Üni Kampüs

Prof Dr. Canan Karatay ve Dr. Ender Saraç KYKlı Gençlerle Buluştu

KYK gençlerin sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık hâline getirmeleri ve zararlı alışkanlıklardan uzak kalmaları amacıyla düzenlenen “Kendine İyi Bak” projesi kapsamında Dr. Ender Saraç Erzurum’da, Doç. Dr. Halit Yerebakan Ankara’da, Prof. Dr. Canan Karatay da Eskişehir’de KYK’lı gençlerle buluştu.

 

“Yazın yaz meyve ve sebzelerini, kışın da kış meyvelerini tüketelim”
Dr. Ender Saraç programda, sağlıklı beslenmenin insan sağlığı ve genç kalması için önemli olduğunun altını çizerek beyaz ekmek, şeker ve sigaranın zararlarını anlattı, GDO’lu meyve ve sebzelerin zararlarına dikkat çekti.
Beyaz ekmek, hamurlu yiyecekler ile şekerden uzak durulmasını isteyen Saraç, beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği tüketilmesini önerdi.

Atalarımızın geçmişte organik beslendikleri ve bu nedenle sağlıklı kaldıklarını vurgulayan Dr. Ender Saraç, “GDO’lu ürünler hayatımızı kolaylaştırdı, ama bizleri ölüme daha çok yaklaştırdı. Şimdi bilim sayesinde belki insanların ömrü biraz uzatılacak, ama kalpte stantla, bypassla, sürünüp gidecek.” dedi.
Saraç, “Sağlıklı yaşam için kendimizi hep güncelleyelim, vücudumuza virüs girmesini engelleyelim. Yazın yaz meyve ve sebzelerini, kışın da kış meyvelerini tüketelim. GDO’lu ürünlerden uzak duralım.” diye konuştu.
“Şekersiz gazlı içecekler daha tehlikeli”

 

Eskişehir’de KYK’lı gençlerle buluşan kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, özellikle erkeklerin kendilerine daha fazla dikkat etmesi gerektiğini dile getirerek “Erkekler kendilerine iyi bakmazlarsa ömürleri kadınlardan kısa olur. Karatay o yüzden de uzun zamandır ’şeker zehirdir’ diyor. Bir de trans yağlara dikkat edin, fabrikalarda üretilen yağlara. İşte esas hastalık sebebi bunlardır.” diye konuştu.
Son dönemlerde şekersiz gazlı içeceklerin propagandasının yapıldığını aktaran Karatay, şunları kaydetti:
“Şekerli gazlı içeceklerin tehlikeli olduğunu söylüyordum. Fakat şimdilerde şekersiz gazlı içecekler çıkarıp onların reklamlarını yapıyorlar. Şekersiz gazlı içecekler daha tehlikeli. Onun dışında ekmek, trans yağlar, kızartmalardaki, margarinlerdeki yağlar sağlıksız diyorum. Kuzu yağı, zeytinyağı tokluk hissi verir, acıktırmaz. Sağlıklı köy tereyağı uzun süre enerji sağlar, dinçlik verir, beynimizi açar, ruh sağlığı sağlar, karaciğer yağlanmasını önler.

 

“70 yaşında olsanız bile tercihlerinizden geri dönme ve sağlıklı yaşama şansınız var”
Türkiye’nin en önemli kalp cerrahlarından biri olan Doç. Dr. Halit Yerebakan da Ankara’da KYK’lı gençlerle buluştu.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan Yerebakan, yeme alışkanlıklarının çocukluktan itibaren bozulmaya başladığını belirtti.
‘Hayatın Ritmi’  adında kitabı da olan Yerebakan İyi Yaşam Tarifi konulu sunumunda; gençlere kalp sağlığını korumak için neler yapmaları gerektiği ile ilgili bilgiler aktardı. Halit Yerebakan “Yeme alışkanlıklarının çocukluk ve gençlik çağında edinildiğini ya da bozulduğunu belirterek “70 yaşında olsanız bile tercihlerinizden geri dönme ve sağlıklı yaşama şansınız var.” diye konuştu.
“Haftada 12 saatten fazla spor yaşlandırır.” diyen Doç. Dr. Halit Yerebakan gençleri ‘’sıfır beden’’ ve ‘’obezite’’ konularında da bilgilendirerek güzelliğin aslında sağlıklı iç organların dışa yansıması olduğunu vurguladı.
KYK’nın gençler için düzenlediği bu tür faaliyetlerin önemine değinen Doç. Dr. Halit Yerebakan, “bizim geleceğimiz gençlerimiz. Yatırımın en büyüğü de bilgiyle yapılır. Bu salonda bizi dinleyen herkes belki de ileride bir sağlık elçisi olacak. Gençler hem geriden gelenlerle hem de aileleriyle burada öğrendiklerini paylaşma fırsatı bulacak.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur. Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz. İyi Çalışmalar Dileriz www.unikampus.net
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.
Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.
İyi Çalışmalar Dileriz
unikampus.net

Close