URAP, 2017-2018 Dünya Üniversiteler Sıralamasını Açıkladı

URAP (University Ranking by Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı; 2009 yılında ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde Türk ve dünya üniversitelerini akademik performanslarına göre sıralamak amacıyla kurulmuştur. Kar amacı gütmeyen bir kurum olan URAP’ta görev yapan elemanların tümü sıralama çalışmalarında gönüllü olarak çalışmaktadır. URAP ekibi, üniversitelerimizin kendi performanslarını dünyanın önde gelen üniversiteleriyle karşılaştırabilmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir. URAP Laboratuvarı, 2010’dan bu yana her yıl dünyanın en iyi 2000 üniversitesini sıralamaktaydı. Ülke içinden ve dışından gelen öneriler doğrultusunda, 2017-2018 dünya sıralamasında dünyadaki yerleri açıklanan üniversite sayısı 2500’e yükseltilmiştir. URAP, dünyadaki gelişmelere göre sıralama göstergelerinde de bazı yenilikler yapmaktadır. Bu yıl, Eylül ayında açıklanmış olan URAP 2017-2018 Türkiye sıralamasında uygulanan ve kaliteyi öne çıkaran yenilik, 2017-2018 dünya sıralamasında da kullanılmıştır

 

 

URAP Dünya Sıralaması’nda Kullanılan Göstergeler

URAP Laboratuvarı’nda, dünyanın ilk 2500 üniversitesini sıralamak için 6 akademik üretkenlik göstergesi kullanılmıştır. URAP, akademik üretkenliğe odaklanan bir sistem olduğu için sıralama sisteminin temelini üniversitelerin yaptığı bilimsel yayınlar oluşturmaktadır. Bilimsel yayınlarla ilgili bibliyometrik veriler, Clarivate Analytics (önceki adıyla Thomson Reuters IP & Science bölümü) tarafından sunulan InCites™ veritabanından elde edilmektedir. Yapılan yayınların niteliğini ve niceliğini göz önünde bulunduran göstergelere ek olarak, bir de Uluslararası İşbirliği göstergesi kullanılmaktadır.

 

 

URAP 2017-2018 Dünya Sıralaması’nda üniversitelerimizin durumu

 

URAP : Ülkemizde halkımızın üniversite eğitimine verdiği önem dünyanın çoğu ülkesinden daha fazladır. Bu yüksek ilgi nedeniyle, sürekli olarak yeni üniversiteler açılmaktadır. Yeni kurulan üniversitelerimizin çoğu, aday öğrencilerin ve velilerin üniversite sıralamalarını yakından izlediğini bilmektedir. Sayıları 200 civarına ulaşan üniversitelerimizin, sıralamalarda yükselebilmek için bilimsel yayınlarını hızla artırma çabaları umut vericidir.

 

 

2017-2018 URAP dünya sıralamasında ilk 2500’de en fazla üniversitesi olan ülkelerin ilk 100, ilk 500, ilk 1000 ve ilk 2500’e giren üniversitelerinin sayıları

 

 

 

Bu sıralamada, ilk 500’e en yakın üniversitelerimizin dünya sıralamasındaki yerleri: ODTÜ: 532, İstanbul Üniversitesi: 540, Hacettepe Üniversitesi: 543 ve İstanbul Teknik Üniversitesi: 559 olmuştur.

 

 

 

URAP 2017-2018 dünya sıralamasında dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi

 

 

 

 

URAP 2017-2018 dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alan 15 üniversitemiz

 

 

 

 

URAP

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.