ÖSYM’nin Soru Kaynaklarından Biri : MEB Kitapları

ÖSYM , neredeyse 2013 yılından beri her sene eski sistem YGS-LYS’de mutlaka MEB Kitaplarından sorulara veya okuma parçalarına yer veriyor. Bu yüzden YKS öncesi mutlaka MEB kitaplarını incelemenizi öneriyoruz.

 

 

 

Güncel MEB Ders Kitapları

 

 

 

MEB kitaplarını pratik olarak hızlıca incelemek istiyorsanız Prepare – Preview Tekniğini kullanabilirsiniz .

 

 

Prepare-Preview Nedir? 

Öncelikle kitabı önünüzde kapalı bir şekilde bulunduruyorsunuz. Kitabı okumaktaki amacınızı belirliyorsunuz ve kendi kendinize söylüyorsunuz. Bu aşama biraz saçma gelebilir ama yapılan araştırmalara göre bu teknik anlama oranınızı hissedilir şekilde arttırıyor, çünkü beyniniz okuma öncesi ne aradığını biliyor.

Sonrasında kitabın içindekiler bölümüne göz gezdirip hızlıca her bölümün başlıklarını ve alt başlıklarını okuyoruz. Sayfaları sırayla çevirip yine her bölümün başlıklarını ve resimlerine sadece göz atıyoruz.

Bu aşamadan sonra ilginizi çeken ve bildiğiniz konular başta olmak üzere bölümleri teker teker ele alıp özellikle görselleri inceliyoruz.

Son olarak incelediğimiz yerlere bir kez daha göz atarak okumamızı bitiriyoruz.

Denemelerde soruları çözdükçe incelediğimiz bu konular aklımıza gelecek ve biz kitabı açıp görsellere tekrar bakacağız.

Kısacası; YKS öncesi MEB kitaplarına yukarıda anlattığım yöntemle kısaca göz gezdirmek, hem tekrar açısından hem de sınav sorularına aşinalığı artıracağından faydalı olabilir.

 

 

Geçen sene YGS-LYS 2017’de MEB Kitaplarından sorulan soruların-okuma parçasının bazıları : 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.