Yatay Geçişler

İstanbul Aydın Üniversitesi 2018 2019 Bahar Merkezi Puanla Yatay Geçiş Başvuruları

İstanbul Aydın Üniversitesi 2018 2019 Bahar Dönemi Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz

 

2018 – 2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ YATAY GEÇİŞ BAŞVURU
 
YILLARA GÖRE TABAN PUANLAR
 1. Yıllara Göre Taban Puanlar (Lisans)
 2. Yıllara Göre Taban Puanlar (Önlisans)
 3. Yıllara Göre Taban Puanlar (DGS)
MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ
 1. Merkezi Yatay Geçiş Puanı(Ek Madde 1) Uygulama Usul ve Esasları
 2. Önlisans Kontenjanları
 3. Lisans Kontenjanları
BAŞARIYA DAYALI YATAY GEÇİŞ KONTENJANLARI
 1. Kurumlararası Yatay Geçiş Kontenjanları
 2. Kurumiçi Yatay Geçiş Kontenjanları
YATAY GEÇİŞ TAKVİMİ

 1. Başvuru Tarihi : 14.01.2019 – 25.01.2019
 2. Değerlendirme Tarihi : 26.01.2019 – 29.01.2019
 3. Sonuçların İlan Tarihi : 30.01.2019 – 30.01.2019
 4. Kesin Kayıt Tarihi  : 30.01.2019 – 05.02.2019
 5. Yedek Kayıt Tarihi : 06.02.2019 – 06.02.2019


KURUMİÇİ YATAY GEÇİŞ

 1. Önlisans Programlarında İngilizce Hazırlık eğitimi hariç en az bir yarıyıl eğitim-öğretim görerek tüm derslerden başarılı olmak,
 2. Üniversitemiz bünyesindeki Önlisans düzeyinde fakat farklı merkezi yerleştirme puan türü ile öğrenci kabul eden diploma programları arasında yatay geçiş başvurusu yapılabilmesi için, öğrencinin merkezi sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programına eşdeğer yurt içindeki diğer üniversitelerin diploma programlarının en düşük taban puanından az olmaması şartı aranır.
 3. Açık veya uzaktan öğretimden diğer açık veya uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma bölümünün/programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.
 4. Birinci veya ikinci öğretim diploma programlarından açık veya uzaktan eğitim veren diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir.
 5. Yukarıda açıklanan üçüncü maddedeki koşulları sağlayamayan, ancak merkezi yerleştirme puanı geçiş yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olan adaylar bölümler arası yatay geçiş başvurusu yapabilir.
 6. Tamamen yabancı dil ile eğitim yapan bölüm/programlara yatay geçiş için, İstanbul Aydın Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü’nün yapacağı yabancı dil yeterlilik sınavından başarılı olmak ya da ulusal veya uluslararası geçerliliği olan yabancı dil sınavlarından İstanbul Aydın Üniversitesi Senatosunun belirlediği başarı düzeyinde bir puanı başvuru sırasında belgelemek şarttır.
 7. Bir bölümün/programın burslu kontenjanından bölüm/programlar arası geçiş için başvuran öğrenci bursundan feragat etmiş sayılır. Ancak, ilgili öğrencinin başvurusu Mütevelli Heyet Başkanlığı’nın onayı ile bursluluğu devam edebilir.
KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ

 1. Üniversitemiz bünyesinde eğitim-öğretim yapılan bölümlere/programlara diğer yükseköğretim kurumlarından yatay geçiş yapılacak bölüm/programların isimlerinin aynı olması veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az % 80 aynı olduğunun tespit edilmesi şartı aranır.
 2. Önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.
 3. Yükseköğretim kurumlarında ikinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu sınıfın ilk yüzde onuna girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dâhilinde yatay geçiş yapabilirler.
 4. Açık veya uzaktan öğretimden diğer açık veya uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir
 5. Birinci veya ikinci öğretim diploma programlarından açık veya uzaktan eğitim veren diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir.
 6. Kurumlararası yatay geçiş için öğrencinin, kayıtlı olduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 / 4 üzerinden 2,29 olması şarttır.
 7. Altıncı maddedeki başarı şartını sağlayamayan ancak merkezi yerleştirme puanı geçiş yapmak istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olan adaylar yatay geçiş başvurusu yapabilir.
 8. Üniversitemiz yabancı dil ile eğitim yapan bölüm/programlara yatay geçiş için, İstanbul Aydın Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü’nün yapacağı yabancı dil yeterlilik sınavından başarılı olmak ya da ulusal veya uluslararası geçerliliği olan yabancı dil sınavlarından İstanbul Aydın Üniversitesi Senatosunun belirlediği başarı düzeyinde bir puanı başvuru sırasında belgelemek şarttır.
 9. Yatay geçişle gelen öğrencilerin önceki diploma programından almış olduğu dersler muaf tutularak, diploma programını bitirdiği Üniversitedeki bölüm/programdan almış olduğu derslere göre genel not ortalaması belirlenir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 1. Yatay Geçiş Başvuru Formu
 2. Yeni Tarihli Öğrenci Belgesi
 3. Disiplin Cezası Almadığına Dair Belge
 4. ÖSYS Sonuç Belgesi
 5. ÖSYS Yerleştirme Belgesi
 6. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 7. Transkriptin Aslı
 8. Onaylı Ders İçerikleri
 9. Ek Madde1 ile yatay geçiş yapmadığını gösterir belge
 10. İkinci Öğretimden Örgün Öğretime Başvuran Öğrenciler İçin İlk %10’a Girdiğine İlişkin Belge
 11. Yabancı Dil Başarı Belgesi (Yabancı Dilde Eğitim Yapan Bölümler İçin)
Başvuru Yeri: Öğrenci işleri Daire Başkanlığı Florya Yerleşkesi (Halit Aydın Yerleşkesi)  Beşyol Mah. İnönü Cad. No: 38
Sefaköy–Küçükçekmece / İSTANBUL
Теl: 444 1 428
Faks: (212) 425 57 59
Email: info@aydin.edu.tr

https://www.aydin.edu.tr/tr-tr/ogrenciler/kayit-kabul/Pages/yatay-gecis.aspx

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Reklam Engelleyici Tespit Edildi

Sitemizde sizi rahatsız edecek reklamlar gösterilmez. Tüm reklamlar Google politikalarına uygundur.

Lütfen AdBlock vb. reklam engelleyici eklentiler için sitemizi istisna olarak ekleyin veya devre dışı bırakın. Sonra sayfayı yenileyip sitemizde gezebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Dileriz

www.unikampus.net

 

Close