Türkçe Dersine Nasıl Çalışmalıyız ?

Türkçe dersi üniversite bütün adaylar için önem verilmesi gereken bir derstir. Her derste olduğu gibi Türkçe’de de bilgi çok önemlidir. Öncelikle konuyu bilmek ve iyice kavramak gerekir.

 

Türkçe’de bütün konular birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Konular anlatılırken , kendisinden önceli bir konu yada sonra anlatılacak konulardan yararlanılır. Örneğin ; dil bilgisi konularını iyi özümsemiş adaylar anlatım bozukluğu konularını daha kolay öğrenebilirler. Aynı şekilde sözcük ve cümle anlamı konularını iyi düzeyde öğrenen öğrenciler, dil bilgisi ile ilgili özellikleri, ayrıntıları daha iyi kavrarlar.

 

 

 

 

 

Öğrencilerin konu anlatımı ile ilgili birlikte kendilerine aktarılan ayrıntıları , kural dışı özellikler ve uyarılara çok dikkat etmeleri gerekir , unutulmamalıdır ki sınavdaki soruların çözümü bu bilgilerin ışığında gerçekleşmektedir.

 

 

Anlama dayalı sorular , ( sözcük ve cümle anlamı , paragraf ) ) öğrencilerin okuduğunu anlama düzeyini ölçmeye yönelik olduğundan öğrencilerin bol bol kitap okumaları , konuyla ilgili soru çözmelerini gerektirmektedir , bu anlamda soru bankalarına başvurmak kuşkusuz öğrencilerin yararına olacaktır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu