Sınavlar

YÖKDİL’e Yoğun Başvuru

YÖK Başkanı Dördüncüsü 17 Martta yapılacak olan YÖKDİL sınavına 103 bin 629 adayın başvurduğunu açıkladı.

 

YÖKDİL Sınavı , Fen Bilimleri , Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimleri alanlarında ; Almanca,Arapça,Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılıyor. Sınav sorularını Ankara Üniversitesi hazırlarken , organizasyonu Anadolu Üniversitesi yapıyor .

 

”Alana özgü” ilk dil sınavı olan ve ilk kez geçen yıl mart ayında gerçekleşen YÖKDİL’e 3 sınavda toplam 302 bin 256 aday başvurmuştu. 

 

 

Mart ayında yapılacak olan YÖKDİL sadece İngilizce yapılacakken , Temmuz ve Kasım aylarında yapılacak olan YÖKDİL sınavlarında İngilizce’nin yanına Almanca , Arapça , Fransızca’nın da ekleneceği açıklandı.

 

Yükseköğretim Kurulu : “YÖKDİL Sınavı, mevcut Yabancı Dil Sınavının (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor. Yılın ilk yarısında uygulanan sınavda, sınava başvuran aday sayısı 100’ün üzerinde olan alanlar için ise aynı yıl ikinci defa sınav yapılacak. Dolayısıyla bu yıl içerisinde ikinci kez uygulanacak YÖKDİL Sınavı İngilizcede üç alanda (Fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık), Almanca, Arapça ve Fransızcada ise sadece sosyal bilimler alanında yapılacak. Bununla birlikte her yılın ilk yarısında bu dört dilde üç alanın üçünde de YÖKDİL Sınavı yapılmaya devam edilmesi planlanıyor.”

 

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç : ”Toplam rakama baktığımızda akademi lehine ne kadar isabetli bir karar aldığımız anlaşılıyor. Sınava girecek değerli arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close