Üni Kampüs

Teknoloji Fakültesi-Mühendislik Fakültesi Farklılıkları

Mühendislik Fakültesi ile Teknoloji Fakülteleri aynı eğitim ve öğretim müfredatına sahiptirler. Ancak, Teknoloji Fakülteleri öğrencileri ek olarak her yarıyılda uygulama dersleri alıyorlar. Ayrıca, endüstri staj uygulamasının yanı sıra, 8 yarıyıllık eğitim öğretim süresinin 1 yarıyılı iş yeri eğitimine tabii tutuluyorlar. Teknoloji Fakültesi’nin amacı, uygulama becerisi yüksek mühendisler yetiştirmektedir.

 

Teknoloji Fakülteleri uygulama becerisi de kazandırmaktadır. Öğrenciler bir yarıyıl işyeri eğitimi alacaklar bu sırada sigortaları yapılacak hatta 2/3 asgari ücret maaşı alabileceklerdir. Ayrıca bu sayede firmalarla, sektörle erken tanışma fırsatı da bulacaklar, istihdam bulma imkanları ise yüksek olacaktır.

 

Teknoloji Fakültesi mezunlarının imza yetkisi Mühendislik Fakültesi mezunlarında olduğu gibi vardır.

 

İlgili YÖK Kararı : 

 

 

 

Teknoloji Fakültesi mezunları ilgili alanın mühendisi unvanıyla mezun olmaktadırlar. Örneğin; ……………. Mühendisi unvanı verilmiştir” yazısı diplomalarda yer almaktadır.

 

 

Her ikisi de mühendislik eğitimi veren fakültelerdir. Her ikisi de ilgili alanlarda mühendisler yetiştirmekte ve mezunları “ilgili alanın mühendisi” unvanıyla mezun olmaktadırlar. Teknoloji Fakültelerinin, diğer mühendislik fakültelerinden farkı, teorik bilginin yanı sıra uygulamaya daha fazla yer vermesidir. 

 

 

Kaynak
Gazi Üniversitesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close