Üni Sınav

YKS Bölümlere Getirilen Barajlar Belli Oldu – 2018

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’de bu sene uygulanacak barajlar belli oldu.

 

 

Tablo 1G – Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası Nedir?
 

Program Türü

 

İlgili Puan Türü

 

Başarı Sırası*

Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde EA En düşük 150 bininci (150.000)
Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil)  

SAY

 

En düşük 240 bininci (240.000)

Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY En düşük 200 bininci (200.000)
Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY En düşük 40 bininci (40.000)
Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde

(Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)

İlgili Puan Türünde En düşük 240 bininci (240.000)

 

 

Vakıf Yükseköğretim kurumları senato kararı ile söz konusu başarı sırasına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebilmektedir.

 

Geçen sene Vakıf Üniversitelerinin belirlediği barajlar :

 

 

İbn Haldun Üniversitesi – Hukuk ( Tam Burslu)

 

Bk. 802. Hukuk programlarına programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 20 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi – Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (İngilizce) (UOLP-New Jersey Institute of Technology) (Ücretli)

 

Bk. 816. Bu programa, programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 50 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır

 

 

İstanbul Bilim Üniversitesi – Tıp ( Tam Burslu , %50 Burslu )

 

Bk. 819. Tıp programlarına programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 35 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Tercih işlemlerinde bu şartı sağlamayan adayların ilgili programlar için tercihleri sistem tarafından engellenecektir

 

 

Başkent Üniversitesi – Hukuk ( Tam Burslu – %50 Burslu – %25 Burslu – Burssuz )

 

Bk. 883. Hukuk programlarına programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 70 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

 

 

Bahçeşehir Üniversitesi – Tıp (Tam Burslu – %50 Burslu )

 

Bk. 885. Tıp programlarına programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 22 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

 

 

Başkent Üniversitesi – Tıp ( Tam Burslu – %50 Burslu – %25 Burslu – Burssuz )

 

Bk. 886. Tıp programlarına programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 20 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close