Kendi Elektriğini Üreten Üniversite

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren tesis ile kendi enerjisini üretecek.

 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisinden yararlanmak amacıyla başlattığı proje ve izin çalışmalarını tamamladı. Üniversitenin Damat İbrahim Paşa Yerleşkesi içerisinde kurulacak güneş enerji santrali ile hem üniversitemizin kullandığı elektrik ihtiyacı karşılanacak,  hem de dışa bağımlılık azaltılarak ülke ekonomisine de katkıda bulunmuş olunacak.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Mazhar Bağlı, “Teknoloji gelişmelerini yakından takip ederek daha az tüketen ve daha çok üreten bir üniversite olarak, kullandığımız elektriği kendi imkânlarımızla üretmek istedik. Bu kapsamda yenilenebilir enerji kaynaklarımızın başında gelen güneş enerjisinden elektrik elde etmek için ön çalışma ve araştırmalarda bulunduk.  Buna göre Nevşehir bölgesinin sahip olduğu coğrafi konumu ve yıllık ortalama güneş radyasyonu oranı oldukça iyi çıktı. Biz de bu veri ve araştırmalarımız sonrasında kurmayı planladığımız güneş enerjisi santrali (GES)’e ait projemizi hazırlayarak gerekli yerlerden izin ve onaylarımızı aldık.  Üniversite olarak inşallah  tesisimizin yapımına  başlayarak  en kısa zamanda tamamlayacağız” dedi.

 

 

 

Bağlı: Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltarak Ülke Ekonomisine Katkıda Bulunacağız

 

Bağlı; “Üniversitemiz merkez yerleşkesinde 20 bin metrekare alan üzerinde kuracağımız güneş enerjisi santralimiz (GES) ile her geçen gün büyüyen ve gelişen üniversitemizin elektrik ihtiyacını önemli ölçü de karşılanacak.

 

Diğer taraftan kuracağımız güneş enerjisi santralimiz, gider kalemlerimiz arasında alan elektrik maliyetlerimizi de büyük ölçüde aşağıya çekecek.  Bu saye de üniversitemizin, şehrimizin ve ülkemizin enerji de dışa bağımlılığını azaltarak ülke ekonomisine katkıda bulunacağımız gibi, yenilenebilir bir enerji kaynağı olması dolasıyla da doğayı ve çevremizi de korumuş olacağız” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu