Tanıtım Yazıları

Matematik Dersinin Amacı Nedir?

Matematik Dersinin Amacı Nedir?

Öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan biri olan “neden matematik öğreniyoruz” sorusu artık dillerde pelesenk olmuş bir durumdur. Matematik öğrenmenin birçok amacı vardır ama en önemlilerinden bahsedecek olursak matematik çok yönlü bir şekilde mantıksal düşünmeyi geliştirir. Sadece matematik için değil hayatın her alanında mantıksal düşünme yeteneğini geliştirir. Günlük hayatta karşılaşılan problemlerin çözümünde çok önemli bir rol oynar matematik. Matematiğin en önemli katkılarından biri de beceriyi geliştirmesidir. Bireylerin tek düze bakış açısı ile değil yeni bakış açıları bulmasına yardımcı olur.

 

Matematik Dersini Öğrencilere Nasıl Sevdirebiliriz?

Hiçbir öğrenci matematik dersinden başarısız olmak istemez. Bunun için öğrencilere matematik dersini sevdirmek gerekir. Buna öncelikle öğrencilere matematik dersini sevdirerek başlanabilir. Öğretmenin öğrenciyi mutlaka aktif olarak derse katılmasını sağlaması gerekir. Tabi bu durumda öğrenciye en çokta öğretmene görev düşmektedir. Öğrencilerin yaş grubuna göre çeşitli etkinliklerle ders daha zevkli hale getirilerek öğrencilere matematik dersi sevdirilebilir.

 

Matematik Nasıl Daha Kolay Öğrenilir?

Hayatımıza ilk rakamlar ile giren matematik okul hayatı ile beraber iyice karmaşık bir hal almaktadır. Matematik dersi birçok öğrenci tarafından başaramama korkusu yaşanılan dersler arasındadır. Matematiği öğrenmenin başında önyargılarımızdan kurtulmak gelir. Başarabileceğinize inanıp sabır ile kendinize zaman verdiğiniz takdir de o kadar da zor olmadığı görülecektir. Matematik azimle çalışma gerektiren bir derstir. Matematikte mutlaka yazarak çalışmak gerekir. Böylece öğrenme daha da kalıcı olur. Matematik soru çözerek öğrenilen bir derstir. Örneğin yamuğun alanı konusunu düşünelim. Formülü bilip uygulayabildikten sonra çok zevkli bir konudur.

 

Matematik dersinde de her derste olduğu gibi konu çalışmak oldukça önemlidir. Ancak konunun mantığını kavramak için mutlaka bol soru çözülmesi gerekmektedir. Hatta farklı soru çeşitlerini de görmek için konuyu öğrendikten sonra konu ile ilgili çok fazla soru çözmek gerekmektedir. Böylece çalıştığınız konuyu daha çok pekiştirebilirsiniz. Karşılaştığınız soruları daha rahat bir şekilde çözebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close