Puan Türü Değişen Bölümler – 2017 ÖSYS

ÖSYM’nin 2017 ÖSYS kılavuzunda yayınladığı bölümlerin puan türlerinde bazı değişikler oldu. Özellikle öğretmenlik bölümlerine önce 240 bin barajı getirilmesi daha sonrasında ise YGS’deki bölümlerin LYS’ye alınması ile LYS daha önemli hale geldi.

 

Burada en ilginç olan kısım Kimya Öğretmenliğinin MF-3 ile öğrenci alması olacaktır. MF-3 puan türü daha çok sağlık bölümlerinin kullandığı puan türü olmasına rağmen Kimya Öğretmenliğinin yaratacağı etkiyi Tercihler sonucunda görebileceğiz.Kimya Öğretmenliği için eskiden sadece YGS’ye girmek yeterliyken yapılan değişiklikle adaylar üç sınava katılmak zorunda. Yani bu bölümü seçmek isteyenler YGS’de 180 barajını geçerek LYS-1 (Matematik) ve LYS-2’ye de (Fen Bilimleri) girmeleri gerekecek.

Sınavsız geçiş kaldırıldı. Meslek ve teknik lise mezunlarına önlisans programları için ek puan sistemi getirildi. İmam Hatip Mezunları sadece önlisans programlarına ek puan verileceğinden TS-1’e geçen İlahiyat bölümünü tercih ederken ek puan alamayacaklar.

Ayrıca Açıköğretimin 4 yıllık bölümlerine de artık YGS ile değil LYS ile girelebilecek. Açıköğretim düşünen adayların öncelikle YGS’de 180 barajını aşmaları gerekecek.

Özel yetenek ile öğrenci alan iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümleri kılavuzla birlikte LYS ile öğrenci alacak. İki bölüme de girmek isteyen adaylar MF-4 puan türünden tercih yapacak. Bunun için de adayların YGS’den sonra LYS-1  ve LYS-2’ye girmeleri gerekecek.

 

Görsel: Hürriyet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu