Üniversite Futbolunun Kalbi Çin’de atacak

FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından organize edilen Üniversite Dünya Kupası’na, 2019-2025 yılları arasında Çin’in güneydoğusundaki Fujian eyaletine bağlı Jinjiang şehri ev sahipliği yapacak.

 

Üniversite Dünya Kupası, FISU tarafından 2017 yılında oluşturuldu. Fujian, 2019’dan itibaren dört dönem boyunca (2019, 2021, 2023, 2025) eleme ve finallere ev sahipliği yapacak. İlk aşama, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu FISU üyesi 170 ülke ve bölge tarafından gerçekleştirilecek.

 

16 erkek ve 8 kadın takımından toplam 800 oyuncu finallerde boy gösterecek.

 

Jinjiang şehrinin ev sahipliğini kazanması münasebetiyle bugün (2 Şubat) başkent Beijing’deki Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda bir basın toplantısı düzenlendi.

 

 

 

 

Basın toplantısına FISU Başkanı Oleg Matytsin’in yanı sıra Çin Eğitim Bakan Yardımcısı Tian Xuejun, Fujian eyaleti vali yardımcısı Yang Xianjin ve Çin Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Li Yuyi katıldı.

 

Çin Eğitim Bakan Yardımcısı Tian Xuejun, basın toplantısında yaptığı konuşmada, futbolun ilk biçimlerinin antik Çin’de çok yaygın olduğunu, Çinlilerin futbolu çok sevdiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Xi’nin sağlıklı bir ulus inşasında spora ve özellikle futbola büyük önem verdiğini söyledi.

 

Fujian Vali Yardımcısı Yang Xianjin, eyaletin en dinamik bölgesinin Jinjiang olduğunu belirterek, Çin’i bir “spor gücü”ne dönüştürmek istediklerini kaydetti. Yang, futbolun, gençler arasında dostluğu yaygınlaştırmak için iyi bir imkan olduğunu da vurguladı.

 

Çin Devlet Konseyi, futbolun ekonomik ve sosyal kalkınmada önemli rol oynadığı düşüncesiyle, 2015 yılında Futbol Reformu ve Gelişmesi başlıklı kapsamlı bir rapor hazırladı. Çin’de futbolun, iyi bir gelişme aşamasında olduğu belirtiliyor.

 

Tarihi Deniz İpek Yolu’nun başlangıç noktasında bulunan ve güçlü bir spor endüstrisine sahip olan Jinjiang şehri, 2020 yılında Gymnasiade organizasyonuna da ev sahipliği yapacak.

 

Şehir, kırmızı tuğlalı yerel mimarisiyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu