Yücel Kültür Vakfı Yarım Elma Burs Başvuruları 2019-2020

Yücel Kültür Vakfı Vakfı , 2019-2020 eğitim öğretim döneminde sağlayacağı burs imkanı ile ilgili internet sitesinde açıklama yayımladı.

 

Yücel Kültür Vakfı ihtiyaç sahibi gençlerle bağışçıları bir araya getirerek 1969 dan beri birçok gencin okumasına destek oluyor.

Yarım Elma Bursu nedir ?

Yarım Elma Bursu, aylık 200 TL’lik burs miktarının her ay yarısının bir bağışçımız diğer yarısının ise vakfımız ve/veya başka bir bağışçı tarafından karşılanarak, hizmet veya geri ödeme zorunluluğu olmadan verilen  karşılıksız  bir burstur. Bursiyer on iki ay boyunca kesintisiz olarak bu bursu alır. Bir yılın sonunda bursiyere destek olan bağışçının desteğini devam ettirmesi halinde burs bir sonraki yılda da devam eder. Aksi halde kesilir.

Kimler Bursiyer olabilir?

Din, dil, etnik köken, cinsiyet ayrımı yapmaksızın, T.C. vatandaşı herhangi bir üniversite veya yükseköğrenim okulunda okuyan ihtiyaç sahibi herkes bursiyer olabilir. Ancak yükümlülüklerini yerine getirmediği için bursu kesilenler tekrar başvuramaz.

Daha önce bursa hak kazanmış olup, Yarım Elma Bursu kapsamında o yıl bağışçı temin edilemediği için burs alamayanlar, takip eden senelerde yeniden başvurabilirler. Eski başvuruları bir hak olarak devam etmez.

Başka bir kurumdan burs alan öğrenciler bu durumu başvuru formunun ilgili bölümünde belirtmek kaydıyla Yarım Elma Burslarından da istifade edebilirler.

Başvurular içerisinde devlet , özel veya vakıf üniversiteleri ayrımı yapılmaz.

Ne zaman, Nasıl Başvurulur ? 

Yılın herhangi bir zamanında başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bir bağışçı sizi seçtiği zaman burs almaya hak kazanırsınız.

Ne evraklar gerekiyor?

Bu aşamada bizlere herhangi bir evrak göndermeniz gerekmiyor. Yücel Kültür Vakfı olarak bizler gençlerimizin beyanlarına güveniyor ve elektronik olarak Bursverenler.org sitesinde Başvuru Formundaki EVRAKLAR bölümüne yüklediğiniz evraklar üzerinden değerlendirmelerimizi yapıyoruz.

Sizlerin emek, para ve zamanınızın önemini biliyor, ve bazı belgeleri burs kesinleştikten sonra kontrol ve takip amaçlı istiyoruz.

Başvurular nasıl değerlendirilir?

Başvurular Yücel Kültür Vakfı’nın yönetim kurulunun belirlediği kriterlerce bilgisayar tarafından puanlama usulüne göre değerlendirilir. Böylelikle herhangi bir hakkın kaybolmasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca seçilmiş bursiyerlerin puan durumu, belgelerinin başvuru formları ile uygunluğu Burs Komitesi tarafından incelenir.

Burs sonuçları ne zaman açıklanır?

Burs almaya hak kazanan adaylar www.bursverenler.org sitesinde  burs başvuru sonuçlarım sekmesinde görebileceklerdir. Burs sonuçları belli oldukça aleni duyuru yapılmayıp kişiye özel yapılacaktır.

Unutmayın, Yarım Elma Bursu bekleyenler listesinde olmak sadece sizin burs almaya aday olduğunuzu ifade eder. Bursun niteliği itibari ile vakıf veya sizler tarafından mutlaka sizi destekleyen bir bağışçının bulunması gerekir.

Bağışçılar kimlerdir?

Eğitimin gençler için önemine inanan herkes olabilir. Temelde iki tip ferdi bağışçımız vardır:

a. Bursiyerimi kendim seçmek istiyorum diyenler,

b. Ben desteğimi veriyorum vakıf öncelikli ihtiyaç sahibi genci seçsin diyenler.

Bağışçılar, bursiyerleri nasıl seçerler?

a. Bursiyerimi kendim seçmek istiyorum diyenler.

Vakfın bağış şartlarını kabul ederek 2019 yılı için belirlenen yarım burs bedeli olan 1.200 TL’yi nakit veya web sitesi üzerinden kredi kartı ile 6 aya kadar taksit yaptırarak Bankaya öderler. Bu durumda bağışçının cep telefonuna SMS yolu ile bir KOD gönderilir. Bağışçı bu kodu girerek bursiyerlerin doldurmuş olduğu formları inceleyebilir. İsterse site içi arama motorlarından tıp okuyanları veya belli bir ilde doğanlar gibi değişik listeler görebilir. Ne zaman ki , kime burs vereceğine karar verir o zaman BURS VER ‘i tıklayarak seçimini yapar, bu durumda kod yanmış olur ve tekrar girip gençlerin doldurduğu formları göremez. DİKKAT:Bağışçılar 1. derece akrabalardan olamaz.

b. Ben desteğimi veriyorum vakıf öncelikli ihtiyaç sahibi genci seçsin diyenler.

Bu durumda bağışçının ödemesi alındıktan sonra bursiyer seçiminde öncelikle Birinci yarısı bulunmuş bursiyerlerin ikinci yarıları tamamlanır. Bekleyen yarım yok ise Yücel Kültür Vakfı Bursiyer Seçim Komitesi tarafından en fazla ihtiyaç sahibi olan sıradaki gence verilir.

Her iki şekilde de seçilen bursiyerlerin statüsü web sitemizde BURS ALIYOR olarak görünür ve bağışçılarına bursiyerlerin iletişim bilgileri gönderilir.

Seçilmiş bursiyerlere hemen burs bağlanır mı?

Bursun bağlanabilmesi için:

a. Bursiyerin Başvuru formuna yüklediği belgelerin bazıları vakıf tarafından aslı istenerek doğrulanır.

b. Yarım Elma’nın ikinci yarısının vakıf tarafından temini gerekir.

(Süreç ortalama 20 gündür.)

Yücel Kültür Vakfı’nın burs taahhüdü nedir?

Yarım Elma Bursları kapsamında destek olmak isteyen bağışçılar burs bekleyenler listesi içerisinden kimi, ya da kimleri destekleyeceklerini seçmekte özgürdürler. Listeye alınmış olan aday herhangi bir bağışçımızın kendisini seçmesini bekler. Bu anlamda Yücel Kültür Vakfı, başvurusu kabul edilerek burs bekleyenler listesine alınmış olan bursiyere burs alacağı garantisi konusunda herhangi bir taahhüt altına girmez.

Burs bekleyenler listesine girmiş bursiyer adayı dilerse kendisine bağışçı olmak isteyen kişiyi bulup vakfa yönledirir ve vakıf tarafından değerlendirmeye alınabilir. Bursun yarısının bağışçı, diğer yarısının vakıf veya bir diğer bağışçı tarafından karşılanarak bursiyere ulaştırılması sağlanır.

Bursiyerin bilgilerinin doğruluğunun teyidi, okul başarı durumunun takibi, bursun sonlandırılması gibi konular vakıfın sorumluluk alanındadır.

Bursum Kesinleşti ,hangi belgeleri, nasıl göndermem lazım?

Bu konuda Yücel Kültür Vakfı sizler ile iletişime geçecek ve hangi belgeleri göndermesi gerektiğini bildirecektir. Kargo şirketi veya posta ile gönderim yapan bursiyer adaylarının evraklarının ulaşıp ulaşmadığını, gönderi yaptıkları kargo veya PTT şubeleri tarafından takip etmeleri gerekir. Bu sorularınıza iş yoğunluğundan dolayı YKV tarafından cevap verilmeyecektir. Ödemeli gönderilen kargolar vakıf tarafından kabul edilmeyecektir. Gönderilen evraklar hiç bir surette geri istenemez.

Bağışçı bulunamaz ise ne olur?
Başvuru tarihinden itibaren 6 ay süre içinde giçbir burs veren sizi seçmez ise bu bursa başvuru kaydınız silinir.(Başvuru formunuz silinmez) bir sonraki  dönem isterseniz tekrar başvurabilirsiniz.

https://www.bursverenler.org/yarim-elma-bursu-1#/

 

Yarım Elma Bursu’na yıl boyunca başvuru Bursverenler.org üzerinden yapabileceklerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu