Pratik Yollarla TYT

MATEMATİK

 

polinom bölmesinde bilinmeyeni bulduktan sonra amele bölmesi yerine direk 1. türevini alın. direk çıkıyor (polinom mat2 ama bu yol sadece polinom değil her alanda oluyor)

 

mesela bir sürü denklemler yazar ve en sade şeklini ister..x yerine 1 koyun (başka değerlerde olur) çıkan sonuç y olsun..sonra şıklarda x yerine 1 koyun ve y çıkarsa cevap o dur.

 

( A, A+12)obeb (A,A+12)okek bu tarz sorular için kısayol; aralarında asal olup olmama durumuna bak eğer aralarında asal değilse aralarında asal haline getir sonrasında istersen değer vererek dahi sonuca gidebilirsin…

 

3×3 veya daha yüksek boyutlu bir matrisin determinantı soruluyorsa ve elemanlar da karışıksa, büyükse, cinsse, şıklarda da 0 varsa, yanıt genelde 0’dır.

 

Mat‐1’de şöyle sorular olur: 3x+4y = 144 eşitliğini sağlayan kaç farklı (x,y) ikilisi vardır?

Eğer eşitlikteki sayılar büyük değilse değer vere vere yapabilirsiniz. Ama böyle 100’lü sayılar gibi yüksek sayılar varsa x ve y’nin katsayılarının OKEK’lerini alın. İfadenin eşit olduğu büyük sayıya bölün. Eğer bu x ve y’nin doğal sayı olduğu söyleniyorsa çıkan sayıya 1 ekleyin, söylemiyorsa yanıt aynen odur.

Verdiğim örnekte 144 / OKEK(3,4) = 144 / 12 = 12 oluyor. Soru kökünde x ve y’nin doğal sayı olduğu da söylenmiş. O hâlde yanıt 12 + 1 = 13’tür.

 

|x+a| + |x+b| ifadesi kaç farklı değer alır?” gibi sorular var. Kısa yol: 2|a‐b| + 1

 

Bir de köklü sayı sorularını yaparken kök2’nin yaklaşık 1.4,kök3’ün yaklaşık 1,7 olduğunu bilirseniz soruyu yapma ihtimaliniz yükselebilir.

 

kök2=1,41 kök3=1,73 kök5=2,24 kök7=2,65

 

 

a ve b sayıları aralarında asalsa obeb(a,b). okek(a,b) = a.b

 

Kök içinde 2003.2001+1 gibi sorularda uzunca birbirine benzetmeden 2001 ile 2003 ün toplamının yarısını bularak doğru cevabı bulursunuz.

 

çarpanlarından birisidir sorularında soruda x yerine 2 ,y yerine 3 koy yada başka bir değer koy. çıkan sonucu yaz, aynı değeri şıklara sırasıyla ver eğer sorudaki sayıyla aynı çıkarsa cevap doğrudur. diyelim 2 şıkkın sonucu aynı çıktı farklı değer verip dene.

 

simetrik iki kök varsa kökler toplamı 0 ve x1.x2 küçük 0 dır.

 

 

GEOMETRİ

 

kare dikdörtgen sorulsa sorularında eğer içinde bir tane dik açı varsa soru% 90 benzerlikten de çıkar…

 

Eğer bir üçgende 15-75-90 açıları varsa 75 olan kısmı 15-60 diye ayırın şayet olmazsa 45-30 diye ayırın

 

Bir dik üçgende bir kenar diğerinin iki katı ise, hipotenüs uzunluğu küçük kenarın kök5 katıdır.(3 KATI İSE KÖK10 KATIDIR)

 

Bir dik üçgende çizilen kenarortay hipotenüsü 2 eşit parçaya ayırır , ayrıca kenarortay bu parçalarla eşit uzunluktadır.(muhteşem üçlü)

 

Eğer bir düzgün çokgen açı sorusunda olay zora sardıysa çevresine çember çizin.çevre açıdan işinizi görün

 

Üçgen alan sorusunda PARALELLİK varsa mutlaka alan kaydırma yapılacaktır. Uğraşmak istemezseniz verilen iki sayıyı birbiri ile çarpıp 2’ye bölün

 

Uzay geometride 3 boyutlu göremiyorsanız. 6‐8 görünce hipotenüs çekip 10 yazın. Yada 3‐4‐5 ya da 5‐12‐ 13 vs..

 

Çember, elips, hiperbol ve parabolde teğet ve normal denklemleri soruluyorsa formüllerle uğraşmayın.

 

Kapalı fonksiyon türeviyle türev alıp teğetin eğimini (Soruyorsa, ‐1’i bu eğime bölüp normalin eğimini bulabilirsiniz.) bulun, gerisi klasik analitik geometri.

 

üçgende alan soruyorsa muhakkak 2 kenarı vermiştir o iki kenardaki sayıları çarpın ve 2ye bölün sonuç hep doğru oluyor

 

geometride soruda iki çember verilirse ve arasındaki açı yada kenarın uzunluğu vs. sorulursa soru büyük ihtimalle merkezleri birleştirerek çıkar.

 

Bir ABC üçgeninde, a kenarına ait yükseklik a kenarının yarısından daha küçük olmak zorunda.

 

Çeyrek çember verilip içine köşesi çemberin yayına değen bir kare veya dikdörtgen verilmişse köşeye yarıçapı çizin pisagordan yarıçapı bulursunuz.

 

 

Analitikte simetri sorularında sakın x değişir y değişir diye ezberlemeyin üşenmeden hızlı hızlı çiziktirin çok daha kesin çıkar..

 

Üçgen sorularında hep temel benzerlik veya kelebek arayın.. Eksik kenarlarla ilgili probleminiz varsa hemen alfa beta yapın

 

İkizkenar görünce dik indirin tabanı ikiye ayırın çokgenlere kare veya dikdörtgen çizilmişse eşit olan kenarlara dikkat edin ikizkenar üçgenler çıkabiliyor..

 

Yayın uzunluğu ve derecesi aynı şey değildir

 

2 Kenarı ve Aradaki Açı Verilip Karşıki Kenar Soruluyorsa Cos Teoremi Hiç Ummadığınız 1 Anda Aklınıza Gelsin..

 

KÜRENİN HACMİ = 4/3 pi R küp. Bunun Türevini Aldığınızda Alanı Verir, Yani 4/3 x 3 pi R kare = 4 pi R kare

 

3‐5‐7 üçgeni var. Cosinüs teoreminden cıkıyor. 3br ve 5br olan kenarlar arasındaki açı 120derece ise 120derecenin karşısındaki kenar 7br’dir.

 

Bir de 3‐7‐8 üçgeni var. 3br ve 8br olan kenarların arasındaki açı 60 derece olunca 60 derecenin karşısındaki kenar 7 br’dir. Yine Cosinüs teoreminden çıkıyor sağlamasını yapabilirsiniz.

 

n tane çemberin kesişme noktası en fazla ( n 2kare ) . 2

 

m kenarlı n tane çokgenin kesişme noktası en fazla 2m . ( n 2kare )

 

size çok çakalca bir yöntem; üçgende ne yaptınız ettiniz açıyı bulamıyorsanız çizin etrafa çemberi %100 çıkar.

 

dikdörtgen sorularında obebini alıyorsun eğer en az kaç ağaç dikilmelidir diyorsa obebinin bulup kenarlara bölüp bulduğunuz değerleri +1 artırarak çarptığında cevabı bulmuş oluyorsun. çevre ile ilgili bişi varsa 2(a+b)/okek genelde obeb okek soruları 12,24,6,30 şıklarından birisi oluyor niyeyse

 

Küp sorularında 3,5,6 gibi ayrıtlar veriyorsa kesin Okekini alıyorsun ve okeki üç kere çarpıp 3,5,6 ya böldüğünde sorulan neyse onun cevabını bulmuş oluyorsun

 

 

TARİH

 

Eğer bir şıkta her zaman, hiçbir zaman, her dönemde, hiçbir dönemde vs. genellemeler var ise o şık yanlıştır.

 

Bi uygarlığı anlatan paragrafta şehir devleti site vs. geçiyorsa Siyasi birlik olmadığını anlarız. Ev şeklinde mezarlar yapılmış ise ölenler eşyaları ile beraber gömülüyorsa ahiret inancı vardır. Anal (yıllık) = objektif tarih yazıcılığı

 

Dokumacılık halı kilim = hayvancılık yapılıyor Savaş göç ticaret = kültürel etkileşim

Eğer bir uygarlık resim yazısı kullanmışsa o uygarlık mısırdan etkilenmiştir

 

İlk çağda hiçbir yerde kesinlikle eşitlik yoktur.

 

Türklerin Çinlileri birçok kez yenmelerine karşın oraya göç etmemelerinin sebebi kültürel asimilasyona uğrama korkusudur(biliyorsunuzdur ama yine de sayısalcı arkadaşlar için faydalı olur, sınavlarda çokça çıkıyor)

 

Türk İslam devletlerinde 2 tür hukuk vardır. Şeri hukuk(İslam,din) Örfi hukuk(gelenek görenek) Yorum1: Türk İslam devletlerinde hukuk birliği yoktur.

Yorum2: Türk İslam devletlerinde laik hukuk yoktur.

Ortaçağda Avrupa’da zenginliğin ölçüsü topraktır.Kapalı ekonomi vardır.Ticaret azdır. Kağıt barut ve matbaanın Avrupa’ya gitmesiyle ;

Kağıt ve matbaa=> Rönesans reform => Kültürel gelişim Pusula => Coğrafi keşif => Ekonomik değişim

Barut=> Derebeylik(feodalite) yıkıldı. Krallar güçlendi => siyasi değişim yaşanmıştır.

Aklımda olanları yazdım umarım işinize yarar

 

kılıç kuşanmak, hutbe okutmak,tuğ çektirmek,para bastırmak merkezi otoriteyi ve bağımsız devletin varlığını gösterir.

 

bir devletin boylar federasyonu şeklinde kurulması devletin kısa ömürlü olması demektir.

 

Tarih testi çözerken fark ettim. Bir olay hakkında tarafsız bilgi edinmek için devletlerin resmi belgelerine bakmak yanlış olurmuş. Resmi belgeler yanlı yazılıyormuş meğersem.

 

Kesinlikle soruları yorumlamayın “yukarıdaki bilgiye göre,bu bilgilere dayanarak” vb. şeyler görürseniz sadece o bilgilerden yararlanın. Yok bunun sonucunda böyle oldu yok bunun nedeni şöyleydi bi kenara bırakın sadece verilen bilgileri kullanın. Yani zeka seviyesi düşük gibi davranın.

 

 

COĞRAFYA

 

Yengeç dönencesi Kuzey Yarım kürede bulunur. Yengeç=Yukarı diye aklınızda tutabilirsiniz. Veya Oğlak altta yengeç üstünde diye de daha kolayı var.

 

Horstlar yüksekte kalan kısımlardır. Grabenler ise çukurlardır. ( Horst=hours at gibi olmak ) Saçma belki ama hep aklımda kalmıştır.

 

yükseltide azalan sıcaklık sorularında her 100mde 0,5 C yerine 200de 1 C alırsan daha kolay oluyo işlemler…

 

ortalama yükselti özel konumla ilgilidir karıştırılan bir bilgi.

 

Kuzeyinizi, güneyinizi, doğunuzu batınızı bildiğiniz sürece sorun çıkmaz. Açıklamalar veriliyor zaten yorum yeteneğiniz iyiyse coğrafyayı ful çekersiniz. ( Ezber gereken konularda kodlama yapın. Baş harflerinden anlamlı anlamsız şeyler çıkarın başka ne yapılır hayal gücüne kalmış.)

 

Marmarada ki Tektonik göller,

Manyas Gölü İznik Gölü Sapanca Gölü Ulubat Gölü

 

 

 

TÜRKÇE

 

Paragraf sorularını zeka seviyesi düşük gibi çözün. Mantık aramayın kendi doğrularınızı bir kenara bırakın sadece oraya odaklanın

 

Bir paragrafta anlatımın akışını bozan cümle genellikle paragraftaki en kısa cümle oluyor.

 

Bir cümlede eylemsi varsa o cümle bileşik cümledir. Ayrıca eylemsinin olduğu her yer birer yan cümleciktir.

 

Anlatım Bozukluğu;

Ne‐ne bağlacının kullanıldığı cümlelerin yüklemi olumsuz olamaz.

 

Gereksiz yardımcı eylemler anlatımı bozar: Şüphe ediyorum > Şüpheleniyorum, Hesap etti > Hesapladı olmalı.

 

Çelişen sözcüklerin kullanımı: Kuşkusuz bu soruları çözmüş olmalısın>Kuşkusuz & olmalısın çelişiyor.

 

yüklem eksikliğine dikkat etmek gerekir: Ben babamı sen ustanı unutma > Ben babamı unutmamayım sen ustanı unutma olmalı.

 

Bir de anlam belirsizliği olan cümleler soruluyor. Cümlenin başına sırasıyla senin ve onun getirdiğimizde ikisini de sağlıyorsa anlam belirsizdir.

kitaplarını unuttum > Onun kitaplarını unuttum, Senin kitaplarını unuttum gibi. Noktalama işaretleri sorularında şıkları eleyerek gidin yoksa kafanız çok karışır.

Paragraflarda ilk önce soruyu okuyun, sonra şıkları okuyun, sonra paragrafı okuyun. Bulduğunuz şeyleri şıklardan bekletmeden eleyin %100 başarı elde edersiniz.

 

 

BİYOLOJİ

 

elektronların ferrodoksin plastokinon strikomlar sırasını izledigini fps olarak aklımda tutuyorum fps sözcüğüde ekran kartlarının saniyede gösterdiği kare sayısı işte böylece kalıcı oluyor.

 

 

bölünme evreleri İPMAT

 

Biyolojideki koloni sorularında dokulaşmanın olduğunu söyleyen şıklar/öncüller varsa direkt eleyin. Yağ asitlerinin lenf kılcallarında izlediği yol: LKPG‐SÜS

Memeli canlılar deniz kenarından dağa çıkınca dolaşım sisteminde gerçekleşenler sırasıyla şöyle: Kalp atış

hızı artar. > Kan basıncı artar. > Nabız hızı artar. > Soluk alıp verme hızı artar. > Alyuvar sayısı artar.

 

Üreme özelliğini kaybetmiş hücreleri şöyle sırlayabiliriz B=Bitkilerin odunsu boruları

A=Alyuvar hücreleri R=Retina

S=Sinir hücreleri A=Akyuvar hücreleri K=Kas hücreleri

 

 

FİZİK

Fizikte de basınç kaldırma kuvveti gibi sorularda geçen karıştırılıyor gibi ifadeleri momentten çözülür.

 

 

 

KİMYA

 

periyodik tablo ezberlemek için birkaç ezber yöntemi var.Bazıları anlamsız ve saçma olsa da işime yarıyor..

1a

Haydarpaşa lisesinin nankör kimyacısı rabianın ceseti fırlatıldı. 2a

Ben mağazanın camında sırıtırken babama rastladım. 8a

 

Hergele necip arsız karısını kesip rendeledi. amfoter olanlar için;

Al sana pabuç ,zannetme çarık

 

 

elektronik konfigürasyonu ezberlemek;

say say paraları say paraları say dedenin paraları say of dede para say of dede para say

 

değerlik değiştiren metaller : MaNga FEner PaBucunu CuMhura SuNdu 2 değerlik alanlar : ZeNgin BAba CAddedeki MaGandayı BEcerdi

P.V=n.R.T bu formülü aklında tutamayanlar için [P]aran[V]arsa[n]e[R]aha[T]

 

1A grubu elementleri o kadar aktiftir ki, o yüzden doğada elementer halde bulunmazlar. 1A deyince aklınıza aktiflik gelsin.

 

Hal değiştirmesi için ısıtılan veya soğutulan madde, karıştırılırsa hal değiştirme süresi kısalır. Çünkü ısı homojen olarak dağıtılmış olur. Değişmez demeyin sakın.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu