 2 dönem için Farabiden faydalanabilir. Öğretim üyeleri ise değişim programına istedikleri ölçüde başvuru yapabilirler.

 

 • Öğrencilerin akademik dereceleri ön lisans ve lisans da 2/4 yüksek lisans ve doktora da ise 2,5/4 ve üzeri olmalıdır.Fakat bazı okullar bu durum hakkında kendi istisna durumlarını belirleyebilir. Mesela kısacası okulunuz isterse ön lisans ve lisans veya diğer eğitim programı öğrencileri için Farabi değişim programına katılma şartını 2,25 gibi farklı not ortalamalarına çekebilir.Değişim 2.sınıfta başlıyor.

 

 

ÜNİVERSİTE LİSTESİ
1 AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ AĞRI
2 ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ ARDAHAN
3 BATMAN ÜNİVERSİTESİ BATMAN
4 BAYBURT ÜNİVERSİTESİ BAYBURT
5 BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ BİNGÖL
6 BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ BİTLİS
7 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ ERZİNCAN
8 GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ GÜMÜŞHANE
9 HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ HAKKARİ
10 IĞDIR ÜNİVERSİTESİ IĞDIR
11 MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MARDİN
12 MUNZUR ÜNİVERSİTESİ TUNCELİ
13 MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ MUŞ
14 SİİRT ÜNİVERSİTESİ SİİRT
15 ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ ŞIRNAK

 

 

Yukarıdaki 15 Üniversiteye Farabi Değişim programı ile gidecek öğrencilere en fazla 8 ay olmak üzere karşılıksız aylık 700 TL burs verilecek.

 

Diğer devlet üniversitelerine Farabi Değişim programı ile gidecek öğrencilere 4 ay boyunca karşılıksız aylık 500 TL burs verilecek. 

 

Bursun %70’i dönem içinde ödeniyor. %30’luk kısmı dönemin başarılı olması durumunda ödeniyor.

 

KYK, Başbakanlık VGM bursu almanız bu bursu almanıza engel değil. İki bursu birden alabilirsiniz.

 

Farabi için üniversiteler ilana çıkmaya başladı. 

 

Değişim İlanlarının Yükseköğretim Kurumlarında Duyurulması 1-15 Mart 2018
Başvurulara İlişkin Belgelerin Kurumlar Arası Son Gönderilme Tarihi 4 Nisan 2018
Değişime İlişkin Sonuçların Açıklanması 25 Nisan 2018
Öğrenim Protokollerinin Düzenlenmesi ve Oryantasyon Son Tarihi 9 Mayıs 2018
YÖKSİS üzerinden YÖK’e Başvuru Sayılarının İletilmesi (Son Gün) 16 Mayıs 2018

 

 

 

Farabi İçin Gerekenler Neler?

 

Farabi programı için öncelikle not ortalamanızın belirlenen sınırların üzerinde olması gerekmektedir. Bunun dışında sizden;

 

 • Aday öğrenci başvuru formu ( 2 adet),

 

 • Not çizelgesi/transkript (2 adet),

 

 • Yabancı dil muafiyet belgesi (zorunlu yabancı dil programı uygulayan bölüm/program için kendi kurumlarından alacakları muafiyet belgesi)

 

 •  SGK aylık prim ve hizmet belgesi

 

 •  Çalışma bildirim dilekçesi ve

 

 •  Nüfus cüzdanı fotokopisi (2 adet)

 

(İstenen belgeler üniversitelere göre değişebileceğinden üniversitenizin Farabi Ofisinden bilgi almanızda fayda var. )

 

 

 

Farabi Değişim Programında , disiplin cezası alman durumunda disiplin cezası süresi boyunca ve raporlu olduğun süre zarfında (1 ay ve üzeri sağlık raporları için geçerlidir) bursun kesilir. Almış olduğun tüm derslerden devamsızlıktan kalman halinde, yatay geçiş yapıp veya sürekli ücrete tabii bir işe başlayıp gönderen kuruma bildirmeyerek burs almaya devam ettiğin takdirde almış olduğun tüm bursları iade etmen gerekir.

 

Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencileri Farabi programından yararlanamıyorlar.Alttan dersi olan öğrencilerde bu programdan faydalanabiliyor hatta alttan aldığınız ders gideceğiniz üniversitenin programıyla uyuşuyorsa, dersi gittiğiniz üniversiteden de alabilirsiniz.Kontenjanlarda her sene üniversiteler tarafından belirlenmektedir. Değişiklik gösterebilir. Farabi’nin adı her ne kadar değişim programı olarak geçse de gideceğiniz üniversiteden sizin üniversitenize öğrenci gelmesi gibi bir şart bulunmuyor. Yani başka bir öğrenciyle yer değiştirmiş olmuyorsunuz.Farabi ile okul değiştirmiş olmuyorsunuz. Yine aynı okuldan mezun sayılıyorsunuz.

 

Şimdiki üniversitenizde almanız gereken en az kredilik ders kadar gideceğiniz üniversitede kredilik ders almanız gerekmekte.Yoksa eksik krediden döneminiz uzayabilir.Farabi Değişim Programında I.- II. Öğretim ayırımı yoktur.
Ancak II. Öğretim harcını ödemeye devam edersin. Ancak ders kaydının I. Öğretime mi yoksa II. Öğretime mi yapıldığına, sınıf listelerine dikkat etmelisin. Farabi Değişim Programına katılmaya hak kazanıp sonradan vazgeçmeniz mümkün. Bu işlemde 2 üniversitenin Farabi Ofislerini geçerli mazeretle bilgilendirmeniz gerekiyor.Program bittikten sonra dönmeden önce ilişik kesme formunu doldurmalı ve kimliğini teslim etmelisin. Aksi takdirde Farabi öğrencisi olduğun döneme ilişkin not çizelgesi ve katılım belgesi üniversitene gönderilmez. Öğrenciliğinin bitiminden itibaren 15 gün içerisinde nihai rapor ve SGK Bildirim Formunu gönderen üniversitenin Farabi ofisine teslim etmelisin.

 

 

Yalnızca üniversitenin anlaşmalı olduğu üniversitelerden birinde Farabi Öğrencisi olunabiliyor. Anlaşmalı olan üniversitelerin hangileri olduğunu kendi Farabi Kurum Koordinatörlüğünüzün internet sayfasından öğrenebilirsiniz. 2 Üniversite arasında anlaşma sağlanırsa değişim gerçekleşebilir.

 

 

 

 

 

Genelde Şubat- Mart aylarında başvurular alınıyor.

 

Detaylı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

 

YÖK Farabi El Kitabı

YÖK Farabi Cep Kitabı

YÖK Farabi Değişim Programı Sitesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.