MEB Öğretmenlik Bursuna Nasıl Başvuru yapılıyor ? MEB Öğretmenlik Bursu Ne Kadar ?

Milli Eğitim Bakanlığı , üniversite tercihi yapacak adayları öğretmenlik mesleğine teşvik için burs vermektedir. Bu bursun şartları Tercih Kılavuzunda açıklanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik bursu almak için ilk 5 tercihimizde bölüme yerleşmemiz gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı , Özel Eğitim Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Türkçe Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Arapça Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği ve Kimya Öğretmenliği bölümlerini tercih edip belirtilen şartlara uyan öğrencilere burs verecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kontenjana giren beş bin (5.000) öğrenciye burs verilecek. Resmi Anadolu öğretmen liselerinden mezun olup, ilk beş tercihinde bu programlara (branşlara) yerleşip kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk hakkından yararlanacak.

Üniversitelere göre kontenjan dağılımı, MEB tarafından belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarının karşısında (Tablo 4’te MEB sütunu 7’de) gösterilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı , öğretmenlik bursu kazananları kendi sitesinden ilan edecektir. KYK Burs / Öğrenim Kredisi başvuruları başladığında KYK’ya başvuru yaparak bursu alabilirsiniz. MEB Öğretmenlik Bursu KYK aracılığıyla ödenmektedir.

Burs verilecek öğrencilerde aşağıda belirtilen şartlar aranacaktır.

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. 22 yaşını geçmemiş olmak (1998 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak),
  3. Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda Mahkeme Kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,
  4. ÖSYS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa ilk beş tercihinde yerleşerek (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,
  1. Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,
  2. ÖSYM’ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak, bu programa giren Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için ise kontenjan sınırı aranmayacaktır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu