Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir ? Kaç Soru Sorulacak ? – Birinci Oturum

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir ? Kaç Soru Sorulacak ?

 

Temel Yeterlilik, adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi,beceri ve yetkinlikleri kapsar.

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testinde adaylara Türkçe ve Matematikten 40’ar soru sorulacak. 23 Haziran 2018 Cumartesi sabahında yapılacak.

 

Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek
Temel Matematik Testinde; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek

 

Temel Yeterlilik Testinde adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerilerinin, yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuma ve anlama, dil hakimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçülmesi amaçlanmaktadır. 

 

Sorular MEB Müfredatına uygun olacak. Bütün adayların bu teste girmesi zorunlu olacak.

 

 

TYT bittikten sonra ara verilip bu sürede adayların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerinin yanı sıra zihinsel olarak da rahatlamaları için zaman verilecek.Bu süre 2 saatten az olmayacağı 19 Ekimde YÖK tarafından duyuruldu.

 

 

Bu sınavın sonucunda adayların Temel Yeterlilik Testi Puanını (TYT-Puanı) belirlenecektir.

 

TYT Puanı = [Türkçe Testi (%50)] +[Temel Matematik Testi (%50)] 

 

 

  • TYT’de 150 puanı geçmek 2 Yıllık (Önlisans) tercihi yapabilmek için yeterli olacaktır. Öğleden sonraki Lisans testinde 180 puanı geçen adaylar Lisans tercihi yapabilecek.

 

  • TYT’de 200 puanı aşan adayların puanlarını gelecek sene de kullanabilecek.Ancak bu sene aldığınız puan hangi sıralamaya denk geliyorsa seneye de TYT’de o sıralamaya hangi puan geliyorsa o puanı kullanabileceksiniz.Sınavın zorluğu-kolaylığı açısından hak kaybının önüne geçilmemesi için böyle bir uygulama YÖK’ün 19 Ekimde yaptığı açıklamada getirildi.

 

 

 

TYT’de  Testlerin Ağırlıkları

Türkçe ve Temel Matematik testlerinin, Temel Yeterlilik Testi Puanının oluşmasına etkisi eşittir. Yani Temel Yeterlilik Testi Puanında, Türkçe testinin ağırlığı %50, Temel Matematik testinin ağırlığı %50’dir.

 

YKS – Temel Yeterlilik Testi Türkçe Konuları- 2018

 

YKS – Temel Yeterlilik Testi Matematik Konuları – 2018