TYT Puan Hesaplama

23 Haziranda yapılacak Temel Yeterlilik Testi öncesi üniversite adaylarının hazırlıkları son hızıyla devam ediyor. Türkiye Geneli Denemelerin yoğunlaştığı ve adayların çözdükleri deneme sayılarını arttırdıkları bu günde TYT Puan Hesaplama için kullanabilecekleri formülü sizlerle bu yazıda paylaşmak istedik. 

 

TYT için tek puan türü uygulanacağı açıklandı.

 

TYT’de 

  • Türkçeden 40

 

  • Matematikten 40

 

  • Fen Bilimlerinden 20

 

  • Sosyal Bilimlerden 20 soru olmak üzere toplam 120 soru sorulacak olup 135 Dakika süre verilecek.

 

YÖK yayınladığı YKS Sıkça Sorulan Sorular duyurusunda ”her sorunun aynı değerde” olacağını açıklamıştı. Ayrıca verilen yüzdelik tabloda 40’ar soru olan Türkçe ve Matematik %33’lük etkiye sahipken 20’şer soru olan Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimlerin etkisi %17 olarak duyuruldu.

 

Bu sonuçlardan yola çıkarsak

 

TYT Puanı = (Türkçe Netiniz . 3,3 ) + (Matematik Netiniz . 3,3 ) + ( Fen Bilimleri Netiniz . 3,4 ) + ( Sosyal Bilimler Netiniz . 3,4 ) + 100 

 

100 Puan sınava giren tüm adaylara veriliyor.

 

TYT Puanı ile tercih yapmayı düşünen üniversite adayları TYT Puanının üzerine OBP Puanı = ( Diploma Notu . 0,6 ) eklemesi gerekiyor.

 

ÖSYM’nin puan hesaplamasında Standart sapmalar da etki ettiğinden TYT Puanınızın yaklaşık değerini görebileceksiniz bu formülle.

 

Bildiğiniz gibi TYT’den alınacak 200 üzeri puan 2019 YKS ‘de de kullanılabilecek.

 

 

Ayrıca TYT’de 150 puan barajını geçen adaylar Önlisans tercihi yapabilecekken , AYT’de 180 puan barajını geçecek adaylar Lisans tercihi yapabilecek.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.