Sınav Kaygısıyla Mücadele Etme

Sınav kaygısının bir ölçüde olması hem mantıklı, hem de motivasyonunu artırması açısından faydalıdır. Ancak bu kaygının çok yükselmesi üzerinde önemli durulması gereken bir konudur. Ülkemizde yapılan bir araştırma öğrencilerin sınav kaygılarının, ameliyat edilmeyi bekleyen hastalardan kat be kat yüksek olduğunu ortaya koymaktadır ki; bu olay sağlıklı bir gelişim değildir. Aynı araştırmada kız öğrencilerde kaygı düzeyinin, erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu da gözlenmiştir.

 

 

Kaygıyı azaltabilmenin en önemli yöntemi, düşünsel yapınızda değişiklikler yapmak olmalıdır. Kaygıların, korkuların altında her zaman gerçekçi olmayan (irrasyonel) düşünce kalıpları vardır. Bu kalıplar değiştirilip, yerine yenisi konulabilirse, aynı olaya bakış açımızda da önemli değişiklikler gözlemlenebilir. 

 

Çok kaygılısınız, elleriniz terliyor, kalbimiz hızla atıyor, bayılacak gibi oluyorsunuz. Şimdi şu soruları kendinize sorun:

 

 

  • Şu an yaşadığım bu kaygı problemimi çözmeye faydası var mı? Yoksa faydası bir tarafa zararı mı oluyor ?

 

  • Kısa ve uzun vadeli amaçlarıma bir katkısı oluyor mu ?

 

  • İç çatışma ve iç gerginliğimi azaltıyor mu?

 

  • “Mahvolurum” “Hapı yutarım” lafları çok abartılı değil mi ?

 

  • “Sınavlarda başarılı olamasanız bile, ikinci bir amacınız yok mu ?

 

  • “Sınavlar nihayetinde kişiliğiniz değerlendirmesi değil de bilginizi  ölçmüyor mu ?”

 

  • Sınavları kazanamayan ya da bu tür sınavlara girmeyen diğer insanlar hep mahvolmuş, mutsuz kişiler mi?

 

Sınavlar için hazırlanın, hazırlanmak için emek sarf edin, bütün gücünüzü koyun. Bütün bunlara rağmen istediğinize ulaşamıyorsanız. Kendinizin mutlu olacağı başka amaçları kendinize hedef edinin. Hayatın, pek çok amaç zenginlikleriyle dolu olduğunu unutmayın 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.