Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puanı Nasıl Hesaplanır ?

YGS-LYS’nin kalkmasıyla yerine getirilen sistem olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’de puanların nasıl hesaplanacağını bu yazımızda sizlere aktarmaya çalışacağız.

3 Oturumdan oluşan YKS’de ;

 

İlk Oturum olan Temel Yeterlilik Testinde adaylara 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu sorulacak. 23 Haziran 2018 cumartesi sabahında yapılacak olan sınavda adayların TYT Puanı belirlenecek.

 

 

TYT Puanı = [Türkçe Testi (%50)] +[Temel Matematik Testi (%50)] 

 

 

  • TYT’de 150 puanı geçmek 2 Yıllık (Önlisans) tercihi yapabilmek için yeterli olacaktır. Öğleden sonraki Lisans testinde 180 puanı geçen adaylar Lisans tercihi yapabilecek.

 

  • TYT’de 200 puanı aşan adayların puanlarını gelecek sene de kullanabilecek.Ancak bu sene aldığınız puan hangi sıralamaya denk geliyorsa seneye de TYT’de o sıralamaya hangi puan geliyorsa o puanı kullanabileceksiniz.Sınavın zorluğu-kolaylığı açısından hak kaybının önüne geçilmemesi için böyle bir uygulama YÖK’ün 19 Ekimde yaptığı açıklamada getirildi.

 

 

 

Temel Yeterlilik testinin YKS Puanına etkisi YGS gibi %40 olacak.

 

 

 

İkinci Oturum olan Lisans Testinde adaylara 40 Matematik , 40 Fen Bilimleri , 40 Edebiyat-Coğrafya , 40 Sosyal Bilimler sorusu sorulacak olup  23 Haziran 2018 cumartesi öğle vaktinde yapılacak .

 

 

 

Üçüncü Oturum olan Dil Testinde adaylara 80 Yabancı Dil sorusu sorulacak olup 24 Haziran 2018 pazar günü tek oturum olarak yapılacak.

 

YKS Puanı = 

 

  • SÖZEL: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sözel Test (%60)] 
  • SAYISAL: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Sayısal Test (%60)] 
  • EŞİT AĞIRLIK: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Eşit Ağırlık Testi (%60)] 
  • DİL: [Temel Yeterlilikler Testi (%40)] + [Yabancı Dil Testi (%60)]

 

 

Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına devam edilecek. Tıp,Hukuk ,Mimarlık , Mühendislik gibi 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.