Öğrenci Yurtları

KYK Yurt Asil ve Yedek Liste Nedir? Yedek Listede Olanlar Ne Yapmalı ?

Yükseköğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) ‘ nun yurt tercihlerini aldıktan sonra 2 liste hazırlar : Asil Liste ve Yedek Liste. Bu liste belli bir kriterlere göre hazırlanır ve e-Devlet üzerinden 11 farklı kurumdan bilgiler teyit edilir.

 

Bu kriterlere baktıktan sonra KYK ‘nın sistemi mevcut yurt kapasitesi kadar kişiyi içeren bir liste oluşturur. Bu listedekiler yurtta kalmaya hak kazanların listesidir. Bilindik adıyla Asil Liste.

Tabi onbinlerce kişi bu asil listeye giremez yani bir yurda yerleştirilemez bu durumda geriye kalanlarda durumlarına göre bir sıraya koyulur ve Yedek Liste adında listelenir.

 

Yedek listedeyseniz biraz beklemeniz gerektiğini fakat bu durumu sıkıntı yapmamanız gerektiğini söylemek lazım.

İlk olarak asil listedeki kişilerin kayıt yaptırma süresinin dolmasını beklemeniz gerekiyor. Onların kayıt yaptırıp yaptırmamasına göre kalacak olan boşluklara göre yedek listeden kişiler asil listeye alınır. Tabi bunun bir süresi vardır ve bunları iyi takip etmeniz gerekir. KYK sitesinden bunun takibini yapabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close