YÖK’ten Farabi Programı Kapsamında 15 Üniversiteye Burs Avantajı

Yurtiçindeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci değişimini içeren bir program olan Farabi Değişim Programı kapsamında, öğrenciler bir ya da iki yarıyıl farklı bir yükseköğretim kurumunda eğitim alma imkânı bulmaktadır.

 

Ayrıca, değişime katılan öğrencilere 4 ay süre ile YÖK tarafından karşılıksız burs verilmektedir. Şimdiye kadar yaklaşık 30 bin kişi bu programdan faydalanmıştır.

Değişime katıldıkları sürede varsa diğer bursları da devam eden öğrenciler için, bu yıl aylık burs miktarı 400 TL olarak belirlenmiştir.

 

 

CMP kapsamındaki 15 üniversiteye gidecek öğrencilere burs avantajı

 

Kalkınma Bakanlığınca bu yıl başlatılan ve görece daha az gelişmiş bölgelere yönelik uygulanacak Cazibe Merkezleri Programı (CMP) kapsamında belirlenen 23 ilden, YÖK tarafından belirlenmiş 15 üniversiteye gidecek Farabi programı kapsamındaki öğrencilere 8 ay boyunca 600 TL burs ödenecektir.

Farabi değişim programında yurtiçindeki diğer üniversitelere giden öğrencilere 4 ay süre ile 400 TL karşılıksız burs verilirken, CMP kapsamında YÖK tarafından belirlenmiş 15 üniversiteye gidecek öğrencilerimize 8 ay boyunca 600 TL burs verilerek bu üniversitelere burs avantajı sağlanmıştır.

YÖK tarafından bu kapsamda belirlenen 15 üniversite Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Mardin Artuklu, Munzur, Muş Alparslan, Siirt ve Şırnak Üniversiteleridir.

 

Bu sene 4113 öğrenci Farabi Programından yararlanmakta

 

Önümüzdeki Eğitim öğretim yılı için başvuru ve değerlendirme süreci tamamlanmış olan Farabi programı kapsamında toplam 4.113 öğrenci yurtiçindeki farklı bir üniversitede öğrenim görmeye hak kazanmıştır.

 

YÖK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu