Rehberlik

TYT Deneme Sınavlarını Nasıl Çözmeliyiz ?

TYT 2018 için geri sayımda sonlara doğru geliyoruz. Eksik konular tamamlanıyor, soru bankaları ve denemeler çözülüyor. Deneme sınavları TYT öncesinde sizin bir nevi röntgeninizi çekiyor. Hangi konularda eksik olduğunuzu, hangi soru tiplerini kaçırdığınızı gösteren bir film oluyor. TYT gibi tekrarın,yorumun önemli olduğu sınavda eksiklere yönelip tamamlamak netlerinizin yükselmesini sağlayacak.

 

Öncelikle deneme sınavından yüksek verim almak için uygulamamız gereken bazı adımlar var.

 

 

 

 

 

 

 • Deneme çözme sıklığımız günde 2’yi aşmamasını öneriyoruz. 40 gün kala her gün 1 deneme çözecek vakit oluşturmanız en ideali olacaktır. Tabi bu denemeleri mümkünse sınav saati olan saat 10.00’da çözmeye başlayın

 

 • Deneme sınavlarını farklı ortamlarda çözmeye çalışın. İlla sessiz ortam aramak iyi değil. Çünkü sınav anında gerekli önlemler alınıyor ancak yine de aksaklıklara karşı hazırlıklı olmak da fayda var.

 

 

 

 • Kurşun kalem,silgi ve suyu hazır ederek sadece deneme sınavına konsantre olalım. TYT’de olduğu gibi sınav anında tuvalet vs için sınavı yarım bırakmayalım. Şıkları optik forma kodlamanız da faydalı olacaktır.

 

 • Süre konusunda bizim önerimiz 135 dakika değil de daha az sürede denemeyi çözmeniz olacaktır. Özellikle ilk kez girecekler için ilk 5-10 dakika kilitlenme durumu olabilir.

 

 • Denemeyi çözerken belli bir sırada çözmeye çalışalım. Bu sıralamayı kendi durumunuza göre artık netleştirmeniz lazım. Sınavdan sınava farklı sıralamalar uygularsanız TYT’de sorun yaratabilir.

 

 • Sayısallar için en uygun olanı Matematik- Türkçe – Fen – Sosyal

 

 • Eşit Ağırlık olanlar için en uygun olanı Türkçe – Matematik- Sosyal – Fen

 

 • Tabi bu kendi alışkanlığınıza göre değişir ancak 2 sözel ya da 2 sayısal dersi üst üste çözmenizi önermiyoruz.

 

 • Denemeyi çözerken Turlama metodunu kullanmanızı öneririm.  Bu yöntem süre olarak da büyük avantaj sağlayacaktır size. Öncelikle en önce kolay soruları çözün. Çözemediğiniz soruları hemen atlayın veya gözünüze zor gelen soruları. İşte kolay soruları çöze çöze hızlı bir şekilde sınav bitecek zor sorular için zaman kalacak. Bu zor soruları geri kalan zamanda yapın.

 

 • Peki denemeyi bitirdik. Kontrolünü yaptık. Sonrasında mutlaka yapılamayan soruların çözümlerini öğrenmeliyiz. Konu eksiğimiz varsa o gün içinde onu gidermeye çalışıp konuyla ilgili soru çözümü yapmalıyız. Eğer kaçırdığımız bir soru tipiyse önce o konuyla ilgili eksiğe çalışıp sonrasında o soruyu kesip çözümüyle beraber bir pano ya da deftere yapıştırıp onu her gün tekrar ederek o eksiği kapatabiliriz.

 

 • Eğer TYT denemelerindeki eksikleri kapatma gayreti içine girmezsek sonraki sınavlarda yine aynı soruları yanlış yapmak sürpriz olmayacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur. Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz. İyi Çalışmalar Dileriz www.unikampus.net
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.
Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.
İyi Çalışmalar Dileriz
unikampus.net

Close