Yatay Geçişler

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Nedir?

Yatay Geçiş yönetmeliğine ek madde konularak getirilmiş bir sistemdir.

Hedef kitlesi üniversite sınavına girmiş,üniversiteye yerleştirilmiş,aradığı mesleği,aradığı bölümü ya da ileride yapmak istediği mesleğin o olmadığına daha sonradan anlayan öğrencileri kurtaracak olan çalışmadır.

Farklı bölümler, farklı üniversiteler ve hatta aynı üniversite içinde farklı bölümlere geçiş yapılabiliyor. Önlisans-Lisans gibi geçişler de mevcut.

En önemli kriter geçmek istediğiniz bölümün taban puanına eşit veya daha yüksek bir ÖSYS puanınızın olması. (Üniversiteye yerleştirildiğiniz yılki). Not ortalamasının bu geçiş türü için bir önemi yok. Alttan dersiniz olsa bile geçiş yapabiliyorsunuz

Geçilecek üniversitede önceden aldığın derslerin sayılıp sayılmaması,kaçıncı sınıftan başlayacağını fakülte kurulu belirliyor.

Bahar döneminde kontenjan açıp açmamak üniversitelerin kararına kalmış durumda. Ancak yazın geçişlerde YÖK tarafından getirilen zorunlulukla uygun sayıda kontenjan açılır.

Merkezi Yatay Geçiş yapma hakkı 1 kez tanınıyor. Ancak gidilen üniversiteden memnun kalmazsanız geri dönme imkanınız var.

Bahar dönemi için geçişler Aralık sonu gibi başlayıp Şubata kadar sürer. Güz dönemi için geçişler Ağustos aylarında yapılıyor.

Başvuru takvimini YÖK sitesinden takip edebilirsiniz. YÖK Kurumlararası Geçiş Takvimi

2017 YAZ başvuruları 1-15 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Merkezi Yatay Geçiş Başvuruları 1-15 Ağustosta

 

EK Madde 1 UYGULAMA ESASLARI

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 10/07/2014 tarih ve 75850160-301.06.01/40620 sayılı yazısından

    1. Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanlarının başka bir diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanı varsa ve bu öğrencinin MF4 puanının geçmek istediği İnşaat Mühendisliği programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir.
    2. Yükseköğretim kurumlarında hazırlık sınıfı, ara sınıflar ve son sınıf da dahil olmak üzere kayıtlı bulunan tüm öğrenciler söz konusu maddeden yararlanabilecektir. Kayıt dondurmuş veya izinli sayılmış olmak, yatay geçiş başvurusu yapmak için engel değildir.
    3. Her eğitim öğretim dönemi için başvurular, üniversitemiz akademik takviminde belirtilen tarih aralığı içerisinde yapılacaktır.
    4. Söz konusu madde uyarınca bir programa başvuran öğrenci sayısının başvurunun yapıldığı yıl için ÖSYM Kılavuzunda yayımlanan kontenjanın %30’unu geçmemesi durumunda adayların kayıtlarının yapılacak, başvuran aday sayısının kontenjandan fazla olması durumunda ÖSYM puanı en yüksek adaydan başlamak üzere kontenjan kadar adayın kaydı yapılacaktır.

 

DGS ile yerleşen öğrencilerin sadece ilgili yıldaki DGS Kılavuzunda öğrencinin önlisans alanı ile tercih edebileceği yerler ve DGS Puanı dikkate alınarak uygulama yapılacaktır.

 

Sınavsız geçişten yararlanarak yerleşen öğrencilerin söz konusu maddeden yararlanarak yatay geçiş yapabileceklerdir.

 

Ek Madde 1 uyarınca yatay geçiş için başvuran öğrencilerin ÖSYS Kılavuzunda programa kayıt olabilmeleri için aranan özel koşulların bulunması durumunda, bu koşulları sağlamaları gereklidir.

 

Öğrencinin geçmek istediği diploma programına, öğrencinin halen öğrenim görmekte olduğu diploma programına kayıt yaptırdığı yılda öğrenci kabul edilmemişse diploma programının merkezi yerleştirme taban puanı oluşmadığından geçiş yapılamayacaktır.

Öğretim dili Türkçe programdan tamamen veya kısmen yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gereklidir, hazırlık sınıfında veya birinci sınıfta geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir.Başvuruların değerlendirilmesinde sadece öğrencinin kayıtlı olduğu programa yerleştiği yıldaki ÖSYM merkezi yerleştirme puanları dikkate alınacak, başarı vb. şart aranmayacaktır.

Öğrenciler Ek Madde -1 uyarınca sadece bir defa yatay geçiş yapabilecekler; ancak, söz konusu madde uyarınca yatay geçiş yapan öğrenciler ÖSYS merkezi yerleştirme sonucu kayıt hakkı kazandıkları yükseköğretim kurumuna daha sonraki başvuru tarihlerinde geri dönebileceklerdir.

Gerekli Belge Örnekleri

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Geçmek istediğiniz üniversite-fakültenin Öğrenci İşleri web sitesinden gerekli belgelere ulaşabilirsiniz. Başvurular online ya da üniversiteye gidilerek yapılabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close