İTÜ US News Mühendislik Alanında Türkiye Birincisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) önemli yayınlarından US News, üniversitelerin akademik araştırmalarına ve itibarına dayanan, ayrıca öğrencilerin dünyadaki üniversiteleri karşılaştırmasına olanak sağlayan sıralama sonuçlarını açıkladı. Mühendislik alanında 600 üniversitenin sıralandığı listede İstanbul Teknik Üniversitesi 181. sırada yer alarak Mühendislik alanında Türkiye’den ilk sırada yer aldı.

 

 

US News dünyanın en iyi üniversitelerini çalışma alanlarının tespitinde birçok veriyi kullanıyor. Sıralamada, mühendislik konularıyla ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetleri güçlü bir yer tutuyor. Uzay mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği ve inşaat mühendisliği konularını öne çıkan başlıklar arasında yer alıyor.

 

Sıralamada Yer Alan Türk Üniversiteleri

 

İstanbul Teknik Üniversitesi – 181

Boğaziçi Üniversitesi – 226

Orta Doğu Teknik Üniversitesi – 229

Yıldız Teknik Üniversitesi – 313

Hacettepe Üniversitesi – 370

Fırat Üniversitesi – 400

Bilkent Üniversitesi – 445

Ege Üniversitesi – 485

Gazi Üniversitesi – 498

Erciyes Üniversitesi – 545

Karadeniz Teknik Üniversitesi – 545

Dokuz Eylül Üniversitesi – 577

 

 

US News genel sıralamasına erişmek için tıklayınız.

 

 

US News & World Report Hakkında

 

US News & World Report, kökü 1933’e dayanan çok platformlu haber ve bilgi kaynağıdır. 1983’den beri eğitim alanında sıralamalar yapmaktadır. U.S. News alan bazlı sıralamaların amacı, akademik alanlar bazında önde gelen uluslararası üniversiteleri belirlemektir. U.S. News alan bazlı sıralamalar, genel sıralamalardan farklı bir metodoloji uygulayarak 22 alanda önde gelen üniversiteleri sıralar. Alan bazlı sıralamalar, üniversitelerin araştırma performanslarını göz önünde bulundurur. U.S. News; yayın ve atıf gibi 5 yılı kapsayan bibliyometrik ölçütler ile beraber, her alan için uluslararası ve bölgesel tanınırlık gibi ölçütleri de göz önünde bulundurmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.