Liselere yerleştirmede 3 çember sistemi

MEB Müsteşarı Tekin, liselere girişte üç çember sisteminin uygulanacağını açıkladı. Eve yakın ilk çemberdeki okullara giremeyenler, üçüncü çembere kadar şansını deneyecek. Uzmanlar, “Üçüncü çemberdeki okul kilometrelerce uzakta olacak, eve yakın sözü havada kalıyor” diyor. Klasik liselerin geri gelmesini istiyorlar.

 

Liselere girişte TEOG yerine getirilen yeni sistemle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) her gün yeni bir açıklama yapılıyor. En son MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in liselere yerleştirmede 3 çember sisteminin uygulanacak olmasını açıklaması tartışmaları beraberinde getirdi.

 

Tekin’in verdiği bilgilere göre liselere adrese dayalı yerleştirme yapılacak ancak öğrencinin yerleşememesi ihtimali göz önünde bulundurularak Anadolu, meslek ve imam hatip olmak üzere üç okul türünü kapsayacak şekilde üç çember oluşturulacak. 5 okul tercih etme hakkı olan öğrenci, evine yakın liseye yerleşemezse, adresine ikinci derecede yakın olan liseleri, sonrasında üçüncü çemberde bulunan liseleri tercih edebilecek.

 

Tekin, herhangi bir Anadolu lisesine gitmek isteyen öğrencinin mutlaka bu okullardan birine yerleşeceğini çünkü adresleri, liselerin kayıt bölgelerini oluştururken o bölgedeki yaşayan vatandaş sayısı, o bölgedeki ortaokulların 8. sınıftaki öğrenci sayısının bu okullarla eşleştirildiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu