MEB’ten 7 Bölüme 470 TL Burs

Milli Eğitim Bakanlığı geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da bazı öğretmenlik bölümünü tercih eden öğrencilere KYK Bursu ( 470 TL ) kadar burs vereceğini açıkladı. İşte o bölümler :

 

 • Özel Eğitim Öğretmenliği,
 • İngilizce Öğretmenliği,
 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği,
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,
 • Türkçe Öğretmenliği,
 • Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Öğretmenliği,
 • Okul Öncesi Öğretmenliği

 

 

Bu bölümleri ilk beş tercihinde kazanan 1800 öğrenciye burs verilecek. Resmî Anadolu öğretmen liselerinden mezun olup, bu programlara (branşlara) yerleşip kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk hakkından yararlandırılacaktır.

 

 

MEB bursu, 06/03/2004 tarih ve 25394 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5102 sayılı Kanun ve bu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan Yönetmelik çerçevesinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce ödenecek. 2018-2019 eğitim öğretim yılında burs almaya hak kazanan öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce ilan edilecek

 

Üniversitelere göre kontenjan dağılımı, Bakanlığımızca belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarının karşısında (Tablo 4’de MEB sütunu) gösterilmiştir.

 

 

Burs verilecek öğrencilerde aşağıda belirtilen şartlar aranacaktır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 22 yaşını geçmemiş olmak (1996 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak),
 • Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda Mahkeme Kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,
 • YKS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,
 • Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,
 • ÖSYM’ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak, bu programa giren Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için ise kontenjan sınırı aranmayacaktır.

İlgili Makaleler

49 Yorum

 1. başvuru filan yapılmalı mi ? kazandm ama nasıl belirlenecek e mail ile bilgilendirirseniz sevinirim

 2. İlk 5 tercihte bu öğretmenlikleri kazanan herkes kazanıyor mu bursu? 3. tercihimden yerleştim şimdi ne yapmalıyım?

   1. selamlar, kontenjan diyor ondan bahsediyorsunuz sanırım en alttakinden. ona nasıl ulaşabilirim?

 3. KAZANDIĞIM OKULA 4 KİŞİ YE VERİLECEKMİŞ BURS. BENİM BU BURS BAŞVURUSUNU NEREYE VE NE ZAMAN YAPMAM GEREK

 4. Öğretmen lisesi mezunuyum, ikinci lisans eğitimimi alacağım 2.tercihim olan öğretmenlik geldi, MEB bursunu alabilir miyim? (İlk lisans eğitimimde kyk kredisi almıştım)

 5. İngilizce öğretmenliği kazandım hazırlığı olan bir bölüm 5. Tercihimden yerleştim hazırlık okurken de bu bursu alabilir miyiz

 6. burs çıkarsa ne yapmamız gerekiyo nereden alıcaz bi yere başvuru falan yapmak gerekir mi

 7. Merhaba ben bir şey sormak istiyorum meb öğretmenlik bursu açıklandı mı bu konuda bir bilginiz var mı

   1. Merhaba 😊
    2020 yılında MEB öğretmenlik bursunu kazandım. Marmara’da hazırlık okuyorum. 2021 yılında YKS sınavına gireceğim. Hazırlık eğitimini başarıyla bitirip Boğaziçi’ne yerleşmem durumunda bursumu almaya devam edebilir miyim?

 8. İyi günler bursu kazandım herhangi bir yere müracat etmem gerekiyormu mesela kyk açıklandığında bankaya gidip hesap açma gibi bi şey oluyor ve bankaya gitmen için şu tarih arasında gelin diyorlar. Peki ben ne zaman bankaya gidip hesap açacam kyk bursu açıklandıktan sonramı bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

 9. Öğretmenlik bursunu hak kazandım kyk bursuna ne şemişde başvuru yapacağım? Bir de hak kazanmama rağmen bursun çıkmama ihtimali varmı?

 10. Eğer MEB burs sonuçları kısmında kaydınız yok diyor ama 5. tercihim yani bu bursu alamıcakmiyim

 11. bursu almaya hak kazandım, şu an edevlet gençlik ve spor bakanlığı tarafından açılan kyk sistemine normal şekilde başvuru yapmak dışında bir şey yapmaya gerek yok değil mi?

   1. Ben de kazandım ama tereddütlerim var. Bir bilgim olmadığı için size soruyorum. Meb bursunun geri ödendiği durumlar oluyor mu yoksa tamamen karşılıksız öğrenim süresi boyunca veriliyor mu???

 12. Ben de kazandım ama bazı tereddütlerim var. Meb bursunda geri ödeme gibi bir durum oluyor mu yoksa öğrenim süresi boyunca karşılıksız veriliyor mu???

 13. İyi günler.Burs almaya hak kazandığım halde kyk ya başvuru yapılmasını bilmediğimden süreyi kaçırdım.Bundan sonra yapabileceğim birşey var mı,yardımcı olursanız çok sevinirim

 14. Merhaba ben kazanmaya hak kazandım ama kyk ya başvuru da bulunmadım çünkü iki burs aynı anda alınıyormuş zamanı da geçti başvurunun bursum yandımı şimdi çok üzüldüm.

  1. Bakanlıkla görüştüm,Kyk ya başvuru teyit amaçlıymış.Yani burs hakkımız devam ediyormuş,zamanında yatacak İnşaAllah.Dilekçeye gerek yok

   1. Eğer kazanmışsak kyk ya başvuru yapmadan da burs alabiliyormuyuz bide hangi bölümü aradınız ?

 15. Burs almaya hak kazandım fakat kyk ya başvurmadım dilekçe yazarsam alabilir miyim bursu

 16. Merhaba 🙂

  2020 yılında MEB öğretmenlik bursunu kazanan birisi, 2021 yılında sınava tekrar girdiğinde yine bu bursu kazanabilir mi?
  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu