Yeni Liseye Geçiş Sisteminde Sorulması Beklenen Açık Uçlu Soru Örnekleri

29 Eylül 2017’de Başbakan Binali Yıldırım  yaptığı konuşmada , TEOG yerine gelecek Merkezi Sınavda sadece Açık Uçlu sorular olacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yılki TEOG’ta sormayı düşündüğü Açık Uçlu Soruların örneklerini 15 Eylül 2017’de paylaşmıştı. Yeni gelecek sınavda da Açık Uçlu Soruların o tarzda olmasını bekliyoruz. Değişiklik olursa sitemizden duyuracağız..

 

15 Eylül 2017 MEB  Örnek Açık Uçlu Sorular Duyurusu :

 

Açık uçlu sorular, ölçme değerlendirme uzmanları tarafından oluşturulan belirtke tablosu çerçevesinde, ilgili test kitapçığı içerisinde uygun olan soru numarası ile yer alacaktır. Çoktan seçmeli soruların cevapları, önceki sınavlarda olduğu gibi optik cevap kâğıdı üzerine kodlanacaktır. Açık uçlu soruların cevapları da optik cevap kâğıdına yazılacaktır fakat bu cevaplama kodlama biçiminde olmayacaktır. Söz konusu soruların cevapları, cevap kâğıdı üzerinde ilgili soru için hazırlanan çerçeveli alana öğrenci tarafından kurşun kalemle okunaklı bir şekilde yazılacaktır.

Açık uçlu soruların değerlendirilmesi, alanında deneyimli ve açık uçlu soruların değerlendirmesi konusunda eğitim almış öğretmenler tarafından yapılacaktır. Değerlendiriciler, öğrenci cevaplarını yapılandırılmış cevap anahtarına göre öğrenci kimlik bilgilerini görmeden nesnel yöntemlerle puanlayacaktır. Değerlendiriciler arası puan farkı oluşması, cevabın okunamaması gibi durumlarda öğrenci cevabı, üst değerlendiriciler tarafından tekrar değerlendirilecektir.

Öğrenci cevapları değerlendirilirken yazı güzelliği, harf eksikliği, imlâ veya noktalama yanlışlıkları göz önünde bulundurulmayacaktır. Ancak Türkçe dersinde doğrudan imlâ/noktalama sorusu soruluyor veya kelime/kavram farklılığı oluşuyor ise ayrı bir değerlendirme söz konusu olacaktır.

Örnek Sorular (PDF )

Türkçe

Matematik

Fen Bilimleri

İngilizce

İnkılap Tarihi

Din Kültürü

Örnek Cevap Kağıdı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu