Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir ? Kaç Soru Sorulacak ? – Birinci Oturum

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir ? Kaç Soru Sorulacak ?

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testinde adaylara Türkçeden 40 , Matematikten 40 , Fen Bilimlerinden 20 , Sosyal Bilimlerden 20 soru sorulacak.

 

Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek
Temel Matematik Testinde; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek

 

 

Sorular MEB Müfredatına uygun olacak. Bütün adayların bu teste girmesi zorunlu olacak.

 

 

Bu sınavın sonucunda adayların Temel Yeterlilik Testi Puanını (TYT-Puanı) belirlenecektir.

 

 

 

  • TYT’de 150 puanı geçmek 2 Yıllık (Önlisans) tercihi yapabilmek için yeterli olacaktır. Öğleden sonraki Alan Yeterlilik testinde 180 puanı geçen adaylar Lisans tercihi yapabilecek.

 

  • TYT’de 200 puanı aşan adayların puanlarını gelecek sene de kullanabilecek.Ancak bu sene aldığınız puan hangi sıralamaya denk geliyorsa seneye de TYT’de o sıralamaya hangi puan geliyorsa o puanı kullanabileceksiniz.Sınavın zorluğu-kolaylığı açısından hak kaybının önüne geçilmemesi için böyle bir uygulama YÖK’ün 19 Ekimde yaptığı açıklamada getirildi.

 

 

 

 

 

 

YKS – Temel Yeterlilik Testi Türkçe Konuları- 2018

 

YKS – Temel Yeterlilik Testi Matematik Konuları – 2018

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.