Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Nedir?

Yatay Geçiş yönetmeliğine ek madde konularak getirilmiş bir sistemdir.

Hedef kitlesi üniversite sınavına girmiş,üniversiteye yerleştirilmiş,aradığı mesleği,aradığı bölümü ya da ileride yapmak istediği mesleğin o olmadığına daha sonradan anlayan öğrencileri kurtaracak olan çalışmadır.

Farklı bölümler, farklı üniversiteler ve hatta aynı üniversite içinde farklı bölümlere geçiş yapılabiliyor. Önlisans-Lisans gibi geçişler de mevcut.

En önemli kriter geçmek istediğiniz bölümün taban puanına eşit veya daha yüksek bir ÖSYS puanınızın olması. (Üniversiteye yerleştirildiğiniz yılki). Not ortalamasının bu geçiş türü için bir önemi yok. Alttan dersiniz olsa bile geçiş yapabiliyorsunuz

Geçilecek üniversitede önceden aldığın derslerin sayılıp sayılmaması,kaçıncı sınıftan başlayacağını fakülte kurulu belirliyor.

Bahar döneminde kontenjan açıp açmamak üniversitelerin kararına kalmış durumda. Ancak yazın geçişlerde YÖK tarafından getirilen zorunlulukla uygun sayıda kontenjan açılır.

Merkezi Yatay Geçiş yapma hakkı 1 kez tanınıyor. Ancak gidilen üniversiteden memnun kalmazsanız geri dönme imkanınız var.

Bahar dönemi için geçişler Aralık sonu gibi başlayıp Şubata kadar sürer. Güz dönemi için geçişler Ağustos aylarında yapılıyor.

Başvuru takvimini YÖK sitesinden takip edebilirsiniz. YÖK Kurumlararası Geçiş Takvimi

2017 YAZ başvuruları 1-15 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Merkezi Yatay Geçiş Başvuruları 1-15 Ağustosta

 

EK Madde 1 UYGULAMA ESASLARI

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 10/07/2014 tarih ve 75850160-301.06.01/40620 sayılı yazısından

  1. Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanlarının başka bir diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanı varsa ve bu öğrencinin MF4 puanının geçmek istediği İnşaat Mühendisliği programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir.
  2. Yükseköğretim kurumlarında hazırlık sınıfı, ara sınıflar ve son sınıf da dahil olmak üzere kayıtlı bulunan tüm öğrenciler söz konusu maddeden yararlanabilecektir. Kayıt dondurmuş veya izinli sayılmış olmak, yatay geçiş başvurusu yapmak için engel değildir.
  3. Her eğitim öğretim dönemi için başvurular, üniversitemiz akademik takviminde belirtilen tarih aralığı içerisinde yapılacaktır.
  4. Söz konusu madde uyarınca bir programa başvuran öğrenci sayısının başvurunun yapıldığı yıl için ÖSYM Kılavuzunda yayımlanan kontenjanın %30’unu geçmemesi durumunda adayların kayıtlarının yapılacak, başvuran aday sayısının kontenjandan fazla olması durumunda ÖSYM puanı en yüksek adaydan başlamak üzere kontenjan kadar adayın kaydı yapılacaktır.

 

DGS ile yerleşen öğrencilerin sadece ilgili yıldaki DGS Kılavuzunda öğrencinin önlisans alanı ile tercih edebileceği yerler ve DGS Puanı dikkate alınarak uygulama yapılacaktır.

 

Sınavsız geçişten yararlanarak yerleşen öğrencilerin söz konusu maddeden yararlanarak yatay geçiş yapabileceklerdir.

 

Ek Madde 1 uyarınca yatay geçiş için başvuran öğrencilerin ÖSYS Kılavuzunda programa kayıt olabilmeleri için aranan özel koşulların bulunması durumunda, bu koşulları sağlamaları gereklidir.

 

Öğrencinin geçmek istediği diploma programına, öğrencinin halen öğrenim görmekte olduğu diploma programına kayıt yaptırdığı yılda öğrenci kabul edilmemişse diploma programının merkezi yerleştirme taban puanı oluşmadığından geçiş yapılamayacaktır.

Öğretim dili Türkçe programdan tamamen veya kısmen yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gereklidir, hazırlık sınıfında veya birinci sınıfta geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir.Başvuruların değerlendirilmesinde sadece öğrencinin kayıtlı olduğu programa yerleştiği yıldaki ÖSYM merkezi yerleştirme puanları dikkate alınacak, başarı vb. şart aranmayacaktır.

Öğrenciler Ek Madde -1 uyarınca sadece bir defa yatay geçiş yapabilecekler; ancak, söz konusu madde uyarınca yatay geçiş yapan öğrenciler ÖSYS merkezi yerleştirme sonucu kayıt hakkı kazandıkları yükseköğretim kurumuna daha sonraki başvuru tarihlerinde geri dönebileceklerdir.

Gerekli Belge Örnekleri

 

Geçmek istediğiniz üniversite-fakültenin Öğrenci İşleri web sitesinden gerekli belgelere ulaşabilirsiniz. Başvurular online ya da üniversiteye gidilerek yapılabiliyor.

İlgili Makaleler

204 Yorum

 1. Merhaba ben şu an okuduğum ilde KYK yurdunda kalıyorum seneye merkezi puanla yatay geçiş yapmak istiyorum geçeceğim ilde tekrardan KYK yurdu çıkar mı acaba ?

 2. Merhaba, ben şu an iktisat 1. Sınıfım lakin 2. Dönem şehir değiştirmek istiyorum merkezi geçiş ile. Değiştirebilir miyim acaba yoksa ilk yılımı bitirmem şart mı merkezi geçiş için?

   1. Merhaba benim puanım 394.5… geçmek istediğim üni puanı 394.7… arada 0.2 fark var geçiş yapabilir miyim

     1. aynı durumdayım malesef. denediniz mi daha doğrusu yapabildiniz mi?

 3. yatay geçiş için sadece 1 üniversiteye mi başvurabiliyoruz yoksa belirli bi sayısı var mı

   1. Diyelim ki iki universiteye basvurdum ikiside kabul edildi nu durumda ne oluyor karar bana mi kaliyor? Cevaplarsaniz sevinirim sağolun.

 4. önlisans birinci sinifim. Bahar döneminde kontejan açan universitelrre merkezi puanla gećiş yapma hakkim var mi? Bir sene bitirme zorunluluğum var mi?

  1. Hakan geçiş yaptın mı? Bahar döneminde geçiş yaptığında bahar dönemini okuttular mı yoksa gelecek sene 1. Sınıftan mı başlattılar?

 5. Merhaba. Önlisans bölümü kazandım 2 sene önce fakat sadece 1 dönem okula gittim. Lys den de 260 küsür puanım var. Merkezi yatay geçiş ile önlisanstan lisans bölümlerine geçiş yapabilir miyim? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 6. Merhaba, ben Uludağ Üniversite’si Veteriner Fakültesinden İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesine geçiş yapmak istiyorum merkezi yatay geçiş ile aklıma 2 soru takıldı;
  1. 2017 girişliyim 2016 sıralamasıyla girdim. Maddelerden biri yerleştiği senenin puanından yüksek olmalı puanın diyor, 2017 sıralamasında mı yüksek olmalı 2016 mı?
  2.”Öğrencinin geçmek istediğini diploma programına, öğrencinin halen öğrenim görmekte olduğu diploma programına kayıt yaptırdığı yılda öğrenci kabul edilmemişse diploma programı merkezi yerleştirme taban puanı oluşturmadığından geçiş yapılamaz” diye bir madde var. Ben kayıt olduğum 2017 yılında İst. Üni’yi başa yazmıştım ama İst yerine Uludağ’a yerleştim. Bu yüzden İst Üni’ye geçiş yapamaz mıyım?
  Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler.

  1. 1- 2016 YGS-LYS tercihleri sonucu oluşan puanlara bakmanız lazım anladığım kadarıyla.
   2-Bölüm açılmadıysa o madde geçerli.İstanbul Üniversitesinde o bölüm bulunduğu için başvuru yapabilirsin.

  2. Sorularınızı ben de araştırıyorum ama cevapları bulamadım siz oğrendiyseniz bilgilendirir misiniz

 7. Dgs yle ucak govde motor bolumunu kazandım bu yıl ikinci donem baksa bir bolume Baska bir unıversıte ye gecıs yapabilir miyim merkezi gecıs le okula gitmedim bu donem sıkıntı olurmu bide puan birinci donem sadece mı gecerlı bu yıl 2 donem de gecıs yapabilir mıyım

 8. Dgs ucak bolumu kazandım bu sene birinci donem merkezi gecıs yapabilir miyim yada ikinci donem de hakkım varmı bide bu donem okula gitmedim sıkıntı olurmu gecıs İcin

  1. Şimdi dgs ile yerleşenler hep bir önceki yıla göre taban puanlara bakıp az çok kendi puanını tahmin edip tercih yapıyor diyelim ki bu yıl 260 aldım geçen seneye göre 250 ama puanım bizim merkezi geçil yapacağımız okullar hangi puanı baz alır bu yıl aldığımızı mı yoksa 250 olanı mı lütfen cevaplayın

 9. Merhaba, AÖF Önlisans Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 1. Sınıf öğrencisiyim Merkezi Yerleştirme Puanı ile başka bir üniversiteye Önlisans Makine bölümüne Yatay Geçiş yapabilir miyim?

 10. 2 yillik aöfe kayitlii dis ticaret bolumunu orgune gecirme sansim varmi hic okumadim ama bu bolumu.

 11. İyi günler ben Sakarya hukuka geçiş yapmak istiyorum merkezi puanla son yerleşen okul birincisi puanı ile aynıyım hatta virgülde benimki daha yüksek alınır mıyım

 12. Merhaba 2. Sınıf çevre ve şehir planlama bölümü öğrencisiyim bölümden ve okuldan memnun değilim hangi bölümlere ne zaman geçiş yapabilirim

 13. Merhaba
  Önlisans programı 1. Sınıf öğrencisiyim daha ilk dönem 2. Dönmede başka üniversiteyw geçiş yapabilir miyim ? Ve geçiş için Merkezi geçiç yerine not ortalamasınıda kabul ediyorlar mı 1. Sınıflar için .bazı sitelerde 1. Sınıflar ve son sınıflar geçiş yapamaz diyor ? Ve ayrıca aldığım kyk bursu bu durumdan etkileniyor mu yoksa onun için yapmam gereken birşey var mı ya da yurttan kaydımı sildirdiğimde bursum gider mi ?
  Ek 1 maddesine göre öğrenci ALMAYAN üniversiteler merkezi geçişle öğrenci almamış oluyor değil mi ?
  Teşekkür ederim .

 14. Şuan prmedik birinci sinifim tyt girip başka bi üniversitede ikinci yılı okumak istiyorum gideceğim okulda birinci siniftanmi başlıyacam yoksa ikinci sınıftan basliycam tesekurler

 15. Ön lisans ikinci sınıf öğrenciyim fakat okulun bir sene uzayacak 3. Senemin başında yine merkezi yerleştirme puanı ile 4 senelik puanım tutan bir okula yatay geçiş yapabilir miyim ?

 16. Merhabalar bu yıl Uludağ da psikoloji kazandım ama hazırlık okuyorum gelecek sene hukuğa geçiş yapmak istiyorum merkezi puanla geçiş yapacağımdan 1. Sınıf okumak gerekiyor mu yoksa hazırlığı bitirip direk geçiş yapabilir miyim

  1. Ben de 382 puanla akdeniz psikoloji kazandım dicle hukuk a geçiş yapmak istedim araştırdım yine 1. sınıftan başlayacağım ama muaf olduğum dersler olacak seninki de aynı kapıya çıkıyor aşağı yukarı

   1. Veysel bana ulaşır mısın ? Ben de akdeni psikoloji kazandım ben de eskişehir pdr ye geçmek istiyorum 1. sınıfım nasıl geçebilirim ? tel numaram = 0 541 742 24 90

 17. Merhaba ben 4 yıllık inşaat müh okuyorum ama 2 yıllık tm bölüme geçiş yapmak istiyorum böyle bi hakkım varmı

 18. Merhaba hocam Necmettin Erbakan Üniversitesinde iktisat bölümü öğrencisiyim okulumu değiştirmek istiyorum ama gitmek istediğim üniversite hazırlık okumak mecburi dönem kaybın oluyor mu ? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

 19. 7 sene okuma şartı değiştirdiğin okulda sıfırdan mı başlıyor yoksa geçiş yaptığın yıl 7 yıldan eksiliyor mu

 20. Merhaba Hocam. Ben Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum. 2.sınıf öğrencisiyim. Bölümümden memnun değilim. Bu bölüme okul birinciliği ile yerleştim. Merkezi geçiş sistemi yaparken okul birinciliği ile geçiş yapabilir miyim? Yoksa o sene aldığım puan ile mi geçiş yapabilirim.

 21. Ben 1 sene Bolu Abant İzzet baysal üniversitesinde okul oncesi öğretmenliği bölümünü okudum.Ardindan GANO ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesine yatay gecis yaptim.Tekrar Boluya dönmek istiyorum ama bu mumkun mu acaba?

 22. Merhaba arkadaslar ben suan erzurumda 2 yıllık bankacilik okuyorum yanlış tercihle geldim buraya merkezi geçişle 4 yıllık bi üniversiteye gece bilirmiyim tyt 270 ayt 290 tm simdiden tesekkurler

 23. İyi günler,şuan hazırlık okulundayım ve diğer dönem fakülteye devam etmeyip üniversitemi ve bölümümü değiştirmek istiyorum,fakülte için kayıt yaptırmadan merkezi geçiş yapabiliyor muyum yoksa fakülteye geçmiş olmam ya da fakülteden dersleri almam gerekli mi?Aydınlatırsanız sevinirim,teşekkürler.

  1. Bende ilk dönem hazırlık okuyup ikinci dönem için muaf oldum. İkinci dönem için açılan bazı dersleri aldım. Birkaç ders almama rağmen seneye 1. Sınıfta bu geçişten faydalanabilir miyim bilmiyorum.

 24. MERHABALAR BEN MYP(MERKEZİ YETERLİLİK PUANI) İLE AYNI PUAN TÜRÜ ARASINDA YATAY GEÇİŞ YAPMAK İSTİYORUM NE YAPMAM GEREKİYOR

  1. Gitmek istediğin üniversitenin internet sitesinde temmuz veya agustos aylarında online yatay geçiş başvurusu yapabilirsin

 25. Efendim benim aklımı %30 luk kontenjan bulandırdı. Biri diyor ki herbir şey için %10 tarzı.Diyelimki 200 kiilik bir hemşirelik fakültesine başvuru yapacagım bu fakülte kaç kişilik kontenjan ayırmak zorunda merkezi yatay geçiş için .

 26. Merhabalar ben 2015 yilinda giresun üniversitesi isletme bölümünü kazandim 4 yillik. Kayit yaptirdim ama derslere hic katılmadım ve okulu biraktim su an hâlâ okuyor görünüyorum orda. Sorum su ben yatay gecisle baska bi umiverstede eğitimime devam edebilir miyim

 27. Merhabalar benim dönem hatta diyelim sene tekrarım olsa sorun olur mu? Ben de bölüm değiştirmek istiyorum. Bir de sınırsız yere başvuru üniversitelerin kendi akademik takvimlerine göre mi oluyor? Liste halinde yine ÖSYM’den yapmıyoruz değil mi? 3.olarak ikinci öğretim de geliyorsa yazabilir miyim sorun olur mu ya da özel üniversite paralı vs?

 28. Zorunlu hazirlik sinifi olan elektrik elektronik mühendisliği de okuyorum. Hazırlık sinifinda ilk yılım. Geçemedim. Merkezi yerleştirme puanına göre başka bir bölüme geçebilirmiyim?geçebilmek için iki yil üst ustemi hazirlik sinifinda kalmam gerekiyori?

 29. Zorunlu hazirlik sinifinda olan bölümdeyim. İlk yılım geçemedim. Merkezi yerleştirme puanına göre başka bir bölüme geçiş yapabilirmiyim.ilk yıl hazirlikta

 30. Merhaba, ben 2017 Lys ile üniversiteye giriş yaptım. Merkezi yerleştirme puanıyla başka bir üniversiteye yatay geçiş yapmak istediğim zaman üniversitelerin 2017’deki taban puanlarını mı dikkate alacağım, yoksa üniversitelerin en son açıklanan taban puanlarını mı dikkate alacağım

 31. Merhaba.ben merkezi puanla yerlesme yapmak istiyorum.fakat bu sene tekrar sınava girmek istiyorum. Bu sınava girmeme engel midir.eger sınava girersem merkezi puanla yerleştirme olmama gibi bir durumu var mıdır

 32. Merhaba ben ek madde 1 e göre yerleşmek istiyorum.Lisans 3. sınıf öğrencisiyim son sınıfı farklı bir şehirde okumak istiyorum. Okumak istediğim şehirde ki bölümün puanından yüksek puan almiştim. şu an 3. sınıfım yazın yatay geçiş döneminde 4. sınıfı başka bir şehirde okumak için başvurabilir miyim??

  1. Merhaba, ben de bu yıl aynı durumdayım. Acaba bir sonuca varabildiniz mi, 4. sınıfa geçiş mümkün oluyor mu? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 33. Lisans programı öğrencisiyim sınava bu yıl girdim ve kazandım.Yaz döneminde tyt puanımla merkezi geçiş yapmak istiyorum mümkünmü

 34. Merhaba ben ek madde 1(merkezi yerleştirme puanı)ile geçiş yapmak istiyorum.Ama aklımda birkaç soru var
  1)Kaç tane ünivesite bölüm tercih yapabilirim?

  2)Yks sınava birdaha girmem buna engel midir?

  3)Yks sınava girip aldığım puana ile yine tercih yapsam bir sıkıntı olur mu?Yani ek madde1 ile x ünivesitesi y bölümünü yazdım ve Yks sonucunda da yine x ünivesitesi y bölümünü yazmam bir sorun oluşturur mu?

  4)2018 girişliyim 2019 da ek madde 1 ile geçiş yapmak istediğim de 2019 puanını mı dikkate alıp tercih yapacağım yoksa 2018 yılını mı

 35. Merhaba ben Bolu üniversitesinde ilahiyat 1.öğretimde okuyorum Çukurova üniversitesi ilahiyat 2.öğretime geçiş yapabilir miyim Benim ösym puanım 363 Çukurova 2.öğretim puanı 346 geçiş yapabilir miyim 2017’de yerlesmistim

 36. Merhaba ben Bolu üniversitesinde ilahiyat 1.öğretimde okuyorum Çukurova üniversitesi ilahiyat 2.öğretime geçiş yapabilir miyim Benim ösym puanım 363 Çukurova 2.öğretim puanı 346 geçiş yapabilir miyim 2017’de yerlesmistim merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapabilir miyim

  1. Merhaba, ek madde-1 ile fen bilgisi öğrt.den ilköğretim matematik öğretmenliğine geçiş hakkı kazandım. Geçeceğim bölümde 1. Sınıftan mı başlarım yoksa 2. Sınıftan başlatma ihtimalleri var mı?

 37. Merhaba bir üniversitenin aynı bölümüne hem merkezi sistemle yatay geçiş hemde genel not ortalamasıyla yatay geçiş başvurusunda bulunabilir miyiz?

 38. Merhaba. Ben 2016 yılında Süleyman Demirel Üniversitesine girdim 3 yıl geçti ancak hala merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapma şansım var mı ?

 39. Benim puan geçeceğim üniden 10 puan yüksek geçen sene başvuran 2 kişi puanlarıda 1 puan yüksek benim geçiş olur mu acaba bir de bu geçiş sistemi devameder değil mi bu yaz döneminde de

   1. Peki geçiş olur mu acaba bir de devam edecek dediniz de yani herhangi ünivlerin başvuruları falan mı başladı veya başka bir şey mi

     1. Peki hocam geçişim olur mu puanım 10 puan fazla
      Keşke cevap verseniz

 40. Merhaba ben bu sene makine mühendisliği 2.öğretimi kazandım. Bu sene hazırlık okuyorum fakat birinci dönem devamsızlıktan kaldım ve şuan ikinci dönem harc parasını yatırmadım.Seneye farklı bir şehirde matematik bölümüne geçmek istiyorum. 2.dönem Harç ücretini yatırmamam merkezi puanla yatay geciste sorun cıkarırmı?

 41. Ben şuan ilahiyat hazırlık sınıfındayım okul birinciliğiyle yerleştim yatay geçiş olayında okulların okul birincilerinin yerleştiği puanamı bakacam yoksa normal taban puanınamı çünkü belgemde yerleşme türü okul birincisi diyor

 42. merhabalar

  2013 senesinde aof onlisans bolumune ygs puani ile girmistim ve ogrenciligim hala aktif(sadece ogrencilik haklarini kullaniyorum sinavlara filan girmiyorum);lys mf siralamalarim ise 106 bindi.

  simdi ben hacettepe 2013 senesinin siralamalariyla 106 binin gerisinde olan matematik kimya fizik muhendisligi vs bolumlere girebilir miyim? ve mesela taban siralamasi 108 bin olan bir bolume basvursam kabul olur mu yoksa grantisi yok mu?

  iyi calismalar…

 43. Merhaba, ben Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı 1.sınıf öğrencisiyim. Bölümden pek memnun olmadigim için merkezi puan ile yatay geçiş düşünüyorum sene sonu . Ama alttan ders ve de ortalamanın benim geçişime herhangi bir engel olma olasılığı var mi ?
  İlk donem sıkıntı yok hic alttan yok geçtim hepsini . Ama eğer etkilemiyor ise bu dönem okula bile gitmeyi düşünmüyorum . Çünkü çok uzak . Bu dönem okula hic devam etmesem bir sıkıntı yaşar mıyım ?

  1. Not ortalaması ve alttan dersin etkisi yok. Geçmek istediğiniz bölümle ortak dersiniz varsa gitmenizde fayda var. O derslerden muaf sayılabilirsiniz.

   1. Düşündüğüm bolum maliye. Büyük ihtimal de ortak ders yoktur diye düşünüyorum.
    🙂 verdiğiniz bilgiler de herhangi bir hata payı yok dimi ? 🙂 . Okula gitmeyi düşünmüyorum çünkü artık.

     1. merhaba iyi günler bölümüm ingiliz dili ve edebiyatı bu sene hazırlık okudum ve başarıyla bitirdim fakat başka bir okula aynı bölüme ek madde 1 le yatay geçiş yapmayı düşünüyorum yatay geçiş yapacağım okulun dil şartını sağlayamazsam başvurum iptal mi oluyor yoksa yeniden hazırlık mı okuyorum? şimdiden çok teşekkürler.

   1. Normalde sözel de 350 puanım var da . Ea da 260 felan heralde . Yanlış hatırlamıyorsam 10 puan civarı yuksek

 44. Merhaba ben okuyorum merkezi yatay geçiş yapacağım ama sınava girdiğim sene bazı bölümlere sıralama kondu mesela mühendislik 300 bin sıralaması gibi ben ondan geçiş yaparken etkilenecek miyim?

 45. Hocam bu merkezi puanla geçişte benm geçeceğim üniye 20 kontenjan açılacak.Bu kontenjanlar doluyor mu ouanı yetip de dışta kalan oluyor mu acaba benim puanım 7 puan yüksek de olur mu acaba

 46. Merhaba, ben Bartın’da çocuk gelişimi okuyorum, seneye okulumu değiştirmek istiyorum. Puanımın yettiği, istediğim herhangi bir okula yerleşebilir miyim ? Ösym’nin sayfasında merkezi yerleştirme ile alan üniversiteler paylaşılmış. Yoksa sadece onlar mı ?

 47. Ben Merkezi yerleştirme puanıyla sadece Üniversiteyi değiştirmek istiyorum.Bölümü değiştirmeyeceğim.
  Bu mümkün mü ?
  Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş sadece farklı bölümler arasında mı oluyor ?
  Bilgi verirseniz sevinirim.

 48. tıp fakultesinden odtü havacılık ve uzaya geçmek istiyorum . odtü sitesinde ingilizce yeterlililk belgesi istedikleri yazıyor ama benim bolümüm türkçe.bu durumda geçemeyecekmiyim yoksa üniversitenin sitesinde mi bir hata var. yönerge kısmında hazırlıktan başlatılır yazıyor ama istenilen belgelerde de belge istendiği yazıyor

  bir de bu tercihim tutmazsa diye başka yerlere aynı anda tercih yapabilirmiyim ?
  eğer yapabiliyorsam ve hepsi de kabul edilirse ne yapacagım

  bir de son olarak bu sene de yks ye başvurdum bunu etkiler mi?

  1. Aynı anda birçok üniversiteye başvurabilirsin odtü yü kazanırsan ingilizce yeterlilik belgen yoksa hazırlıktan başlarsın ben böyle biliyorum

 49. Merhaba. Ben mühendislik okuyorum ve 2015 girişliyim. Dördüncü seneme girecem seneye. Giriş puanımı kullanarak geçiş yapma hakkım geçerli midir?

 50. Merhaba merkezi yerleştirme puanıyla bir programa yerleştiğimiz zaman ganoyla tekrardan il değiştirme şansımız var mı

 51. Öncelikle iyi akşamlar.ben 2018 de dgs sınavı ile bitirmiş olduğum spor yönetimi bölümünden,spor yöneticiliği bölümünü kazandım.
  gitmiş olduğum üniversite de derslerimin çok azının sayılması sebebiyle başka bir üniversiteye merkezi yerleştirme ile geçiş yapmak istiyorum. Yani 2018 de almış olduğum dgs puanı ile bu dönem sonunda başka bir üniversiteye geçiş yapabilirmiyim?ben spor yönetimi bolümünü özel yetenek sinavi ile değil ygs puanı kazandım.Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

 52. İyi günler hocam ben 2018 girişliyim puanım 245 başarı sıralamam 308 bin.Bu yıl merkezi yerleştirme puanıyla FARKLI BİR ÜNİVERSİTEDE FARKLI BİR BÖLÜME yatay geçiş yapmayı düşünüyorum.Fakat istediğim bölüm 2018 de en son 247 puan ve 303 bin sıralama ile öğrenci almış.Ben bu durumda bu bahsettiğim üniversiteye yatay geçiş hakkım ile başvuırabilirmiyim?Cevaplarsanız çok mutlu olurum eğer tercih edebiliyorsam güneşli günler beni bekliyor olacak.Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim.İyi günler…

 53. İYİ GÜNLER.
  Ben adalet okuyorum.2018 girişliyim.Meslek yüksekokulu adelet 2 yıllık okuyorum.Sözel puanım 271.66016 sıralamam ise 394.254.Geçmek istediğim 266,4944 puan ve 434.481 sıralama ile alıyor.Ama istediğim bölüm 4 yıllık bu şartlar altında geçiş yapabilirmiyim?

  iyi günler dilerim

 54. merhaba ben bu sene tekrar yks sınava gireceğim de acaba merkezi yatay geçiş yaparken bu sene girdiğim puana mı yoksa geçen sene ki yerleştiğim puana göre mi alım yapılacak bir bilginiz var mı ?

 55. merhaba ben iü uzaktan eğitim iktisat 1.sınıf öğrencisiyim 2.sene için örgün eğitime geçiş başvurusu yapıcaktım fakat öğrenci işleri artık böyle bir geçiş yapılmadığını söyledi bende merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapmak istiyorum geçen seneki ösym puanım örgün eğitim için yetmiyordu buna başvuru yaparsam puanım düşük olsa bile kabul edilir miyim? 2.sınıftan devam edebilir miyim?

 56. Merhabalar, ben 2018 YKS ile bir bölüme yerleştim ve bu dönem sonu merkezi puanla yatay geçiş deneyeceğim.
  Aynı zamanda 2019 YKS yede gireceğim. YKS ye girersem merkezi puanla yatay geçiş hakkım yanar mı ?

 57. Ben Marmara Üniversitesinde İki yıl hazırlıkta kaldım. Ve Merkezi yatay geçişle başka bir üniversiteye geçmek istiyorum. Bu konuda bilgi alabilirmiyim.

 58. 3. Sınıf öğrencisiyim şu an merkezi puanımı hala kullanabilir miyim ? Bir de merkezi yatay geçişli gittiğim üniversitesiden tekrar ilk kazandığım bölüme geçmem için sınırlı yıl var mı yoksa 3 sene de geçmiş olsa geri dönebilir miyim!

 59. Merhaba ben KKTCde bir üniversiteden yine KKTCde başka bir üniversiteye merkezi puanımla bölüm değiştirerek geçiş yaptım. Şu anda yeni bölümümde ortalamam 3.68 ben türkiyedeki herhangi bir üniversiteye ortalamam ile normal yatay geçiş yapabilir miyim ?

 60. Merhaba hocam ben bu sene myp ile yatay geçiş yapmak istiyorum uludağ üniversitesine fakat rektörlüğün değiştiğini kontenjan açmayacaklarını söylediler fakat yök te %30u kadar kontenjan açma zorunluluğu var yaz dönemin de üniversiteden üniversiteye değişiyor mu böyle bişi mümkün mü? Cevaplarsanız çok sevinirim

 61. merhaba ben geçen sene ktü ingilizce inşaat mühendisliği kazandım.Bu sene hazırlığı bitirdim.Fakat yine ktü’nün ingilizce elektrik elektronik mühendisliğine geçmek istiyorum.(merkezı yerleştirme puanı ile).Tekrar hazırlık okumak zorunda kalırmıyım.Yoksa direkt 1.sınıftan başlayabilir miyim ?

 62. Merhabalar. Ben 2014 yılında bir mühendislik programına yerleşmiştim.Okul derslerine 3’üncü sınıfa kadar devam ettim. Alttan derslerim biriktiği ve okuldan soğuduğum için 4’üncü sınıfta derslere katılmadım. İkinci öğretim öğrencisi olduğum için harç parasını yatırmadığımdan dolayı ders öğrenci listelerinde adım yoktu. Yıl sonu geldiğinde ve yeni kayıt dönemi açıldığında okula kaydım devam ettiği için tekrar aktif öğrenci durumuna geçiyorum. Ama 2018 yılındaki dönemlerde de harcı yatırmadım. Harç yatmadığı için pasif öğrenci durumuna geçiyorum. Öğrenci işlerine öğrencilik haklarından yararlanabilir miyim sorusunda evet cevabını aldım. Bir süre önce bir arkadaşım bu konudan bahsetti ve araştırmamı söyledi. Bende bu siteye durumumu belirtmek istedim. Merkezi yerleştirme puanı ile geçişten yararlanabilirmiyim bir 5 inci sınıf öğrencisi olarak. Cevaplarsanız sevinirim.

 63. Merhaba hocam ben lisans bölümden önlisans bölümüne geçiş yapıcam. 2017 de sınava girdim fakat istediğim bölüm 2017 de açılmış ve 2017 kılavuzunda yeni açıldığı için puanı görünmüyor. Ama öğrenci alımı yapmış ben yinede o bölüme başvuru yapabilir miyim 2017 puanımla?

 64. Merhaba hocam, 2008 İstanbul Üniversitesi girişliyim. Okuldan soğuduğum için 4.sınıf derslerini alıp bitirmedim. Askerlik görevimi de yeni yaptım, fakat şimdi merkezi yatay geçişle istediğim bir bölümü elbette sıralamanın elverdiği şekliyle daha iyi bir üniversitede eğitimimi gerçekleştirmek istiyorum. 2 sorum olacak, öncelikle 2008 girişli olduğum için 7 yıl eğitim şartına takılır mıyım, ikincisi herhangi bir disiplin cezası almış olmak yatay geçiş yapmaya engel mi? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim, malum başvuru dönemi geldi. Sevgiler.

 65. Merhaba ben özel bi üniversitede okuyorum ve bu sene 2019 yks ye girdim. Yks ye girmiş olmam merkezi yatay geçiş yapmama engel mi?

 66. merhaba, istediğim fakültenin taban puanıyla benim yerleşme puanım arasında virgül farkı var. Merkezi puanla yatay geçiş başvurusunda bulunamaz mıyım?

 67. merhaba İTÜ hazırlığı geçemedim son şansım da da kaldım merkezi yerleştirme puanıyla tercih yapmak istiyorum fakat eylüle kadar PTE sınavına girmeyi düşünüyorum farklı bir üniversiteye geçiş yapıp PTE sınavından yeterli puanı alırsam İTÜ ye tekrar dönmem mümkün mü ?

 68. Benim tyt puanım 327 merkezi yatay geçişte üni 329 olarak belirlemiş geçiş yapabilir miyim?

 69. Herkese merhabalar. Ben şuan 3. sınıfa başlayacağım. Bu sene sonunda 4. sınıfa yani son sınıfa başlayacağım zaman merkezi yerleştirme puanım ile farklı bir üniversite fakat aynı bölüme geçiş yapmam mümkün mü acaba? Bilen yardımcı olursa çok sevinirim.

  1. Merhabalar ben özel bir üniversite kazandım fakat devlet üniversitesine istiyorum fakat ösym puanım kötü. 1. sınıfta not ortalamamı yüksek tutup geçme şansım var mı yani ösym puanı önemli mi bu olayda ? Cevap verirseniz çok memnun kalacağım şimdiden teşekkürler.

 70. 1.Merkezi yerleştirme puanı ile geçerken sınav puanımıza mı bakacağız yoksa yerleştirme puanımıza mı bakacağız ?
  2.1 sene boyunca okula gitmesek devamsızlık geçişte sorun olur mu ?

 71. Merhaba ben bir önlisans programında öğrenim görmekteyim ,bulunduğum ilden memnun değilim ,merkezî yatay gecis puanım ile gecis yapmak istiyorum ama hangi zamanlar arasinda gecis yapacağımı bilmiyorum yani ıstediğim zaman başvurup gecis yapabilirmiyim yoksa donemmi bitirmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 72. Merhaba merkezi yatay geçiş yaptıktan sonra not ortalaması ile kurumlar arası yatay geçiş yapılabilir mi?

 73. Hocam Üniversiteye kayıt yaptırdım ama gitmeyeceğim merkezi puanla geçiş yapmam için kayıt olduğum okula devam etmem gerekiyor mu yoksa gitmeden imkanımız var mı

 74. Farklı puan türünde bir bölüme ve farklı bir üniversiteye merkezi yerleştime ile geçiş yapabilir miyim. 2019da ts puan türünde bir bölüme yerleştim fakat bölümümü ve okulumu değiştirmek istiyorum. tm ile alan bir bölüme geçmek istiyorum. 2019 tm puanım geçiş yapmak istediğim bölüme yetiyor hatta bir puan fazla ama sıralama aynı yüzdelik dilimde olmasına rağmen onunkinden biraz düşük, fakat dediğim gibi puanım yetiyor. şuan 1. sınıfım, geçiş yapabilir miyim? cevaplarsanız çok sevinirim.

 75. Merhaba, liseyi okul birinciliğiyle bitirdim kazandığım üniversiteden memnun kalmadım merkezi yatay geçiş düşünüyorum. Düşündüğüm okulu kazanan okul birincilerinden daha yüksek puana sahibim. Yatay geçişim yapılırken okul birincileriyle mi kıyaslanır bölümün genel puanıyla mı ? Genel puansa gidemiyorum.

  1. Merhaba hocam şu an okuduğum üniversiteye okul birinciliği kontenjanı ile yerleştim fakat başka bir şehre merkezi yatay geçiş düşünüyorum ösym puanım mı dikkate alınır böyle bir geçişte yoksa yine okul birinciliğini kullanabilir miyim?

 76. Merhaba ben hazırlık okuyorum .merkezi sistemle geçiş başka bir şehire geçiş yapmak istiyorum .hazırlığı gecemessem başka bir şehirde aynı bölümün1.sinifini okuyabilirmiyim

 77. Merhaba geçmek istediğim üni ve bölüm için yerleştirme puanımın o üni ve bölüme giren son kişiden yüksek mi olması gerekiyor yoksa daha düşükse de başvuru yapıp kabul olabiliyo muyum?

 78. Merhaba 2020 bahar yarıyılında merkezi yatay geçiş ile öğrenci alacak üniversiteler var mıdır

 79. Merkezi yatay geçiş başvurusunda bulundum ama kayıt yapmadım eski bölümüme devam ettim, merkezi yatay geçiş hakkımı kaybetmiş olur muyum, teknik olarak merkezi yatay geçiş yapmamış durumdayım

 80. Merhabalar ben 2018yılında üniversiteye yerleştim hazırlık bölümü geçemedim ikinci yıla uzadığı ve harç yatırmak zorunda kaldım harç parasını yatırmadığım için bu senenin başında kaydım silindi şu anda üniversitede kaydım yok yine de Merkezi yatay geçiş yapabilir miyim cevaplarsanız sevinirim Teşekkürler

 81. Merkezi puanla yatay geçişte bulunduğum üniversitede vizelere giremedim bu benim başvuru yapmama engel olurmu ve bu yatay geçişte ihtimal düşükmüdür?

 82. benim öncelikle 2 sorum olacak
  1. Geçmek istediğim okulda bölümümü 1000 kişiyşe kaçırdım merkezi sistemle başvuru yapabiliyor muyum?
  2.ne gibi bir kıstas olursa geçemiyorum?
  Teşekkürler.

 83. Merhaba! Hocam ben bahar dönemi vizelere girdim ama finallere giremiyecem myp yatay geçiş yapacam geceğim okulda açıkladı eğer finallere girmeden geçiş yaparsam olurmu???

 84. Ben yatay geçiş yapacam bahar dönemi bizelere girdim finallere giremiyecem yatay geçişime engel olurmu myp yapacam

 85. Ben üniversiye affıyla geldim ama benide kapsıyomu sildirdim bir sene sonra geei kayıt yaptırdım afla su an 2. Sınıfım merkezi puanla yatay geçiş yapmak istiyorum.

 86. Merhabalar.
  Ben şuan fizik tedavide 5. Yılımdayım (mezun olamadım) bu yil da okulu bitiremezsem.baska bolume gecis yapmak istiyorum okulun 2 yil uzamis olmasi merkezi sistemle gecise engel olur mu?

 87. merhabalar ben erciyes üniversitesinde spor yöneticliği okuyorum yetenek sınavı ve tyt puanıyla girdim bu dönem alttan derslerim var ama geçmek istediğim üniversitede alttan kalan derslerimin hiçbiri yok farklı dersler var (devamsızlıktan geçtim ama sınavlardan kaldım) bu istediğim üniversiteye geçmemde engel olur mu? eğer olmazsa tyt puanıyla geçebilirmiyim?

 88. Merkezi yatay geçiş yıl kaybettirir mi acaba ? Ya da özel kosulları mı var?

 89. Merhabalar iyi günler ben bir üniversitenin ingilizce olan bir bölümüne bu ara dönemde geçiş yapmak istiyorum hazırlık okumam gerekiyor normalde ama arada bir dönem geçti nasıl olcak hazırlığın 2. Dönemindenmi başlıcam bilgi verebilirmisiniz bu konu hakkında

 90. Merhaba ben önlisans sosyal hizmetler okuyorum merkezi puanım 265 ti 2018 girişliyim istediğim üni 2018 de 300 ile kapatmış şuan geçiş yapamaz mıyım oraya veya arada 5 10 puan fark olsa

 91. Ben halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü 1. sınıf öğrencisiyim merkezi yerleştirme puanıyla açığa geçmek istiyorum 1. sınıfı tekrar mı okumam gerek yoksa 2. sınıftan devam mı ediyorum ?

 92. Merhaba ben şuan hazırlık sınıfında okumaktayım yıl sonu hazırlık sınıfından geçemediğim takdirde merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapabilirmiyim yani kalıp kalmamam engel oluşturur mu

 93. Merba
  Benim osym puanim 253 yatay geçis yapmak istedigim univesitenin puani 257 geçis yapabilirmiyim ? Cevaplarsaniz çok memnun olurum

 94. merhaba ben hazırlığı geçemediğim için yatay geçiş yapmak istiorum. yapabilir miyim hazılığı geçememiş olsamda ?

 95. Ben 2019-2020 eğitim yılında hazırlık öğrencisiyim merkezi puanla geçiş yapmak istedim ama tekrar 2020 YKS sınavına başvuruda bulundum bu başvuru benim geçiş yapma hakkımı engeller mi yoksa geçiş yapabilir miyim ve geçiş yapmak için herhangi bi ücret ödüyomuyuz

 96. Merhaba ben 2019 da yerleştim.Bu sene dis hekimliğine ve eczacıliga baraj geldi ben merkezi yerleştirme yaparken barajdan etkilenecek miyim yani sadece puanım mi onemli?Baraj benim merkezi yerleştirme yaparken sıkıntı olur mu?
  Bu sene Yks ye girmem Merkezi yerleştirme yapmama engel olur mu?

 97. Ben %100 ingilizce olan bi üniversitede hazırlığın ilk yılında kaldım ve 2. yıl geçtim.Şuan inşaat mühendisliği 1. sınıfım.Bilgisayar mühendisliği olan başka bi üniversiteye yerleştirme ppuanımla geçmek istiyorum.Ama internette bazı yerlerde yerleştirme puanı sadece 2 yıl geçerli diyorlar.Doğru mu? Halen geçiş için ağustos ayında başvurabilir miyim?

 98. MERHABALAR ARKADAŞIM 2018 GİRİŞLİ VE BU SENE GEÇİŞ YAPMAK İSTİYOR MERKEZİ GEÇİŞ İLE YAPABİLİR Mİ YANİ MERKEZİ PUANLA YATAY GEÇİŞ HAKKI YALNIZCA İLK YILA ÖZEL Mİ YOKSA İKİNCİ SENE SONUNDA DA YAPILABİLİR Mİ? ÇOK TEŞEKKÜRLER

 99. Merhaba ben bu sene bir devlet üniversitesinde hazırlık okuyorum memnun değilim ve üniversitemi değiştirmek istiyorum. Bir vakıf üniversitesinin tam burslu bölümüne puanım yetiyor. Burayı tercih edersem tam burslu olarak mı kabul edilirim yoksa ücret alınır mı?(MYP ile geçiş istiyorum)

 100. Merhaba,
  Ben hukuk 2.sınıf öğrencisiyim bu sene merkezi puanımla psikolojiye geçiş yapabilir miyim? Bi arkadaşım merkezi puaninla sadece ilk sene geçiş yapabilirsin demişti.
  Lütfen e posta adresime dönüş yapın burdan takip edemeyebilirim :
  [email protected]

 101. merhaba ben merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yaptım geçtiğim üniversiteden GNO ile bir başka üniversiteye tekrar geçiş yapabilir miyim yoksa sadece geldiğim üniversiteye geri dönme hakkım mı var ??

 102. Myp ile geçiş yapmak istiyorum da sadece bir üniversite bir kaç farklı bölüme başvurma imkanım var mı yardım olurmusunuz

 103. Myp ile yatay geçiş yapmak istiyorum sadece bir üniversitenin birkaç farklı bölümüne başvuru yapabilirmiyim

 104. Merhaba. Yök atlastan bakıldığında taban puan bölümünde ”dolmadı” yazan bölümler için herhangi bir kural var mıdır acaba? Bu bölümlere başvuru yapılabilir mi?

  1. kayıt yaptırdığın sene o bölüme öğrenci alınmadığı için taban puanı oluşmamıştır yani dolmadı yazan bölümlere geçiş yapamazsın

 105. Merhaba ben laboratuvar okuyorum bölümümü değiştirmeden myp ile üniyi değiştirebilir miyim?

 106. Merhaba ben 2003 yılında önlisansa kaydımı yaptırmıştım 2 yıl okudum bıraktım af gelince tekrar 2018 de kaydımı yeniledim 2. Üniversite tercihi yaptım açıköğretim OKUYORUM.MYP İLE tercih yapıp tekrar açıköğretim lisans bölümleri ni tercih edebilir iyim

 107. Ben şu an üniversitemden başka bir üniversiteye myp yapıcam.Ama aynı zamanda bu yıl tercihte vericem.Tercih verip yerleşip gitmezsem myp geçişte sorun olur mu?

 108. Ben dgs ile ingiliz dili edebiyati kazandim fakat iki yil dondurdu. Merkezi yatay gecis hakkim var mi yerlestigin ayindaki gecis puanim mi goz onunde bulundurulacak ?birde ikinci ogretim kazanmistim simdi gecis yapacagim universitedeki bolumu de ikinci ogretim vermeliyim yoksa orgun icin puanim tutuyorum korunde tercih edebilir muyum

 109. Ben tm bölümünü okuyorum mf bölüme yatay geçişle geçmek istiyorum. Bunun için puanım yetmiyor. Tekrar üni sınavına hazırlanıp ordan geçiş yapabilir miyim? Yoksa kaydımı sildirip tekrar tercih yapmam mı gerekir o bölüme geçmek için??

 110. 436,46 puanım ile 436,57 taban puanı olan bir bölüme geçebilir miyim, koşullardaki aynı puan ifadesi bunu mu ifade ediyor, eşit puandan kasıt nedir? Cevaplayabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

 111. Hocam merhaba üniveriste kazandım ama memnun değilim okula kayıt yaptırsam ders seçimlerini yapsam ama okula hiç gitmesem ve sınavlara katilmasam bahar dönemi veya güz döneminde geçiş yapabilir miyim

 112. Marmara universitesi ekonometri bolumune yerlestim kaydimi yaptirdim .Ocak ayinda merkezi puanla yatay gecis yapabilir miyim ?
  Puanim 305 306 puanlik sinif ogretmenligini yazabilir miyim?

 113. merhaba, ben ek madde 1 ile yatay geçiş yaptım. kayıt olduktan sonra farkettim ki 1. sınıftan başlıyorum . bölüm değiştirmedim aynı bölümdeyim derslerimden muaf olmam gerekmez miydi ? yeni kaydolduğum okula bununla ilgili dilekçe yazsam ya da öğrenci işleriyle konuşsam bir şey değişir mi ? ayrıca eski okulumdan kayıt felan sildirmem gerekiyor mu?

 114. Merhaba yaz döneminde 2 üniversiteye Merkezi yerleştirme puanım ile başvuru yaptım birinden onay aldım diğeri daha belli değil ancak onay aldığım yerin kesin kayıt tarihi bitmek üzere onay aldığım üniversiteye kayıt yaptırsam daha sonra yıl başlamadan diğer üniversiteden onay alırsam kayıdımı alıp oraya geçebilir miyim?

 115. Merhaba . Zonguldak Bülent Ecevit Üni(BEÜN) Okul öncesi öğretmenliğinden herhangi bir üninin Özel eğitim bölümüne geçiş yapmak istiyorum.
  2019 yks puanım 388 ,
  başvuru yaptım ancak BEÜN ün sisteminde başvurabileceğim üniler olarak sadece BEÜN çıkıyor. Neden başka üniversite seçemedim?
  Dün üniversitenin yatay geçiş sisteminde “başvurunuz ONAYLANDI- 8. ASIL” olarak göründü ve kayıt yaptım. ancak bugün beni arayıp sistem hatası olduğunu söyleyip başvurumu sildiler . bu durumu düzeltmek için neler yapabilirim?
  başvuruların tarihini kaçırdığım için tekrar başvuru yapamıyorum da. yardımcı olur musunuz?

 116. Ben daha önce ek madde 1 ile okuduğum 4 yıllık bölümü değiştirdim. Daha sonrada yeni bölümümde ortalamamı yükselterek ortalama ile yatay geçiş yaptım ve şuan 3. Sınıfı okuyorum ve eski okuluma dönmek istiyorum ne yapmalıyım bir yolu var mı ?

 117. Merhaba üniversiteye 2017 yılında girdim 4. sınıf öğrencisiyim.Okulum 6 yıllık .Bölümümü değiştirmek istiyorum.Merkezi Yerleştirme Puanımla hala başka bölüme geçiş yapabilir miyim? 4 sene geçti sonuçta üzerinden.Belli bir sene kısıtlaması var mı ?

 118. Merhaba 1.sınıf ilköğretim mat öğretmenliği okuyorum hiç derse girmedim henüz
  Yüksek ihtimalle sınıfta kalıcam bunun seneye myp ile başka bi üni, aynı bölüme geçmeme bi etkisi olurmu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.