Üni Kampüs

Yeni Öğretmen Yetiştirme Lisans Programları Tanıtıldı

Öğretmenlikle ilgili toplam 25 lisans programının güncellendiği “Yeni Öğretmen Yetiştirme Lisans Programları”nın tanıtımı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın katılımlarıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında düzenlenen toplantı ile gerçekleştirildi.

 

Yükseköğretim Kurulunun koordinasyonunda yaklaşık iki buçuk yıl önce güncellenmesine başlanan söz konusu programlar, 2018-2019 öğretim yılından itibaren uygulanacak. Mevcut programlarla eğitime başlayan öğrenciler, aynı şekilde mevcut programlarla eğitimlerini sürdürecek, 2018-2019 öğretim yılında eğitime başlayacak öğrenciler ise eğitimlerine yeni programlara göre devam edecektir.

 

Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda yaklaşık iki yılı aşkın bir süre önce güncelleme çalışmalarına başlanan ve her bir program ile ilgili oluşturulan komisyonlar, taslak çalışmalar ile birlikte ilgili paydaşların katılımıyla YÖK’te ve farklı illerde farklı üniversitelerde yapılan çalıştaylar ile son şeklini almış programların kamuoyu ile paylaşıldığı toplantıya YÖK Üyeleri, üniversitelerin eğitim / eğitim bilimleri fakültelerinin dekan ve dekan yardımcılarının yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığının üst düzey yöneticileri katıldı.

 

 

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç : ”Ülkemizde 78’i devlet 17’si vakıf yükseköğretim kurumunda olmak üzere toplam 95 eğitim/eğitim bilimleri fakültesi mevcut olup bu fakültelerde yaklaşık 9144 öğretim elemanı görev yapmakta olduğunu belirten YÖK Başkanı Saraç, “Lisans öğrencisi sayısı 213.000, lisansüstü öğrenci sayısı 20.000 dolayındadır. Bundan sonra, eğitim/eğitim bilimleri fakültelerimizde daha etkili öğrenme-öğretme süreçleri gerçekleştirmek, daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek, daha çok sosyal fayda sağlamaya dönük projeler ve araştırmalar yapmak, temel amacımız olmalıdır.” dedi.

 

 

 

Öğretmenlik mesleği genel yeterlikleri temel alındı

 

Daha önce de öğretmen yetiştirme lisans programları, YÖK’ün koordinasyonunda 1998 ve 2006 yıllarında güncellenmişti. Programların güncellenmesinde, geçen zaman içinde programların uygulanmasıyla ilgili yapılan çeşitli araştırmalar, değerlendirmeler ve hazırlanan raporlar yanında, 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri ve Öğretmen Strateji Belgesi (2017-2023) göz önünde bulunduruldu.

 

 

Yükseköğretimde Bolonya Sürecine uyum sağlandı

 

Öğretmenlikle ilgili yeni lisans programlarında, eğitim/eğitim bilimleri fakülteleri arasında ders kredileri yönünden mevcut sorunlar giderildi, Bolonya sürecine uyum kapsamında AKTS yönünden fakülteler arasında standartlık sağlandı, %25 oranında da seçmeli derslere yer verildi.

 

 

 

 

Öğretmen Yetiştirme Lisans Programları

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close