MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı Yorumları – 2018

Bugün yapılan MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na katılan adayların forum ve sosyal medyada sınavla ilgili yaptıkları yorumları derledik : 

 

Sorular açıklanınca duyuracağız. 

 

Mat soru tarzı olarak acil denemelerinin kolay haliydi.Zorlayıcı problem pek yoktu geo soruları iyi olasılık sorusu da sınavın seçici sorularından diyebilirim

Tr ve sos her zamanki ÖSYM seviyesinde fizik güzel kimya biyo fazla kolaydı

 

 

 

Kimya biyo baya kolaydı fizik genelde yorum sorusuydu ama kolay-orta arası matematik değişikti bilmiyorum ya garipti hep şekilli şukullu sorular mantık üzerineydi genelde türkçe kolaydı ama yazım kurallarından baya soru vardı din çok zordu ya valla sosyalde zorlandım bilgi üzerineydi hep

 

 

 

Fazla dil bilgisi vardi mata hep problem vardi cebirsel ifade olsun poli fonksyon olsun hicbir sey yoktu. 13 14 tane sayisal mantik vardi. Geo sorulari da kesme katlama ve probleme dayaliydi. Sosyali zordu bence. Feni kolaydi.

 

 

ygs ile hiç benzerliği yoktu matematiğin. Geometrisi biraz benziyordu kesmeli katlamalı sorular çoktu. Matematik biraz mantık soruları gibiydi ve kolaydı kesinlikle.

 

 

Teog diyenler kolaylığına dayanıp teog diyorlar. Abartmayın arkadaşlar. Sorular ezberi yeteneğini değil işlem ve akıl yürütme yeteneğini sorguluyor. Bence gayet orta-zor sorulardı.

Türkçe: Zor

Sosyal: Bilgi ve yorum karışık, orta

Mat: Orta

Fen: Kolay-Orta

 

 

Şayet YKS ve AYT, MSÜ gibi olacaksa, korkmayın arkadaşlar mat falan aşırı kolaydı seçici olan sosyal olacak

 

 

Msü sınavında orta okul matematiği sormak ne yapmak istiyonuz olum.

 

MSÜ Sınavında din kültürü sorularını yapabilen direkt cennete gitmeli

 

Geçen sene ygsyi böyle sorsaydınız şuan boğaziçindeydim

 

Koskoca msü sınavında neden din kültürü matematikten daha zor olur

 

 

Evet büyük oranda benzerdi ama matematiği daha mantık ağırlıklı idi. Ne parabol ne fonksiyon ne polinom ne çarpanlara ayırma vardı. Hep muhakeme sorusu. Konulara genel olarak hakim olup biraz deneme pratiği olan 40 yapardı. Normal denemelerde 30-35 arası değişen mat netlerim msü de 35+olur gibi duruyor. Ama bence tyt de böyle olacak herkesin yüzü gülecek. Asıl eleme ayt de olacak.

 

 

Sınav güzeldi diyebilirim. Türkçe zordu özellikle paragrafları, matematik orta dereceydi, sosyal özelikle tarih ve coğrafya basit geldi bana ama felsefe ve din zordu.

 

 

noktanın doğruya olan uzaklığının formülünü bile soruda verdiklerini görünce sağlam sövdüm. bir tek yerine koymak kalıyodu yani

 

Türkçe genel itibariyle kolaydı aynı örnek tytdeki gibi.345’in 6’lı Tyt denemesindeki türkçe ile aşırı derecede benzerlik vardı.Kesinlikle çözülmeli bence.
Sosyal’de 2-3 bilgi sorusu vardı sanırsam.Diğerleri yorumdan yapılabiliyor.
Mat kısmı örnek tyt gibi ama bir tık daha üstü olabilir belki.Bana göre tabi biri çıkar daha kolay der. Görsellik baya fazlaydı hem de baya.Ne yazıkki sürem pek fazla yetmedi 33 işaretleyebildim.(örnek tyt de 37 yapmıştım).Süre olsa kesinlikle yapılabilir sorular.
Fen:Eşit ağırlık olmama rağmen 12 tane yaptım iyi bir sayısalcı o soruları yerdi.Örnek tyt gibiydi fen de.Gözüme farklı bir şey gelmedi.

 

Türkçede ve fende bi değişme yok, matematikte gerçekten soru kalıpları değişmiş üstte her şeyi açıklamış mesela şu şöyle bu böyleyse ne olur vs, öyle zor problemler falan yoktu, sosyal çok bilgi ağırlıklıydı yani sosyalim zaten kötüdür bi de daha baslamayinca beni çok zorladı sosyal

 

 

Türkçe: saydığım 12 tane dil bilgisi ( yanlis degilsem 3 tane yazim kuralları vardı,birkac tane sıfat)

Turkce genel olarak Osym tarzı ve orta idi. Kaliteli sorular da vardı

Sosyal: Tarih her zamanki gibiydi, cografya basitti, felsefede biraz bilgi biraz yorum istenmisti ama genel olarak yapilirdi. Dinde ise iki soruda direkt bilgi istenmisti. Bu ikisi zor degildi ama terimlerin anlamini bilmek lazimdi.

Matematik: 24 tane sekilli soru saydim. Demek oluyor ki artik cogu problem sekilli gelecek. Sorular uzundu ama mantiklari zor degildi. Islem hatasi veya mantik hatasi yapilabilecek sorular olsa da bundan onceki YGS’lerden farkliydi. Yani sayisal mantik uzerine kurulmustu sorular. Genele bakarsak zor soru yoktu bence ama Teog da degildi.

Fizik: Yorum soruları vardı ve ikisi eleyici soruydu. Digerleri ise yapilabilirdi.

Kimya: Bilesik adı bilmek, periyodik tabloya hakim olmak gibi seyler lazim olsa da Osym kimyasiydi yani gayet basitti

Biyoloji: Cikmis soruların aynısıydı. Eleyici soru yoktu. Bir tane ureme sistemi vardı

Ornek kitapciga cok benzer bir sinav

 

 

TÜRKÇE: normalde 35-40 dk arası bitirirdim ama sıanvda 45 dkm gitti işaretlemeyle, çok fazla yazım kuralı sorulmuştu dil bilgisi de orta dereceydi ama paragraflar uzun ve art arda vermişlerdi dil bilgisini direk ilk 12 soruda verilmişti bende

MATEMATİK:çok şekilli şukullu soru vardı çok şey söylemicem matematikten zaten herkes bu konuda yorum yazmış

SOSYAL:bilgi ağırlıktaydı özellikle tarih ve din direk bilgi sorulan sorular vardı.

FEN:fizik soruları yorum tarzındaydı fende fizik her zaman ki gibi eleyici olur.
geç oldu ama giren arkadaşların hepsine geçmiş olsun tyt de inşallah daha iyisini yaparız

 

 

Sosyal turkce ortanin bi tık ustuydu.limitin denemeleri daha zor oyle diyeyim.anlamsiz sekilde 3tane yazim yanlisi sorusu vardi ve turkce cozerken beynime agrilar girdi 27. Soruda felan 2 dakka dinlendim sonra anca cozebildim paragraflar ortaydi fakat asiri beyin yoruyordu, sosyal bigi olmadan mantik yurutulemeyecek sorular vardi. Matematik sanirim temeli saglam olan biraz da mantik yurutulerek yapilabilecek seviyedeydi geo ortanin bi tik altindaydi. Fen de ortaydi

 

 

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Deniz yolu sorusu vardı yazımı yanlıştı . Bi de mart ayı cümle içinde büyük harfle başlamıştı o da yanlıştı

  2. Geçen seneye oranla baya zordu bence ama normal olarak orta bir sınavdı türkçeler gerçekten uzundu mat yani yapılabilir şekildeydi fen bence gayet kolaydı sosyal tamamen bilgiydi harita bilgisi olan 2 3 tane yapardı

  3. matematik e kolay diyen salaklara lafım şu siz hiçbir şey bilmiyorsunuz türkçe çok kolaydı fen orta sosyal çok zor dini bile yanlış yaptık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.