Konya ve Antalya’ya Yeni Devlet Üniversiteleri Geliyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Konya Ovası Projesi Bölge Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) üniversitelerinin, bulundukları bölgenin gelişimi için sağlayacakları katkıları istişare etmek amacıyla Necmettin Erbakan Üniversitesinde gerçekleştirilen “Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı”na katıldı.

 

Çalıştay’ın açılışında bir konuşma gerçekleştiren YÖK Başkanı Saraç, ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi dikkate alındığında, bu hedefe ulaşabilmenin ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan faktörü ile mümkün olabileceğini belirterek konuşmasına başladı.

 

UNİKOP Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada YÖK Başkanı Saraç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta, Konya’da teknik alanda faaliyet gösterecek yeni bir devlet üniversitesinin kurulması için çalışma hususunda talimatları oldu. Buna yönelik de bir çalışma başlattık.” ifadelerini kullandı.

 

Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 29 Ocakta yaptığı açıklamada : ” Manavgat’a 1 devlet üniversitesi kuracağız. Antalya’ya 10 tane üniversite kuracağız, 700 bin öğrenci olacak, bunların da yüzde 20’si yabancı olacak. Şimdi 5 üniversite var, ama 10 tane üniversite kurduğumuz zaman, Antalya gelir elde edecek” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu