Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri Programı Nedir ?

Türkiye’nin en kaliteli üniversitelerinden Koç Üniversitesinde burslu okumak istiyorsanız aradığınız fırsat bu.6 yıldır Türkiye’nin her ilinden şu anda 289 öğrencinin faydalandığı , birçok büyük firmanın desteklediği bir programdır Anadolu Bursiyerleri.

Bu programa başvurabilmek için 12. sınıf öğrencisi olma şartı var. LYS de ilgili puan türünde ilk 20 binin içinde olup diploma notu 80 den fazla olan adaylar değerlendirmeye alınacak. Tıp fakültesi için bu sınır 3 bin.

Geçen yıl 2600 başvurudan 57 öğrenci Anadolu Bursiyeri olma hakkını kazandı.

Başvuru kısmına gelirsek önce internetten başvuru formu dolduruluyor . başvuru formu  Sonrasında
  • Başvuru Formu
  • Orta öğretim başarısını gösterir belge
  • 2 adet referans mektubu (mektuplardan biri rehber öğretmen tarafından yazılmalıdır.)
  • YGS Sonuç Belgesinin Kopyası
  • Sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra LYS sonuç belgesinin kopyası
  • T.C. kimlik no’lu nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Ailenin gelir durumunu gösteren belgeler (İşyerinden onaylı maaş bordrosu, emekliler için emekli aylığını gösterir emekli cüzdanı fotokopisi veya aylığı gösterir hesap ekstresi, serbest çalışanlar için gelir vergisi beyannamesinin fotokopisi, geliri olmayanlar ise SGK’dan gelirsizlik belgesi, tapu ve mülkleri gösteren belgelerin fotokopisi, kira sözleşmesi fotokopisi ve diğer gelirleri gösteren belgeler)
  • E-devletin Tapu Sorgulama web adresinden anne-baba adına kayıtlı malvarlığını gösterir döküm başvuru ile birlikte ibraz edilmelidir.  Geçimi ailesi dışında biri tarafından sağlananlar; geçimini sağlayan kişinin mali durum belgesini başvurusuna eklemelidir.

bu belgeler 31 Mayıs 2017’ye kadar posta yoluyla eksiksiz bir şekilde Koç Üniversitesi Kurumsal İlişkiler ve Kaynak Geliştirme Ofisi’ne iletilmeli. LYS sonuçları açıklandıktan sonra da  24 saat içinde, sonuç belgesinin kopyasını faks veya e-posta yoluyla Koç Üniversitesi Kurumsal İlişkiler ve Kaynak Geliştirme Ofisine ulaştırmalıyız ve sisteme sonuçları bildireceğiz.

Bu belgeleri değerlendiren komisyon ön elemeyi geçen adayları masrafları Koç Üniversitesinin karşılayacağı Koç’ta 24 saat programına davet ediyor. Buradaki mülakatı geçen adaylar burslu şekilde Koç Üniversitesinde okuma imkanına sahip oluyor.

Anadolu Bursiyeri olan adaylara her yıl 10 ay (600-700 TL) cep harçlığı veriliyor.Ayrıca yurtların  3-4 kişilik odalarında ücretsiz barınma da sağlanıyor.

Verilen burs karşılıksız olup öğrenimi boyunca geçerli oluyor.Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı burs kaybı yaşamıyorlar. Koç Üniversitesi programlarına burslu olarak yerleştirilen öğrenciler üniversitenin başka bir programına yatay geçiş yaptıklarında burs hakları devam ediyor.

Anadolu Bursiyerleri 2017 El Kitapçığı

 

El Kitapçığından Anadolu Bursiyeri öğrencilerin program için düşüncelerine ve daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Anadolu Bursiyerleri Web Site

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.