ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Şifresi

ÖSYM’ye dair tüm işlemlerinizi yapabileceğiniz sistem olan Aday İşlemleri Sistemi sizi her sınav başvurusu- tercihinde ÖSYM Koordinatörlüklerine gitmekten kurtarıyor.

 

12. Sınıf öğrencileri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi şifresini okul müdürlüklerinden ( ÖSYM Koordinatörlüklerinden ) alabilir.

Verilecek şifre sonrası AİS ‘ e girerek şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 

 

Verilecek şifreyi kimseyle paylaşmamanız gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz yıllarda ÖSYM şifresini arkadaşıyla , kuzeniyle paylaşıp tercih değiştirme , sınav giriş yeri değiştirme vakaları bir çok kez yaşandı. 

 

İşte bunlardan biri

 

İstanbul’da, arkadaşı tarafından üniversite tercihleri değiştirilen lise son sınıf öğrencisi Enes Mollaahmetoğlu, LYS’den çok yüksek puan almasına rağmen, tercih etmediği bir üniversiteye yerleşti.

Olay, Gaziosmanpaşa’da meydana geldi. Geçen sene LYS’ye (Lisans Yerleştirme Sınavı) girip, yüksek puan alan 18 yaşındaki Enes Mollaahmetoğlu, hayalindeki İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü birinci tercihine yazdı. Sonuçlar açıklandığında şok yaşayan Enes, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Bölümü’ne yerleşmiş olduğunu gördü. Böyle bir tercih işaretlemediğini belirten Enes, ÖSYM‘ye itirazda bulundu.

IP ADRESİNDEN TESPİT EDİLDİ

ÖSYM tarafından Enes’in TC ve şifresini girdiği tarih ve saatler belirlenip, IP tespiti yapıldı. IP’ler Gaziosmanpaşa’da bir eve ait modemden alınmıştı. Söz konusu ailenin, olayla ilgili ifadesine başvuruldu. Aile, Enes’in komşusuydu. Evde oturan Muhammed B. ise talihsiz gencin sınıf arkadaşıydı. İfadesine başvurulan 18 yaşındaki Muhammed B., aynı lisede okuduğu Enes’le ÖSYM tercihlerinin yapıldığı sırada, kavga ettiklerini, Enes’in hakaret ve aşağılayıcı tavırlarına kızdığı için ÖSYM sitesine Enes’in TC ve şifresiyle girip, tercihini değiştirdiğini beyan etti. Hakkında dava açılan Muhammed B. önümüzdeki günlerde hâkim karşısına çıkacak.

Kaynak: Sabah Gazetesi / Dilek Yaman

 

Şifrenizi yenilemeniz gerekirse isterseniz AİS üzerinden ücretsiz olarak isterseniz ÖSYM Koordinatörlüklerinden 5 TL karşılığında yenileme işlemi yapabilirsiniz. 

 

 

Tabi sistemde aşağıdaki gibi hatalar ve açılan davalar olabiliyor 🙂 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.