Üniversite Öğrencisi Sayısında Avrupa İkincisiyiz

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Konya Ovası Projesi Bölge Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) üniversitelerinin, bulundukları bölgenin gelişimi için sağlayacakları katkıları istişare etmek amacıyla Necmettin Erbakan Üniversitesinde gerçekleştirilen “Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı”na katıldı.

 

Çalıştay’ın açılışında bir konuşma gerçekleştiren YÖK Başkanı Saraç, ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi dikkate alındığında, bu hedefe ulaşabilmenin ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan faktörü ile mümkün olabileceğini belirterek konuşmasına başladı.

 

Bunun, küresel ölçekte rekabetçi bir yükseköğretim sistemine sahip olunmasını gerekli kıldığını sözlerine ekleyen YÖK Başkanı Saraç, “Yükseköğretim alanındaki küresel gelişmelerle birlikte, özellikle 2000’li yılların başından itibaren yükseköğretim kurumlarının sayılarında ve çeşitliliğindeki artışlar, öğrenme yöntemlerinde kullanılan yeni teknolojiler ve buna bağlı olarak çeşitlenen öğrenme yöntemleri, ulusal ve uluslararası işbirlikleri, öğrencilerin hareketliliği, mezunların istihdam edilebilirliği ve üniversitelerin sıralandırılmaları gibi konular artık, yükseköğretim kurumlarının daha şeffaf, hesap verebilir ve her düzeyde daha fazla sorumluluk almalarını gerektirmektedir.” diye konuştu.

 

Ülkemizde yükseköğretime erişim ve yükseköğretim alanındaki okullaşma oranının artırılmasının 2000’li yıllar öncesinde çözümlenmesi gereken en öncelikli konu olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Saraç, özellikle 2003-2014 yılları arasında bu konuda sayısal açıdan çok önemli gelişmelerin sağlandığını, bir sıçrama yaşandığını ve yatay büyüme olarak adlandırılan büyük bir büyümeye şahit olunduğunun altını çizdi. YÖK Başkanı Saraç , bugün öğrenci sayısı itibarı ile Avrupa Yükseköğretim Alanındaki ikinci en büyük öğrenci sayısına sahip ülke konumuna ulaştığımızı belirtti.

 

 

 

 

Yükseköğretim sistemimizdeki son 10 yılda yaşanan bu büyüme sürecinin bundan sonraki aşamasının keyfiyet itibariyle, nitelik ve kalite bakımından da büyüme olduğunu ifade eden YÖK Başkanı Saraç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

“Küreselleşme, uluslararası politik ekonomi açısından 21. Yüzyıl ilk çeyreğini tanımlayan en önemli kavramlardandır. Türkiye gibi hızla gelişen ve yükselen güçler kategorisinde değerlendirilen ülkeler, küreselleşen uluslararası çalışmaların gereklerini yerine getirmeye çalışırken, küreselleşmenin önemli aşamalarından biri olan bölgesel bağları ve bölgesel kalkınmayı geliştirmeyi ve bu alanda entegrasyon sağlamayı da önemle hedeflemektedirler.

 

Çalıştaya , Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda ÜNİKOP Dönem Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, bölgedeki 12 ÜNİKOP üniversitesinin rektörleri ile koordinatörleri ve bölge kalkınma ajansları katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu