Tanıtım Yazıları

Yönler ve Dünyamızın Katmanları

Yönler ve Dünyamızın Katmanları

Coğrafya yeryüzünü ve yeryüzünün insan ile ilişkisini inceleyen bilim dalıdır. Dünya, ay, güneş ve bunlar ile insan arasındaki ilişki ile yönler, dünyamızın katmanları gibi konular da coğrafya dersinin konularını oluşturmaktadır. İnsanın çevresinde gördüğü olayların, yeryüzü şekillerinin sebep sonuç ilişkisi içinde incelenmesi de diyebileceğimiz bu ders sözel bir ders olarak ifade edilebilir. Yaşanan olayların niçin yaşandığı ve sonuçlarının neler olduğu bir bilim olarak coğrafya tarafından incelenip insanlara sunulmaktadır.

 

Yağmurun yağmasından güneşin doğmasına kadar her şeyi coğrafya dersi incelemektedir. İnsanın çevresindeki dağlar, ovalar, ırmaklar ayrıca tarım, ihracat, ithalat ve dünyamızın katmanları gibi ekonomik konular da coğrafya içinde yer almaktadır.

 

Coğrafya Dersinin Konuları Nelerdir?

İnsan ve çevre denildiğinde akla coğrafya gelmektedir. Bu dersin konularına genel olarak baktığımızda şu konular öne çıkmaktadır:

  • Coğrafi konum,
  • Dünyanın şekli ve hareketleri
  • Harita bilgisi,
  • İklim,
  • İç ve dış kuvvetler,
  • Fiziki ve beşeri coğrafya
  • Ülkeler coğrafyası

Gibi temel konular bulunmaktadır. Bu konular kendi içinde çeşitli dallara ayrılmaktadır. Coğrafya dersinde ülkemiz, dünya ve uzay ile ilgili pek çok konuda bilgi edinilmesi söz konusu olmaktadır. Coğrafya insan, çevre ile ilgili ve yönler ile alakalı her şeyi kapsadığı için konu olarak da çok geniş bir çerçevesi bulunmaktadır.

 

Coğrafya Dersinde Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışmak Gerekmektedir?

Coğrafya dersi sözel denilen derslerden biridir. Bu ders içerisinde bazı temel konularda matematiksel işlemler yapılıyor olsa da genellikle konu anlatımı sözeldir. Sözel derslerde konu özümsendikten sonra verilen bilgiler ışığında yorum yapılması gerekmektedir. Coğrafya dersine çalışırken şunlara dikkat edilmelidir:

  • Öncelikle konu anlatımları iyi dinlenilmeli ve ders derste halledilmeye çalışılmalı.
  • Konu öğrenildikten sonra konu ile ilgili farklı bakış açısı kazandıracak yorum gerektiren sorular çözülmeli.
  • Coğrafya dersinde harita bilgisi çok önemlidir. Bu sebeple harita üzerinde çalışma yapmak ve yer ezberlemek uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close