Tekstil ve Deri Mühendisliği Bursu / Şartları YKS 2019

2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB) ya da belirlenecek Birlik, Dernek, Vakıf, Sendika gibi kurumlar tarafından 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere aşağıda yer alan şartların tümünü karşılayan Tekstil Mühendisliği ile Deri Mühendisliği programlarına yerleşen öğrencilere eğitim bursu verilir:

a) YKS tercihlerinin ilk 5’inden en az birisinin Tekstil Mühendisliği ve/veya Deri Mühendisliği olması ve bu tercihlerden birisine yerleşmek,

b) Tekstil Mühendisliği ve Deri Mühendisliği programlarına yerleşenler için ilk 20 binde olanlara asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret tutarı kadar (2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı için 1.828 TL) 9 ay süreyle eğitim bursu verilir.

c) Tekstil Mühendisliğine yerleşenler için ilk 20-50 bin ve Deri Mühendisliğine yerleşenler için ilk 20-60 bin arasına olanlara asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret tutarının %70’i kadar (2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı için 1.280 TL) 9 ay süreyle eğitim bursu verilir.

d) Tekstil Mühendisliği için ilk 50-80 bin ve Deri Mühendisliği için ilk 60-100 bin arasına olanlara asgari geçim indirimi hariç asgari ücret tutarının %50’si kadar (2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı için 914 TL) 9 ay süreyle eğitim bursu verilir.

e) Öğrencilere verilmesi planlanan burs tutarlarını İTKİB ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS) öğrencilere doğrudan verebileceği gibi; vakıf – dernek gibi başka kurumlar aracılığı ile de verebilme hakkını kendinde saklı tutar. Eğitim bursu miktarı her eğitim ve öğretim yılı başında asgari ücret doğrultusunda güncellenir. Her yıl enflasyon artışı doğrultusunda belirlenecek olan burs tutarı; asgari geçim indirimi hariç asgari ücret tutarının daha aşağısında kalmamak üzere, Hazırgiyim – Tekstil – Deri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurullarının kararları doğrultusunda değiştirilebilecektir.

f) Tekstil Mühendisliği veya Deri Mühendisliği programlarına yerleşip yabancı dil hazırlık sınıfında eğitim gören öğrenciler de eğitim bursundan yararlanırlar.

g) İTKİB ya da belirlenecek Birlik, Dernek, Vakıf, Sendika gibi kurumlar, Tekstil Mühendisliği ve Deri Mühendisliği programlarını YKS kılavuzunda yer alan eğitim süreleri içinde başarıyla tamamlayan ve eğitim süresi boyunca eğitim bursu alan öğrencilere tekstil veya deri sektöründe faaliyet gösteren firmalarda sektörde çalışma taahhüdünde bulunmaları halinde en az 5 yıl boyunca iş verilmesine yardımcı olur.

h) Aşağıda yer alan durumların en az birisinin gerçekleşmesi durumunda öğrencilere verilen eğitim bursu kesilir ve istihdam garantisi ortadan kalkar. Yabancı dil hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayamamak, Öğrencinin bir önceki eğitim ve öğretim dönemine ilişkin başarısız 3 ve daha fazla dersi olması, Öğrencinin iki önceki eğitim ve öğretim döneminden başarısız dersi olması, Yarı yıl ortalaması 4 üzerinden 2.5’in (100 üzerinden 65’in) altında kalan, öğrencilik haklarını kaybeden, disiplin cezası olan ve dersten devamsızlık nedeni ile kalan öğrencilerin bursu kesilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu