Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS ) Ders-Soru Dağılımı

YGS-LYS ‘nin kaldırılmasıyla beraber yeni getirilen sistem olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda ; Temel Yeterlilik Testi , Alan Yeterlilik Testi , Yabancı Dil Testi olmak üzere 3 test bulunmaktadır. 

 

 

23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah yapılacağı duyurulan Temel Yeterlilik Testine ”Tüm adayların” girme zorunluluğu bulunuyor. Bu testin ücreti 50 TL olarak açıklandı.

 

 

 

[table id=106 /]

 

 

Toplam 120 soru için adaylara 135 dakika süre verilecek. Soru başına 1,125 dakika düşüyor.

 

 

 

 

24 Haziran 2018 Pazar günü sabah yapılacağı duyurulan Alan Yeterlilik Testine ”Sayısal-Eşit Ağırlık-Sözel” puan türlerinden adayların girmesi gerekiyor. Diğer adaylarda isteğe bağlı olarak sınava girebilir ancak kendi puan türlerinde + değeri olmayacaktır. Bu testin ücreti 50 TL olarak açıklandı.

 

 

 

TYT-YKS Puan Türleriyle Öğrenci Alacak Bölümler

 

 

 

 

 

 

 

 

[table id=107 /]

 

  • SAYISAL : MATEMATİK + FİZİK + KİMYA + BİYOLOJİ

 

  • EŞİT AĞIRLIK : MATEMATİK + TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI + COĞRAFYA 1 + TARİH 1 

 

  • SÖZEL : COĞRAFYA 2 + TARİH 2 + FELSEFE GRUBU + DİN KÜLTÜRÜ ve AHLAK BİLGİSİ + TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI + COĞRAFYA 1 + TARİH 1 

 

 

Toplam 160 sorunun yer alacağı AYT’de 180 dakika süre verilecek. Her puan türüne göre 80 soru çözüleceği için soru başına 2,25 dakika süre düşüyor.

 

 

24 Haziran Pazar Öğleden sonra yapılacağı duyurulan Yabancı Dil Testine ” DİL ” puan türünden tercih yapacak adayların girmesi gerekiyor. Diğer puan türlerinden tercih yapacak adaylar da isteğe bağlı olarak girebilir. Yabancı Dil Testi ücreti 50 TL olarak açıklandı. 

 

 

Yabancı Dil Testinde 80 soru sorulacak ve 120 dakika süre verilecek .Almanca – Fransızca – İngilizce dillerinden seçeceğiniz dile göre yapılacak olan sınavda  soru başına 1,5 dakika düşüyor. 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.