Kocaeli Üniversitesi ” Üniversiteli Pazarı” Açıldı

Kocaeli Üniversitesi ile İzmit Belediyesi işbirliğinde yapılan ‘Üniversiteli Pazarı’ 13 Aralıkta Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, üniversite yönetimi, il protokolü, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla açıldı. 


Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Hülagü, geçen yıl temeli atılan Üniversiteli Pazarı’nın bir yıl gibi bir sürede hızla tamamlanarak hizmete girdiğini belirterek, “Üniversitemizdeki tüm projeler gibi planlı ve hızlı bir şekilde bitirilmesini öngördüğümüz bu proje kısa sürede tamamlanarak, kıymetli öğrencilerimize katkı sunmak üzere faaliyetlerine başlamıştır. 25. yılımızı kutladığımız bu senede fakülte, enstitü, meslek yüksekokulu ve konservatuarımızla ülkemizde en çok öğrenciye eğitim veren kurumlardan biri olmakla beraber, göreve gelişimizle birlikte niteliksel büyümeye daha fazla önem verme yoluna gittik.

Niteliksel büyümenin kriterleri olarak da kurumsallaşmayı, uluslararası alanda etkimizi arttırmayı, üniversitemizin gelirlerini fazlalaştırmayı, burs, sosyal imkanlar gibi üniversite kazanımlarını en üst seviyeye çıkarmayı belirledik. Bugün açılışını gerçekleştirmekte olduğumuz Üniversiteli Pazarı bu ihtiyaçlarımıza ve planlarımıza karşılık verecek şekilde İzmit Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen, bizlere gurur veren bir projedir” dedi.


Üniversiteli Pazarı projesinin, üniversitemizin markalaşması adına önemli katkısı olacağına inandığını aktaran Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Yurtdışındaki üniversiteleri ziyaret edenler veya oralarda çalışma imkanı bulanlar tanık olmuşlardır ki, üniversite öğrencileri genellikle kendi kurumlarına ilişkin materyalleri kullanma eğilimindedir. Kendi üniversitelerinin giyim ürünleri, kırtasiye malzemeleri, spor aksesuarları, bir tür kurumsal aidiyet göstergesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Üniversiteli Pazarı’nın 25. yılımızda hedeflediğimiz “KOÜ’lü olmak” kimliğine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bununla beraber Vakfımızın gelirlerini arttıracak projelerin hayata geçirilmesine imkan sağlayacak olan bu alan, geçtiğimiz yıllarda 500 öğrenciye vermiş olduğumuz Vakıf bursumuzun daha iyi noktalara gelmesini sağlayacaktır.

Üniversiteli Pazarı’nın açık ve kapalı alan olmak üzere iki ana bölümde tasarlandığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Kapalı bölümde KOÜSTORE, toplantı salonu, İzmit Belediyesi ile ortaklaşa gençlik projelerini yürüteceğimiz GENÇ-İZ ofisleri yer alırken, açık alanlarda ise fuaye ve sergi salonu, öğrenci kulüp ve etkinliklerinin yapılabileceği nezih bir ortam yaratılmıştır. Aynı açık alanlarda öğrencilerimizin kullanılmış eşyalarını ya da kendi üretimlerini satışa çıkartabileceği alanlara da imkan tanınacaktır. Bu yolla öğrencilerimize hem ekonomik hem de sosyalleşme açısından önemli olanaklar sunulacaktır” şeklinde konuştu.

Projeler üretmeye devam edeceklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Hülagü, “İnanıyorum ki üniversitemiz, kenti, öğrencisi, personeli ve milletiyle kucaklaşarak daha büyük projelere ve gelişmelere imza atacaktır. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz “üniversiteli pazarı” gibi projelerle öğrencisine daha çok temas eden, onunla sıkı sıkıya bağlı bir kurum olacaktır.


Gençlere yeni bir yaşam alanı kazandırmayı amaçlayan ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan bu pazarda çok sayıda öğrenci tek çatı altında buluşarak kendilerine ait ürünlerin satışını yapabilecek. 

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde yapılan Üniversiteli Pazarı, açık ve kapalı olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. 456 metrekaresi açık, 579 metrekaresi de kapalı olmak üzere bin 35 metrekarelik bir alan üzerine kullanım alanına sahip pazarda, KOÜSTORE, Kitap satış yeri, fotokopi merkezi, ortak kullanım alanları, İzmit Belediyesi’ne ait Genç-İz ofisi, satış yerleri, fuaye ve sergi salonunun yanı sıra, öğrenci kulüp ve etkinlik tanıtımlarının yapılabileceği açık alan yer alıyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu