Temel Yeterlilik Testi ( TYT ) Nedir ?

Üniversiteye girişte Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS ) ‘nin 1. oturumu niteliği taşıyan sınava verilmiş isimdir. Önceki sistemde YGS ile büyük benzerlik göstermektedir. 

 

Temel Yeterlilik, adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinliklerini kapsar.

 

23 Haziran Cumartesi sabahı yapılacağı duyurulan Temel Yeterlilik Testine (TYT) , tüm üniversite adaylarının girmesi zorunludur. TYT-Sayısal-Eşit Ağırlık-Sözel-Yabancı Dil puan türlerine Temel Yeterlilik Testinden alınacak sonucun etkisi olacaktır. 

 

 

Toplam 120 sorunun sorulacağı TYT’de üniversite adaylarına 135 dakika süre verilecek.

 

Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek

Temel Matematik Testinde; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek

Sosyal Bilimler Testinde, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih alanları; Fen Bilimleri Testinde ise Biyoloji, Fizik ve Kimya alanları ile ilgili bilgi esaslı yeterlilikler ölçülecek

 

 

TYT’de 150 puanı geçen adaylar tercih yapma imkanına sahip olacak.

 

 

Ayrıca TYT’de 200’den fazla alacağınız puanı 2019 YKS’de kullanma imkanına sahip olacaksınız.

 

Bununla ilgili YÖK Açıklaması : Adayların, sınava girenler içindeki başarı sırası referans alınarak, aldıkları puan takip eden yıldaki bu başarı sıralamasının karşılığına gelen puana dönüştürülecektir. Bu şekilde farklı yıllarda sınava giren adaylar için hak kaybının önüne geçilerek adil bir puanlama yapılmış olacaktır.

 

 

Temel Yeterlilik Testi için başvurular 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak olup sınav ücreti 50 TL olarak açıklanmıştır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.