YÖK Başkanı : YKS’de değişiklik gündemde değil

 

 

YÖK Başkanı Prof Dr Yekta Saraç , CNN Türk’e verdiği röportajda YKS hakkında bilgiler verdi.

 

  • YKS’yi öğrenci dostu bir sistem olarak nitelendiren Saraç,sistemin öğrencileri ezberden kurtulacağını söyledi
  • Sistemde yeni bir değişiklik olmasının gündemde olmadığını söyleyen Saraç, YKS’deki soruların niteliğine özen gösterileceğini söyledi.
  • Puan türlerinin değişmediğini belirten Saraç,öğrencilere çalışma stillerini bozmaması ve kitap okumaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

 

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamalar :

 

Yeni sınav sistemine olan ihtiyacın gerekçesi

 

Mevcut sistemin etki analizini yaptık. Bu çerçevede ortaya çıkan bulguları sıraladık. Mevcut sistemdeki en önemli güçlükler ve olumsuzluklar; sınavın 4 ay gibi uzun bir zamana yayılması, 3 hafta sonunda yapılması, 6 farklı oturumda gerçekleşmesi ve yerleştirme işlemlerinin 18 farklı puan türünde yapılması; bilgi, beceri ve yetkinliği ölçmemiz gerekirken bunlardan tek başına bilgi ağırlıklı ve sadece bilgiye dayalı bir ölçmenin yapılması ve bu durumun öğrenciyi okul dışı yöntemlerle sınava hazırlanmaya ve ezberciliğe yönlendirmesi.

 

Yeni sınav sisteminin getirdiği yenilikler

Ülkemizin kısa, orta ve uzun vadeli sosyal ve ekonomik hedefleri kapsamında en önemli ihtiyacı nitelikli insan kaynağı ve beşeri sermayedir. Bu kapsamda, dünyadaki eğitim ve özelinde yükseköğretim sistemlerindeki gelişmeler de dikkate alınarak bilgiden daha çok öğrencilerimizin sahip olması gereken yeterliliklerin esas alındığı bir değerlendirme sistemine ihtiyacımız var.

Yeni sınav sistemimizin temelinde bu vardır. Bunun için sınavın sabah oturumunda Temel Yeterlilik Testi (TYT) uygulanacaktır.

 

Yani öğrencilerimizin sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinliklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi.Bu amaca yönelik olarak TYT, Türkçe okuma-anlama yetkinliği ile gündelik problemleri çözmede Matematiksel düşünmeyi ve kavramları kullanmayı kapsamaktadır.
Türkçe Testinde; sözel yeterlilikler esaslı, diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, kavramsallaştırma, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.
Temel Matematik Testinde ise; sayısal yeterlilikler esaslı, diğer fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.
Bunu biraz daha açmak istersek, Türkçe testimizde, örneğin bir Coğrafya, Tarih, Din veya Felsefe veya Biyoloji alanından seçilmiş metin üzerinde Türkçe’nin kullanımını sorgulayacağız. Yine benzer şekilde Temel Matematik testimizde de, örneğin Fizik, Kimya veya Coğrafya alanlarında sayısal yeterlilikler esaslı Temel Matematiği sorgulayacağız.
Bundan dolayı da tek bir TYT puanı oluşturulacaktır ve tüm MYO programlarına tek tip TYT puanı ile yerleştirme yapılacaktır.

 

Sınavın öğleden sonraki oturumu sonrasında lisans programlarına yerleştirmeye esas teşkil edecek puan türleri sadece üç adet yani Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık olacaktır.

Sınavın ikinci oturumundaki soruların mahiyetinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup puan türleri sadeleştirilmiştir.
Ayrıca tüm sınav sürecimiz 1 hafta sonunda gerçekleştirilecektir.

Yeni sınav sistemimizde daha bilimsel, çağdaş, sade, kolay anlaşılabilir ve yönetilebilir bir sistem diye belirtirken kastedilen de budur.

 

YÖK

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.