Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi – Bölümleri – Fakülteleri

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kuruluşu hakkındaki kanun, 24 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Türkiye ile Japonya arasında Haziran 2016’da imzalanan ilgili anlaşmaya dayalı olarak faaliyet göstermek üzere kamu tüzel kişiliğine sahip Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruldu.

Türkiye’nin YÖK’ten bağımsız ilk üniversitesi olacak Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için İstanbul Pendik’te Sabiha Gökçen Havalimanı bölgesinde 1600 dönüm arazi tahsis edildi.

Japonya ile yapılan ikili anlaşma neticesinde “özel statülü devlet üniversitesi” olarak YÖK Yasası’ndan muaf tutulan üniversite, kendi akademik kadrolarının statüsünü belirlemek konusunda özgür olacak, YÖK ve Sayıştay tarafından denetlenemeyecek. Üniversite kanun kapsamında kurulan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Vakfı (TJBTV) tarafından yönetilecek.

Bir diğer ilk ise Mütevelli Heyeti tarafından yönetilecek ilk “devlet üniversitesi” olması. Yüksek karar ve denetim organı 11 kişilik konsey olacak. Konseyin 6 üyesini Türkiye Cumhurbaşkanı, 4 üyesini ise Japonya Hükümeti atayacak. Rektör ise YÖK tarafından değil, konsey tarafından önerilecek adaylar arasından Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

Türk-Japon Üniversitesi’nin eğitim dili yüzde 100 İngilizce olacak. Anlaşmaya göre Türk-Japon Üniversitesi’nde özellikle lisans düzeyinde Nükleer Bilim, Reaktör Mühendisliği, Mimarlık, İnşaat ve Deprem Mühendisliği alanlarında eğitim verilecek.

İlk etapta üniversiteye Japonya tarafından $100 Milyon dolarlık bir fon sağlanacak. Türkiye de yer ve altyapı unsurlarını temin edecek. Üniversitede Japonya tarafından görevlendirilecek profesörlerin maaşları Japonya tarafından karşılanacak. Üniversite kampusu içinde veya dışında teknopark ve işletme kurulum tesislerine sahip olabilecek.

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulmasıyla ilgili olarak Türk Japon Vakfı (TJV) Başkanı Prof.Dr. Cafer Tayyar Sadıklar: “Kurulacak üniversite teknik bir üniversite olacak. Son teknolojik gelişmeleri Türkiye’ye getirecek. Başka bir ülke ile bunu yapamayız. Ama müşterek bir üniversiten olursa onların sağladığı tekniği Türkiye’ye getirmek daha kolay olacaktır.” dedi.

 

 

Kaynak : Ufuk2020

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.