YKS ( TYT-AYT ) 2019 KKTC Hariç Yurt Dışında Öğrenim Gören (Transkriptli) Adaylar

Bu yıl 2. kez uygulanacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS ) başvuruları başladı. 6 Mart tarihine kadar sürecek olan başvurularla ilgili detaylar ÖSYM’nin başvuru kılavuzunu yayımlamasıyla belli oldu.

 

  • Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayan/sürdüren adaylar, 2019-YKS Aday Başvuru Formunda OKUL ADI alanına “Yurt Dışı”, OKUL KODU alanına “ 910012” yazacaklar (yurt dışında bulunan MEB’e bağlı okullar hariç), “Not Sistemi” ile “Diploma Notu/Puanı” alanını boş bırakacaklardır.

* Ortaöğrenimlerini yurt dışında bitirmiş olanlar, diplomalarının onaylı bir örneği ile birlikte yurt dışındaki öğrenimleri sırasında aldıkları dersleri ve notları gösterir belgeyi (transkript) Türkçe tercümeleri ile birlikte;

* hâlen ortaöğrenimlerini yurt dışında sürdürmekte olanlar, 2018-2019 öğretim yılında mezun olabileceklerine ilişkin okullarından alacakları onaylı bir belge ile birlikte yurt dışındaki (son sınıf hariç) öğrenimleri sırasında aldıkları dersleri ve notları gösterir transkriptlerini Türkçe tercümeleri ile birlikte (Bu adaylar, son sınıfta aldıkları notları gösteren transkriptlerini 20 Haziran 2019 tarihine kadar ÖSYM’ye ulaştırmalıdır.);

* ortaöğrenimlerinin birinci veya ikinci yılını veya her iki yılını da yurt içindeki bir okulda okuduktan sonra yurt dışına giderek son sınıfını hâlen orada okuyanlar veya son sınıfını orada okuyarak mezun olanlar, yurt içinde okudukları yıllara ait tasdiknamelerinin onaylı örneği ile yurt dışında okudukları yıllara ait transkriptlerini Türkçe tercümeleri ile birlikte;

* ortaöğrenimleriyle ilgili öz geçmişlerini (okul adı, yıl, okul türü, alan, okudukları ülke adı vb.) anlatan dilekçeyi

2019-YKS Aday Başvuru Formuna ekleyerek bir zarf içine koyacaklar ve başvuru süresi içerisinde Başvuru Merkezlerine teslim etmeden doğrudan ÖSYM’ye ulaştıracaklardır. Postadaki gecikmelerden ÖSYM sorumlu olmayacaktır.

Bu adayların, mezun oldukları veya okumakta oldukları okulların Türk liselerine denk olduğunu gösteren yurt içinde İl Millî Eğitim Müdürlüklerinden, yurt dışında Eğitim Müşavirliklerimizden/Ataşeliklerimizden alacakları okul türünün (Bu kılavuzda yer alan Tablo-6’ya uygun olarak), alan/dal tespitinin ve diploma notlarının da belirtildiği denklik belgesini de dilekçelerine eklemeleri gerekir.

Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayan/sürdüren adaylardan daha önceki yıllarda ÖSYS/YKS’ye başvuru yapanların, hangi yılda başvuru yaptıklarını belirten dilekçeyi de ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu