Milli Eğitim Bakanlığı 5000 Öğrenciye Burs verecek YKS MEB Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı , önceki senelerde olduğu gibi bazı öğretmenlik branşlarını tercih edecek ve belirlenen şartları sağlayacak 5000 öğrenciye öğrenimleri süresince burs verecek.

Tercih Kılavuzunda yayımlanan duyuru :

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Bakanlığımızca belirlenen; Özel Eğitim Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Türkçe Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Arapça Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği ve Kimya Öğretmenliği programlarını (branşlarını) ilk beş tercihinde kazanan ve Bakanlığımızca belirlenen kontenjana giren beşbin (5.000) öğrenciye burs verilecektir. Resmi Anadolu öğretmen liselerinden mezun olup, ilk beş tercihinde bu programlara (branşlara) yerleşip kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk hakkından yararlandırılacaktır.

Bakanlığımız bursu, 06/03/2004 tarih ve 25394 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5102 sayılı Kanun ve bu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan Yönetmelik çerçevesinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce ödenecektir. 2020-2021 eğitim öğretim yılında burs almaya hak kazanan öğrenciler, Bakanlığımızca ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce ilan edilecektir.

Üniversitelere göre kontenjan dağılımı, Bakanlığımızca belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarının karşısında (Tablo 4’te MEB sütunu 7’de) gösterilmiştir.

Burs verilecek öğrencilerde aşağıda belirtilen şartlar aranacaktır.

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. 22 yaşını geçmemiş olmak (1998 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak),
  3. Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda Mahkeme Kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,
  4. ÖSYS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa ilk beş tercihinde yerleşerek (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,
  1. Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,
  2. ÖSYM’ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak, bu programa giren Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için ise kontenjan sınırı aranmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu