SınavlarTUS

TUS İlkbahar Değerlendirme Raporu Yayınlandı – 2017

ÖSYM ; DGS , ALES , MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavlarından sonra Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavının İlkbahar Dönemi ( 2017 – TUS İlkbahar ) Değerlendirme Raporunu yayınladı.

 

Rapor Özetinde ; 

”Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversitelerin tıp fakültelerinde tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçmek amacıyla ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki defa yapılmaktadır.

TUS, iki farklı oturumda uygulanan ve her biri 120 çoktan seçmeli sorudan oluşan Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ile Klinik Tıp Bilimleri Testinden (KTBT) oluşmaktadır. Adayların bu iki teste verdikleri cevaplar ağırlıklandırılarak, Ağırlıklı Klinik Tıp Bilimleri Puanı (K), Ağırlıklı Temel Tıp Bilimleri Puanı (T) ve talep eden adaylara Sözleşmeli Aile Hekimleri İçin Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Başvuru Puanı (A) hesaplanmaktadır.

2017 TUS İlkbahar Dönemine başvuran adaylardan TTBT de sınavı geçerli sayılan 11.768, KTBT de ise 11.773 aday bulunmaktadır. Adayların %51’ini erkek, %49’u kadın adaylar oluşturmaktadır. Kadın ve erkek adayların puan ortalamaları birbirine oldukça yakındır. Sınava giren adayların %90’ı uzmanlık öğrencisi iken geriye kalan %10’luk aday kitlesini uzmanlık eğitimine devam edenler, uzmanlık eğitimine devam etmekte iken istifa edenler, bir uzmanlık alanına yerleştirildiği hâlde eğitime başlamayanlar ile uzmanlık eğitimini tamamlayanlar oluşturmaktadır. Hem T puanında hem de K puanında en yüksek puan ortalamasına “Bir uzmanlık alanına yerleştirildiği hâlde eğitime başlamamış adaylar” sahiptir. Adayların %59’unu TUS’a ikinci ve üçüncü kez başvuran adaylar oluşturmaktadır. En başarılı adaylar TUS’a ikinci kez başvuran adaylardır. 2017 TUS İlkbahar Döneminde T puanıyla 163, K puanıyla 3.033 olmak üzere toplam 3.196 aday,
uzmanlık alanlarına yerleştirilmiştir. Yerleşen adayların %74’ü tıp fakültelerine geriye kalan %26’sı ise eğitim ve araştırma hastanelerine yerleştirilmiştir.

T Puanı ile yerleştirme yapılan alanlar arasında en yüksek puanla yerleştirme yapılan ilk üç alan, tıbbi biyokimya, mikrobiyoloji ve klinik mikrobiyoloji ile tıbbi patolojidir. T Puanı ile yerleştirme yapılan alanlara yerleşen adayların %67’sini kadın adaylar oluşturmaktadır. K Puanı ile yerleştirme yapılan alanlar arasında en yüksek puanla yerleştirme yapılan ilk üç alan, deri ve zührevi hastalıklar, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ile radyolojidir. Kalp ve damar cerrahisi, beyin ve sinir cerrahisi, çocuk cerrahisi ve göğüs cerrahisi gibi cerrahi uzmanlık alanlarına adayların görece düşük puanla yerleştiği gözlenmiştir. K Puanı ile yerleştirme yapılan alanlara yerleşen adayların %53’ünü erkek adaylar oluşturmaktadır. Erkek adayların özellikle cerrahi alanlarda yoğunlaştığı gözlenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

2017-TUS İlkbahar Değerlendirme Raporu

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı