Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) nedir?

Türkçeyi yabancı dil ya da anadil olarak öğrenen bireylerin dil yeterliklerinin tespit edilmesine yönelik olarak Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen, temel dil becerilerinin tamamını ölçen ve uluslar arası ölçekte yapılan bir sınavdır.

Türkçe Yeterlik Sınavı sorularını kimler hazırlıyor?

Türkçe Yeterlik Sınavı soruları, alanında uzman bir ekip tarafından özenle hazırlanmaktadır. Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezi Birimindeki uzmanlar, bağımsız ölçme ve değerlendirme uzmanlarıyla dil bilimciler tarafından TYS soruları denetlenerek etkinliğinin kalitesi kontrol edilmekte ve bu şekilde sınavdan önce içerik, yazım ve ölçme-değerlendirme bakımından birçok kontrol aşamasından geçen sorular, sınav kitapçığı hâline getirilmektedir. Dinleme bölümündeki metinler, gelişmiş stüdyolarda profesyonel sanatçılar tarafından titizlikle seslendirildikten sonra sınav kitapçığı, Türkçe Yeterlik Sınavı’nda kullanılmaktadır.

Türkçe Yeterlik Sınavı’na kimler girebilir?

Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler, Türkiye’deki üniversitelere başvuru ve kabul için Türkçe dil yeterliğini belgelendirmesi gereken öğrenciler, yurt dışında çeşitli kurumlarda Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adayları, Türkçe dil yeterliğini belgelendirmek isteyen tercümanlar, kısacası Türkçe dil yeterliğini ölçmek isteyen herkes TYS’ye girebilir.

Türkçe Yeterlik Sınavı’na niçin girmeliyim?

Türkçe Yeterlik Sınavı, Türkçe dil becerilerinizi ölçen ve belgeleyen bir sınavdır. “Türkçe Yeterlik Sınavı”nda başarılı olduğunuz takdirde Türkiye’deki üniversitelerde dil hazırlık sınıfından muaf olabilir; birçok iş görüşmesinde, dil sınavlarına girmeden de Türkçe bilginizi kanıtlayabilir, akademik kariyer hedefleriniz için belge olarak kullanabilirsiniz.

Türkçe Yeterlik Sınavı’na nasıl başvurabilirim?

Ankara’da Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezi Birimi tarafından belirlenen http://sinav.yee.org.tr/Logininternet adresinden çevrim içi (online) olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Türkçe Yeterlik Sınavı hangi bölümlerden oluşur?

Türkçe Yeterlik Sınavı, “Okuma, Dinleme, Yazma ve Konuşma (Bağımsız Konuşma, Karşılıklı Konuşma)” bölümlerinden oluşmaktadır.

Türkçe Yeterlik Sınavı nasıl uygulanır?

Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) üç oturumda gerçekleşir. 1. oturumda adaylar; okuma ve dinleme, 2. oturumda yazma; 3. oturumda ise bağımsız konuşma ve karşılıklı konuşma sorularına cevap verirler.

Okuma bölümü nasıl uygulanır?

Adaylardan, okuma bölümünde bulunan 40 adet çoktan seçmeli ve doğru-yanlış sorusunu 60 dakikada cevaplaması beklenir.

Dinleme bölümü nasıl uygulanır?

Adaylardan, dinleme bölümünde bulunan 30 adet çoktan seçmeli ve doğru-yanlış sorusunu 45 dakikada cevaplaması beklenir.

Yazma bölümü nasıl uygulanır?

Adaylardan, yazma bölümünde bulunan 1. soruyu 20; 2. soruyu ise 40 dakikada cevaplaması beklenir.

Konuşma bölümü nasıl uygulanır?

Adaylardan bağımsız konuşma bölümünde bulunan 1 soruyu 5 dakikada; karşılıklı konuşma bölümünde ise 7 soruyu 10 dakikada cevaplaması beklenir.

Türkçe Yeterlik Sınavı’nda kaç soru bulunmaktadır?

Türkçe Yeterlik Sınavı; okuma- 40, dinleme- 30, yazma- 2, bağımsız konuşma- 1, karşılıklı konuşma- 7 olmak üzere toplam 80 sorudan oluşmaktadır.

Türkçe Yeterlik Sınavı’nın süresi ne kadardır?

Türkçe Yeterlik Sınavı’nın süresi; Okuma 60, Dinleme 45, Yazma 60, Bağımsız Konuşma 5, Karşılıklı Konuşma 10 olmak üzere toplam 180 dakikadır.

Türkçe Yeterlik Sınavı ücreti ne kadardır?

TYS ücretleri ülkelere göre değişmektedir. TYS ücretleri için tıklayınız.

Türkçe Yeterlik Sınavı’nda kimlere indirim uygulanır?

Türkçe Yeterlik Sınavı ücretlerinde;

  • Yunus Emre Enstitülerinde Türkçe kurslarına kayıtlı olanlara %50,
    • Yunus Emre Enstitüsü personeline %50,
    • Yunus Emre Enstitüsünün iş birliği protokolü imzaladığı yurt dışındaki üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde kayıtlı olan öğrencilere %50, Türkoloji bölümünün dışında diğer bölümlerde kayıtlı olanlara %25,
  • Yurt dışındaki Türkiye Maarif Vakfı okullarına kayıtlı öğrencilere %50,
  • Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TİKA, Anadolu Ajansı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Kızılayı, Türk Hava Yolları ve Türkiye Maarif Vakfının yurt dışı temsilciliklerindeki yerel personele %50 oranında indirim uygulanır.

Türkçe Yeterlik Sınavı yılda kaç kere yapılmaktadır?

Türkçe Yeterlik Sınavı periyodik olarak yılda 3 kez yapılmaktadır. Gerekli durumlarda Enstitü değişiklik yapabilir.

Türkçe Yeterlik Sınavı nerelerde yapılmaktadır?

Türkçe Yeterlik Sınavı’nın yapıldığı ülke ve merkez bilgileri için tıklayınız.

TYS sonuçları ne zaman açıklanır?

TYS Sonuçları, sınav tarihinden sonra 15 gün içerisinde açıklanır.

Türkçe Yeterlik Belgesi ne zaman bana ulaşır?

Sınav sonuçları açıklandığı gün belgeler kargoya teslim edilir. Bulunduğunuz ülkeye göre ulaşım süresi değişiklik gösterebilir.

Türkçe Yeterlik Belgesi kaç yıl geçerlidir?

Türkçe Yeterlik Belgesi 2 (iki) yıl boyunca geçerlidir.

Türkçe Yeterlik Belgemi kaybettim. Ne yapmalıyım?

“Türkçe Yeterlik Belgesi”ni kaybeden bir aday; sınava girdiği merkeze bu talebini içeren bir dilekçe yazarak, yeni belge basım masrafı olan sınav ücretinin %20’sini ödemek kaydıyla, bir defaya mahsus yeni belge talebinde bulunabilir.

Türkçe Yeterlik Belgesi alabilmek için kaç puan almak gerekir?

Türkçe Yeterlik Sınavı; Okuma 25, Dinleme 25, Yazma 25, Konuşma 25 olmak üzere toplamda 100 puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda her bir beceri alanından en az % 50 (12.5 puan) oranında başarı sağlamak koşulu ile toplamda 55-70 arası puan alan adaylara B2, 71-88 arası puan alan adaylara C1, 89-100 arası puan alan adaylara ise C2 Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir.

Türkçe Yeterlik Sınavı’nda not tutabiliyor muyuz?

Sınava giren öğrenciler, not tutmak için soru kitapçığındaki boş alanları kullanabilir.

Sınavdan ne kadar süre önce sınav salonunda olmalıyım?

Sınav başlangıcından en az yarım saat önce sınav merkezinde hazır olmalısınız.

Sınav günü yanıma neler almalıyım, TYS’de hangi belgeler istenir?

Sınav günü yanınızda kimlik veya pasaport, sınav giriş belgenizi bulundurmalısınız. Şeffaf pet şişe içinde olmak şartıyla yanınızda su bulundurabilirsiniz. Saat, cep telefonu, çağrı cihazı, hesap makinesi, çanta vs. ile sınav salonuna girilmesi kesinlikle yasaktır! Adayların sürelerini kontrol edebilmeleri için her sınav salonunda bir duvar saati bulunmaktadır.

Sınava girmeyen adayın başvurusu iptal olur mu?

Sınava başvuru yaptığı halde herhangi bir sebeple girmeyen/giremeyen adayın başvurusu iptal olur. Sınav ücreti iade edilmez.

Türkçe Yeterlik Sınavı – Genel Tablo

Sınav Bölümleri Soru Sayısı Puan Süre (dk.)
1. Okuma 40 25 60
2. Dinleme 30 25 45
15 dakika ara
3. Yazma 1. soru 1 10 20
2. soru 1 15 40
Ara
4. Konuşma Karşılıklı Konuşma 7 15 10
Bağımsız Konuşma 1 10 5
Toplam 80 100 180

 

 

TYS Örneği – İndir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.