Adım Adım KPSS Lisans Başvurusu

Kamu Personel Seçme Sınavı ( KPSS ) Lisans , Eğitim Bilimleri , Alan Bilgisi ve ÖABT başvuruları bugün sona erecek.

 

2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans düzeyinde, 22 Temmuz 2018, 28 Temmuz 2018 ve 29 Temmuz 2018 tarihlerinde, sabah ve öğleden sonra uygulanacaktır.

 

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), MEB öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak 5 Ağustos 2018 tarihinde; Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin katılacakları Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT),9 Aralık 2018 tarihinde yapılacaktır.

 

Adayların tümü, 22 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak sabah oturumuna ( Genel Kültür – Genel Yetenek )  girmek zorundadır.

 

2018 KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi, ÖABT başvuruları,  10-21 Mayıs 2018 tarihleri arasında alınacaktır.  Başvuruları ÖSYM Koordinatörlükleri veya ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi ( ais.osym.gov.tr ) üzerinden yapılabilecektir.

 

 

KPSS SINAV TARİHLERİ, SINAV SAATLERİ, SINAV SÜRELERİ VE SINAV ÜCRETLERİ

 

 

Genel Yetenek-Genel Kültür : 22 Temmuz 2018, Saat: 10.15, 130 dakika, 60,00 TL

Eğitim Bilimleri : 22 Temmuz 2018, Saat: 14.45, 100 dakika, 60,00 TL

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 28 Temmuz 2018, Saat: 10.15                    40,00 TL

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra (Hukuk, İktisat, Maliye) : 28 Temmuz 2018, Saat: 14.45                    40,00 TL

KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum Pazar Sabah (İşletme, Muhasebe, İstatistik) : 29 Temmuz 2018, Saat: 10.15                    40,00 TL

 

 

ÖABT     TARİHİ,     SINAV     SAATİ,     SINAV     SÜRESİ     VE     SINAV     ÜCRETİ:     5     Ağustos     2018,

Saat: 10.15, 75 dakika, 60,00 TL (ÖABT’ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 180,00 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.)

 

Sınav başvurusunu ÖSYM Koordinatörlüklerinden  de 5 TL karşılığında yapabilirsiniz.  ÖSYM Koordinatörlükleri

 

AİS’ten yapılacak başvurularda ekstra ücret alınmıyor.

 

Başvuru işlemi için öncelikle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi ne girmemiz gerekiyor.

 

 

 

 

Lisans veya Alan Bilgisi başvurusuna tıkladığımızda açılan pencerede Sınav Ücreti ve Sınav ücretinin ödenebileceği bankaları göreceğiz. Başvuru Yap’a tıklayarak başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

 

 

 

Bu adımda TC Kimlik No ve AİS Şifremizi girmemiz gerekiyor 

 

 

 

 

Bu adımda Kimlik bilgilerimizi ve ÖSYM fotoğrafımızı kontrol ediyoruz. Hata varsa ÖSYM Koordinatörlüklerine gidip düzeltme yaptırabilirsiniz. ÖSYM fotoğrafınıza benzememe durumu varsa ÖSYM Koordinatörlüklerinden ”ücretsiz” değiştirebilirsiniz. 

 

 

 

 

Bu adımda Adres – İletişim Bilgilerimizi giriyoruz / kontrol ediyoruz. Kep adresini boş bırakabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Bu adımda YÖKSİS’ten sağlanan Eğitim bilgilerini kontrol ediyoruz. Hata varsa ÖSYM AİS Sol Menüden Eğitim Bilgilerine tıklayarak gerekli güncellemeyi yapabilirsiniz. 

 

 

 

Bu adımda Sınav Merkezi tercihinizi yapabilirsiniz.  KPSSP120 Puan Türü için kılavuzda  :

”MEB tarafından, ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türünü kullanacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS İlkbahar Dönemi/e-YDS sonuçları kullanılacaktır. 2018-YDS İlkbahar Dönemi/2018-e-YDS’ye katılan adaylardan KPSS120 puanının hesaplanmasını isteyenler bu alanı işaretleyeceklerdir. Bu bilgi alanında işaretleme yapmayan adaylar için KPSSP120 puanı hesaplanmayacaktır.” ifadelerine yer verilmiş.

 

Mezun olduğu ülke adı ve kodu bölümünü denklik başvurusu yapanlar dolduracak.

 

Kamu kurumunda çalışma durumunda 3 seçenek çıkıyor. 3 seçenekten birine sahipseniz işaretlemeniz lazım. Kamu kurumunda çalışmıyorsanız boş bırakmalısınız.

 

Kılavuz koşullarını okudum , kabul ediyorum kısmına onay vererek sonraki adıma geçebilirsiniz.

 

 

 

Bu adımda oturum seçimi çıkacak. Eğer ÖABT için de başvuru yapmak isterseniz Önceki adımdan ÖABT Sınav Merkezi belirleyerek başvuru yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Bu adımda herhangi bir sağlık durumu/engeliniz varsa bunu ÖSYM’ye bildirmeniz gerekiyor. KPSS Başvuru Kılavuzunda bununla ilgili yapılması gerekenleri bulabilirsiniz

 

 

 

Bu adımda Başvuru Kontrol ve Önizlemeye tıklayarak başvurumuzu kontrol edeceğiz.

 

 

 

 

Bu adımda Başvurumuzu kontrol edip ”Onayla” kısmına tıklayacağız.

 

 

 

Bu adımda yeşil tık işaretini gördüysek başvuru işlemimiz tamamlanmış demektir.

 

 

Başvuru girişindeki bankalara sınav ücretini yatırdığımızda Ödeme Bilgilerinden kontrolünü yapabilirsiniz. Ödeme için son tarih 22 Mayıs 23:59 

 

 

KPSS Sınav Ücreti Hangi Bankalara Ödeniyor ?

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu