KYK İlk 100 Bursu Nedir ?

Kredi ve Yurtlar Kurumu ( KYK ) , üniversite öğrencilerine destek amacıyla burs / öğrenim kredisi veriyor.

 

Burs/Kredi başvuruları Ekim ayında başlıyor. Ödemeler de geriye dönük olarak Ekimden itibaren başlanarak Aralık ayında ödeniyor.  KYK 2019 yılı için Lisans / Önlisans öğrencilerine 500 TL burs/kredi veriyor.

 

Ayrıca KYK , ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu üniversite sınavında herhangi bir puan türünde ”ham puanda” ilk 100’e giren öğrencilere normal bursun 3 katı olan 1500 TL aylık burs veriyor. 

 

2019 YKS için Sayısal-Eşit Ağırlık – Sözel – Dil puan türünde ham puanda ( okul puanı eklenmeksizin ) ilk 100’e girecek adaylar bu burstan faydalanacak. ( TYT için verilmiyor ) 

 

 

Burs başvurusu yaparken ”öncelik” menüsünden ÖSYM ilk 100 Bursunu seçmeniz yeterli olacak.

 

KYK , ÖSYM’den gelen sonuçlara göre başvurunuzu onaylayıp burs için herhangi bir koşul aramadan bu bursu size öğrenim süreniz biteseye kadar herhangi bursu iptal ettirecek durum olmazsa ödeyecek.

 

İlgili Makaleler

85 Yorum

 1. Merhaba. Ben şuanda lisans bursu alıyorum. Bu sene sınavda ilk 100’e girsem bursumu ilk 100 bursuna çevirebiliyor muyum?

  1. Ne kadar aldıysan kyk onu vermiş sayar. Yani diyelim ki 1 yıl aldın. Sınava girdin. İlk 100 e girdin. Dilekçeyle başvuracaksın. Onlar üç misline çevirecek. Kalan süre olan 3 yıl verecek

   1. Ben üniversite 3. Sınıf öğrencisiyim kredi alıyorum bu yıl girersem sadece bir yıl mı alacağım o zaman?

 2. Geçen yıl bir yıl boyunca kyk kredisi aldım, şuan okul kaydını sildirdim ve bursu iptal ettim. İlk 100 bursu almama engel olur mu bu durum ? Cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 3. Merhabalar ben bu sene universiteye kaydımı yaptiricam seneye tekrar girip ilk100 bursunu degrlendirmek istiyorum ilk100 e girdigim puan turunden tercih yapmak zorunda miyim

 4. Tyt ham puan da ilk 100e girince veriliyor.
  sayısal sözel gibi dallarda da girmek zorunlu mu yani sadece ilk sınavın sonucuna göre mi

 5. Merhaba.. İlk 100 bursu verilirken ailenin geliri, anne veya babanın şirket ortaklığı gibi durumlar göz önüne alınıyor mu? Yoksa bu durumlardan bağımsız olarak öğrenci ilk 100’e girip müracaat ettiğinde her halukarda bu burstan yararlanabiliyor mu?

 6. Merhabalar, ilk 100 bursu için daha önce üniversite bitirmiş olmak engel mi? Yaş sınırı var mı? Ya da özel okullar tercih edilse de bu burs veriliyor mu?

    1. Arkadaşlar merhaba az önce arayip öğrendim ilk 100 bursunu daha once universite bitirdiyseniz ve ilk universite sirasinda burs aldiysaniz alamiyorsunuz. Burada KYK size daha onceki donemde odeme yapmis mi diye bakiyor. Ancak ilk universitede okurken kykdan burs almadiysaniz mumkun

     1. Çok teşekkür ediyorummmm. Soruyu sormadigim yer kalmamıştı kyk ya da ulaşamıyordum.

     2. Ben daha önce ögtenim kredisi aldım ve suqn ödemeye basladim.bu sene ilk 100 e girsem bur verirler mi

 7. merhaba, iki puan türünde de ilk 100 e girilirse ikisinden de burs alabilinir mi? yani aylık 2820 Tl mi olur?

 8. iki farklı puan türünde ilk 100 e girilirse ikisinden de ayrı burs alınabilir mi? yani aylık burs 2820 Tl mi olur?

 9. Hocam TYT’de ilk 100’e girdim ancak başvurum sonucunda öğrenim kredisi hakkı kazanabildim. DİL’den ilk 100’e giren iki arkadaşım burs kazanmışlar. Bu sene TYT’ye ilk 100 bursu verilmiyor olabilir mi yoksa bir yanlışlık mı olmuştur, yani dilekçe ile hakkımı aramam bir sonuç verebilir mi?

 10. İletişime geçtim, KYK’ya dilekçemi verdim ancak bu sene TYT ilk 100 bursu malesef kaldırılmış. O da benim ve bu sene sadece TYT’de ilk 100’e giren birkaç kişinin şanssızlığıymış demek. Siz de bilgi sayfanızı güncelleyebilirsiniz.

  1. Peki tyt kaldırılmış derken , artık yks olarak mı bakılıyor yani sadece tyt puanı değil ayt yle birlikte mi değerlendiriliyor?/Bir de bu burs için yaş sınırı var mı aslında sayfada hangi durumlarda bu bursun alınamayacağıyla ilgili bilgi verilebilir

   1. AYT Sayısal , Eşit Ağırlık , Sözel ve YDT Dil puan türünde ham puanda ilk 100’e girenlere burs veriliyor.
    Burs için KYK’nın normal burslar için belirlediği kurallar geçerli.

 11. Hocam merhaba,üniversiyete giden biri sınava çalışıp AYT de ilk 100 girerse de alabiliyor mu bu bursu? Yani tercih yapmadan sadece sınavda derece yaparak?

   1. Kesin olarak öğrenebildiniz mi bu sorunun cevabını arıyorum destek hattını fakat bilgi alamıyorum.

 12. Mesela ben tıp kazansam ve hazırlık okusam 7 yıl alabilirmiyim yani tıp hazırlık sınıflarına veriliyormu ilk 100 bursu bide her aynı yoksa dokuz aynı cevaplarsanız sevinirim

 13. Merhaba hocam, daha önce 2 yillik bir üniversiteyi bitirdim. Okurken de kyk nin burs veya kredisini almadim. Şimdi tekrar hazırlanıyorum. İkinci üniversite için. Sorum şu ayt te ilk 100 e girsem. İlk 100 bursundan ben de yararlanabilirmiyim?

 14. Merhabalar, ilk 100 bursu aldık diyelim diğer kurumlardan da burs alabilir miyiz? Yoksa kabul edilmez mi?

 15. Merhaba ben su an bir universitede hazırlık okuyorum bölümüm sayısal bu sene sinava tekrar sinava gireceğim dil bölümünden, ama tercih yapmayacagim bu burstan yararlanabilir miyim ?

 16. Merhaba ben bu sene hazirlik okuyorum eger hazirlikta sinif tekrari yaparsam bu yil ilk 100 e girip burstan faydalanabiliyor muyum ?

 17. Hocam ben sözelden hazırlanıyorum ilk 100 girdim sözelden burs ne kadar verirler bana??

 18. Merhaba, önceki senelerde YGS’de ilk 100’e girince ilk 100 bursu veriliyordu bildiğim kadarıyla, yazıda parantez içinde ”TYT için verilmiyor” yazmışsınız, yani TYT’de ham puanda ilk 100’e girince ilk 100 bursu verilmiyor mu?

 19. Merhaba üniversite bitirdim öğrenim kredisi bursu da aldım. Atandım. Tekrar sınava girip tıp okumak istiyorum. İlk 100 e girsem bana verirler mi

   1. Hocam borcu olan insana başarı bursu verilmemesi ne kadar da saçma. Sizce de öyle değil mi? Bu konuda yönergenin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha çok ihtiyacı var ve borcu var yani. Mantık dışı…

 20. Merhaba ben geçtiğimiz yıl tıp kazandım(sayısal 1200) ama ilk 100 e giremedim bu yıl hazırlık okuyorum ve kredi alıyorum sorum şu bu yıl sınava girsem ve sayısalda ilk 100 e girersem tercih yapmasam da bu 6 yıl boyunca bana ilk 100 bursu verilir mi ?

 21. merhaba hocam, eğer bilginiz varsa merak ediyorum da mesela ayt sonucunda sözelde ilk 100e girdim ama sözelden bölüm tercihi yapmayıp sayısaldan tercih yaptım. Yine de öğrenim sürecinde ilk 100 bursu alabilir miyim? Teşekkürler .

 22. Merhabalar hocam.2019 Yks sonucu sözel ham puan sıralamasında ilk 100 de olup eşit ağırlıktan tercih yapmam halinde yine de bu burstan faydalanabilir miyim?

 23. Merhabalar hocam.2019 Yks sonucu sözel ham puan sıralamasında ilk 100 de olup eşit ağırlıktan tercih yapmam halinde yine de bu burstan faydalanabilir miyim?

 24. Üniversite de 2 yıl okuduktan sonra bölümümü sevmediğim için kaydımı sildirdim bu yıl tekrar sınava gireceğim ilk 100’e girersem burs alabilirmiyim. Yaş sınırı var mı ?

 25. Merhaba. Ben 1 yıl hazırlık okudum bu yıl tekrar hazırlanıyorum burs kazanmıştım bursu iptal edip ilk 100 e girebilirsem alabilir miyim bu burstan?

 26. Ben mat ögretmenliği okudum bir sene mebin verdiği başarı bursundan aldım kyk ya baglı oda ama sonra nottan dolayı krediye döndü 2 senedir şimdi tekrar hazırlanıp bu bölümü bıraksam 6 yıllık bölğme geçsem ilk yüze girince bu burstan faydalanabilimiyim bir de ne kadar sene olur

  1. Merhabalar.
   Ben eşit ağırlıktan ilk 100 bursu alıyorum ilk yılım seneye başka bölüme geçmek için sınava girip bölüm değiştireceğim bursum devam eder mi?

 27. Merhaba. Ben 2 yıllık ön lisans bölümünün 1. sınıfında okuyorum. Şu anda kyk kredisi alıyorum. Önümüzdeki sene okul bitiğinde tekrar sınava girip başka bir üni ye gitmek istiyorum. Eğer ilk yüze girersem bu burstan yararlanabilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.