Yurtdışında Bedava Okunabilecek Üniversiteler

Yurtdışında üniversite okuyabilmek birçok öğrencinin hayallerinden biri. Artan kurlarının da etkisi eğitim ve konaklama masrafları gibi nedenlerden dolayı bu hayali gerçekleştirmek pek mümkün olmuyor.

 

Yurtdışındaki bazı üniversitelerde eğitim almak çok yüksek miktarlar gerektirirken bazı üniversiteler bedava veya cuzi miktarlarla eğitim sunuyor. İşte o üniversiteler  :

 

 

 

 

Belgrad Üniversitesi – Sırbistan 

 

 

Tarihi 1800’lerin başına dayanan Belgrad Üniversite’si, 1905 yılında üniversite statüsüne yükseltildi.Sırbistan’ın başkentinde bulunan üniversite, Balkanlar’daki en büyük üniversitelerden biridir.Üniversiteye ait 31 fakülte, 8 araştırma merkezi bulunmaktadır.Belgrad Üniversitesi’nde yıllık 1000 Euro’dan başlayan fiyatlarla okuyabilirsiniz.

 

 

 

Kaunas Teknoloji Üniversitesi – Litvanya 

 

Kaunas Teknik Üniversitesi, teknik alanda eğitim veren, 1922 yılında Litvanya’nın Kaunas şehrinde kurulmuş, Baltık bölgesinin en büyük ve Litvanya’nın en eski üniversitelerinden biridir. 1,000’den fazla profesöre ev sahipliği yapmaktadır. 10,000 üzerinde öğrenci sayısına sahip olan üniversitenin öğrencilerinin yüzde 10’unu uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.Sömestr başına 1000 Euro’dan başlayan fiyatlarla okuma şansı sunuyor.Litvanya’da yaşama şansı sunan Kaunas University of Technology, Baltık Denizi’ndeki en büyük teknik üniversite.

 

 

 

 

Köln Üniversitesi – Almanya 

 

 

1388 yılında kurulan, Almanya’nın en köklü ve bünyesinde en çok öğrenci barındıran Üniversitesidir. Üniversite dünyaca ünlü bir çok Profesör ile çalışmanın yanı sıra AR-GE alanındaki harcamalarıyla da Almanya’ da önde gelmektedir. Yedi fakültenini bulunduğu üniversitede, yaklaşık 200 bölüm var. 500’ün üzerinde profesörün bulunduğu üniversitede lisans ve yüksek lisans programlarında, sömestr başına 250 Euro ödeyerek okuyabilirsiniz.

 

 

 

Charles Prag Üniversitesi – Çek Cumhuriyeti

 

 

 

 

Charles Üniversitesi 1348 yılında kurulmuştur.Üniversite toplamda 17 fakülteden oluşmaktadır.Bunların 14’ü Prag’da 2 si Hradec Kralove şehrinde ve diğeride Pilsen şehirlerinde bulunmaktadır.Üniversite 7.500 çalışanı ve 51.000 öğrencisi ile Avrupa’nın en kaliteli üniversitelerinden birisidir.300 meslek dalında eğitim sunmaktadır.Üniversitede 18.000 öğrenci lisans 25.000 öğrenci yüksek lisans eğitimi almaktadır.Her yıl 15.000’e yakın öğrenci Üniversitenin bölümlerinde eğitim almak için Dünya’nın pek çok ülkesinden başvuruda bulunmaktadır.Turizmin gözde kentlerinden biri olan Prag’da, 500 Euro’dan başlayan fiyatlarla istediğiniz bölümde okuma şansı yakalayabilirsiniz.

 

 

 

Viyana Üniversitesi – Avusturya

 

 

 

Viyana Üniversitesi 1365 yılında Herzog IV. Rudolf tarafından kurulmuş olup Avrupa’nın en eski üniversitelerindendir. Üniversite fizikçi Erwin Schrödinger ve Viktor Franz Hess, biyolog Konrad Lorenz, iktisatçı Friedrich A. Von Hayek gibi Nobel Ödülü almış bir çok bilim adamı yetiştirmiştir.

130 farklı ülkeden 75,000 öğrencisi bulunan(38.000i yabancı öğrenci) Viyana Üniversitesi, Siyaset Bilimi, Ekonomi, Enformatik, Tarih, İlahiyat, Filoloji, Filozofi, Psikoloji, Sosyoloji, Matematik, Fizik, Kimya, Coğrafya ve Astroloji, mütercim tercümanlık, Moleküler Biyoloji gibi bilim dallarında eğitim ve araştırmalarına devam ediyor.

Dünyanın en iyi üniversite sıralamalarında üst sıralarda yer alan üniversitede, sömestr başına 726 Euro’yla istenen bölüme kayıt yapılabilir.

 

 

 

Aalto Üniversitesi – Finlandiya

 

 

Aalto Üniversitesi, Finlandiya merkezli, ana kampüsü Espoo’da bulunan çok disiplinli bir üniversitedir. Yaklaşık 20.000 öğrencisi bulunur. Uluslararası İşletme, Muhasebe, Kurumsal İletişim, İktisat, Maliye, Pazarlama, Mimarlık, Bina Teknolojisi, Bilgi Ağları ve Yaşam Bilimleri Teknolojileri. Üniversite, eğitim verdiği çeşitli konu alanlarında uluslararası düzeyde ön sıralarda yer almaktadır.

Aalto University’de tüm eğitim programları ücretsiz olarak sunulmaktadır.Aalto University’nin dünya çapında 400’den fazla üniversite ile ortaklığı bulunuyor.

 

 

 

 

 

Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu – Rusya

 

 

 

Ekonomi Yüksek Okulu – Rusya’nın en büyük araştırma merkezlerinden biridir. Üniversite 1992 yılında kurulmuştur.

Son yirmi yılda, İktisat Yüksek Okulu eğitim alanlarında geniş bir yelpazede büyük bir üniversite haline gelmiştir.

National Research University Higher School of Economics’te tüm doktora programları ücretsiz.

 

 

 

Bremen Üniversitesi – Almanya

 

 

Çok uluslu bir üniversite olma, 1971 yılında kurulan Bremen Üniversitesi’nin idealinde asıl amaç olarak belirlenmiştir. Üniversitenin her geçen yıl daha da gelişmesinin yolu olarak uluslararasılaşma stratejisi benimsenmiştir. Çok uluslu bir üniversite olmanın temel adımı olarak, dünya çapında birçok ortakla işbirliği programları geliştirilmiştir. Üniversite muazzam araştırma kalitesini, kampüste, Bremen’de, başka bölgelerde ve dünyanın pek çok yerinde yer alan çeşitli araştırma enstitüleri ile yaptığı yakın işbirliğine borçludur.

University of Bremen, Almanya’da “Elit üniversite” olarak sınıflandırılan 11 eğitim kurumundan biri.Bremen’deki üniversitede, tüm lisans ve yüksek programlarına, şehir içi ulaşım da dahil sömestr başına 275 Euro ödeyerek okumak mümkün.

 

 

 

Orta Avrupa Üniversitesi – Macaristan 

 

 

 

Orta Avrupa Üniversitesi (Central European University), 1991 yılında kuruldu ve 110 ülkeden öğrenciye öğretim vermektedir.Üniversite Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alıyor.Üniversite sadece master ve doktora seviyesinde ve İngilizce öğretim veren bir üniversitedir.Sosyal bilimler , beşeri bilimler , işletme ve hukuk konularından 1 veya 2 yullık lisans ve devamında doktora seviyesinde öğretim vermektedir. Oldukça zengin kütüphaneye sahip üniversitede, master öğrencilerinin %80’i, doktora öğrencilerinin de %92’si, %100 burslu okuyor.

 

 

 

Tallinn Teknoloji Üniversitesi – Estonya

 

 

Talin Teknoloji Üniversitesi 1918’de kurulmuştur ve Estonya’nın önde gelen mühendislik ve teknoloji okullarından biridir. TTÜ işletme, sosyal bilimler, hukuk, bilişim, mühendislik gibi pek çok alanda uluslararası tanınırlığı olan İngilizce master ve üniversite programları sunuyor. Ayrıca uluslararası öğrenciler için çok sayıda harç parasız programlar ve burslar da mevcuttur. TTÜ’de 87 farklı ülkeden yaklaşık 1400 uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.